Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Handel organami ludzkimi w Mozambiku               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
26-10-2005

  Mozambik walczy z AIDS

11-02-2005

  Zmiana na szczycie w Mozambiku

19-01-2004

 

17-01-2004

 

13-01-2004

 

09-12-2003

  Dni Polskie w Mozambiku

+ zobacz więcej

Handel organami ludzkimi w Mozambiku 

23-03-2004

  Autor: Dorota Mabjaia z Maputo

Pierwsze podejrzenia o handel narządami ludzkimi pojawiły się w prowincji Nampula, na północy Mozambiku. Zaniepokojony prokurator generalny Mozambiku, J. Madeiro, powołał ekipę śledczą w celu przeprowadzenia dochodzenia. Zgodnie z literą prawa, powstała ona po wniesieniu skargi przez społeczność Nampula.

 

 

Prokurator Madeira, na zwołanej pośpiesznie konferencji prasowej poinformował o domniemanym motywie uprowadzeń dzieci - uzyskaniu organów ludzkich. Przesłanką miał być fakt, iż każde badane ciało wykazywało braki pewnych organów. Wyniki autopsji nie wskazywały jednak, by miało to związek z handlem narządami ludzkimi. Prokurator zaznaczył również, że brak jeszcze dokładnych wyników dochodzenia komisji śledczej w tej sprawie.

Sprawą zajmuje się również specjalna ekipa policji kryminalnej oraz zespół lekarzy sądowych w Nampula. Jak dotychczas, zbadanie 14 przypadków zabójstw dzieci nie ustaliło motywu uszkadzania ciał. Ujawniono natomiast zaginiecie kolejnych 52 dzieci na przełomie roku 2003/2004.

Zarówno prokuratura, jak i społeczeństwo Mozambiku są wstrząśnięci i poruszeni. Dramatyzmu sytuacji dodają doniesienia prasowe, jak ten o zakonnicy franciszkance, która zgłosiła proceder do zbadania, po tym, jak ujrzała martwe ciała pozbawione oczu i innych organów. Sprawą zajmuje się również Liga Praw Człowieka w Mozambiku.

Wzajemne współdziałanie i jednocześnie kontrola różnych instytucji sprzyja rozwikłaniu problemu. Prezes Ligi Praw Człowieka, pani M.A. Mabota skrytykowała nieefektywność działania prokuratora Madeiro i jego komisji śledczej.

Wyniki dotychczasowych badań potwierdzają, że handel narządami ludzkimi w Nampula ma miejsce, i że jest inicjowany przez cudzoziemców. Szczegółowe określenie osób jak i dalsze postępowanie zapobiegawcze są kwestiami niecierpiącymi zwłoki, wymagającymi współpracy rządu i społeczeństwa. Nieludzki proceder dotyka podstawowych praw człowieka. Należy z nim walczyć za wszelkimi możliwymi sposobami.

współpraca: Lidia Puka

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl