Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Siła militarna tygrysa               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-09-2010

 

04-09-2010

  Premier Tusk poleci do Indii

19-04-2010

 

22-01-2010

  Alarm na lotniskach w Indiach

12-05-2009

 

24-04-2009

 

16-04-2009

 

+ zobacz więcej

Siła militarna tygrysa 

27-03-2004

  Autor: Łukasz Siudak

Indie - jedno z największych państw świata, łączy wielowiekową kulturę i tradycję. Państwo, gdzie na co dzień używa się ponad 1000 języków, pełne jest wielu sprzeczności i kontrastów. Zdolność Indii do regularnego pokojowego przekazywania władzy kolejnym ekipom rządzącym stoi w obliczu poważnych zagrożeń

 

 

Cytując Simona Longa, indyjskiego korespondenta "The Economist", należy zwrócić uwagę na problem bolesnych reform, które choć niezbędne, konsekwentnie przesuwane są w czasie.

Pomimo rozwoju gospodarczego, który według tegorocznych prognoz wyniesie 6 proc., wzrostu rezerw walutowych i umocnienia kursu rupii po latach stałego spadku, gospodarka Indii napotka ogromną konkurencję ze strony potężnego sąsiada jakim są Chiny. Po ubiegłorocznej wizycie premiera Atala Behari Vajpayee w Chinach narasta w Indiach przekonanie, że oba kraje łączy bardzo wiele. Są to zarówno wspólne obawy przed zdominowanym przez USA ładem światowym, jak i wspólne ambicje gospodarcze. Współdziałanie dwóch przodujących gospodarek w regionie - taniej siły roboczej i tanich usług, może wzmocnić w przyszłości oba państwa.

Niestety, optymizmu tak powszechnego w gospodarce trudno szukać w relacjach politycznych. Nowa era chińsko - indyjskiego braterstwa, jak w latach 50 - tych ubiegłego stulecia określałp wzajemne stosunki Jawaharlal Nehru, raczej nie nadejdzie. Wzajemny brak zaufania daje się zauważyć po obu stronach, w efekcie dalsze zacieśnianie stosunków politycznych traktowane jest z ostrożnością.

W tej sytuacji inni próbują szukać miejsca dla siebie. Dla państw sąsiadujących z Indiami to znak, że to właśnie one mogą stać się ich partnerem politycznym.

Patrząc jednak na rzeczywisty obraz stosunków Indii z najbliższymi sąsiadami szybko dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę nie istnieją żadne perspektywy zacieśniania współpracy politycznej.

Na zachodzie silny Pakistan, dysponujący bronią jądrową - odwieczny wróg Indii. Na północy niestabilny politycznie Nepal, gdzie często dochodzi do różnego rodzaju zamieszek oraz prób obalenia monarchy. Siły rebeliantów nagminnie naruszają granice z południowym sąsiadem. Na wschodzie natomiast, najmłodsze państwo Azji Południowej, powstały w 1971r. z przekształcenia Pakistanu Wschodniego  - Bangladesz. Dla Indii Bangladesz jest państwem zbyt biednym, by poważnie mówić o partnerskich stosunkach politycznych. Indie mają jednak dość duży udział w wymianie handlowej z państwami ościennymi, ale w głównej mierze jest to efekt położenia geograficznego a nie polityki kolejnych rządów.

Sen z powiek władzom indyjskim spędza jednak siła militarna Bangladeszu, który posiada prawie 100 tys. armię, dobrze wyszkoloną, jednak słabą biorąc pod uwagę jej potencjał uzbrojeniowy.

Najbardziej wysunięty na wschód sąsiad Indii - Myanmar (Birma) zarówno ze względu na swoją przeszłość, życie polityczne, a także gospodarkę, jest krajem pełnym chaosu. Birma jest biednym państwem, gdzie sytuacja żyjących w nim ludzi jest katastrofalna. Armię birmańską liczącą ponad 200 tys. żołnierzy cechuje wysokie morale. Birmańczycy posiadają silne, jak na azjatyckie warunki, wojska lądowe, brak natomiast praktycznie lotnictwa.

Władze w New Delhi doskonale zdają sobie sprawę z sytuacji w jakiej znajduje się ich kraj. Dlatego też usilnie, już od kilkunastu lat, starają się modernizować własne siły zbrojne, tak aby stworzyć najsilniejszą i najbardziej zaawansowaną technologicznie armię Azji Południowo - Wschodniej.

Od momentu odzyskania niepodległości w 1947r. Indie utworzyły Połączony Sztab Obrony (Integrated Defense Staff), którego głównym zadaniem było wypracowanie spójnej doktryny przeciwdziałania uderzeniom wymierzonym ze strony państw sąsiadujących. Zadania Połączonego Sztabu polegały także na opracowaniu nowego planowania wojennego w strategii rozwoju indyjskich sił zbrojnych.  Geneza i plany powstania indyjskiego IDS zostały szeroko opisane w wielu anglojęzycznych publikacjach.

W 2001 roku został utworzony Indyjski Połączony Sztab Obrony. Powstał na bazie pierwotnej struktury jaką było IDS. Głównym zadaniem zreformowanej instytucji było opracowanie nowych priorytetów indyjskiej strategii wojskowej oraz utworzenie grupy stałych doradców przy urzędzie ministra obrony i premiera Indii.

W okresie ostatnich dwóch lat oficerowie Indyjskiego Połączonego Sztabu Obrony wypracowali projekt połączonej doktryny operacyjnej wojsk indyjskich, określającej warunki współdziałania wojsk lądowych, lotniczych i marynarki wojennej w okresie wojny i pokoju. Sztab opracował także plan rozwoju sił zbrojnych Indii do 2017r. Utworzono także nowe dowództwo, którego kwatera znajduje się na Wyspach Andamana i Nicobara w Zatoce Bengalskiej. Sukcesem okazało się także powołanie oddzielnego Dowództwa Sił Strategicznych, którego celem jest opracowywanie koncepcji użycia i kontrola indyjskiego arsenału jądrowego. W planach Sztabu Obrony jest utworzenie Dowództwa Sieci Komunikacji Obronnej, którego zadaniem byłaby analiza zagrożenia z lądu, morza i powietrza oraz specjalistyczny nadzór nad systemem indyjskich satelitów wojskowych.

W doktrynie wojskowej Indii za głównego wroga uznaje się Pakistan. Między innymi dlatego w lutym br. władze w New Delhi podjęły decyzję o budowie sieci podziemnych schronów wzdłuż północno - zachodniej granicy z Pakistanem w stanie Jammu i Kaszmir. Schrony powstaną w celu ochrony walczących żołnierzy przed skutkami użycia przez przeciwnika broni masowego rażenia w ewentualnym starciu. Indyjskie media nie mają najmniejszych wątpliwości, że plan stanowi odpowiedź na doniesienia dotyczące pakistańskiego inżyniera Abdula Kadir Khana, który uczestniczył, jak podały zachodnie dzienniki, w wymianie nuklearnego know- how z Irakiem, Iranem czy Koreą Połnocną.

W Indiach istnieją poważne obawy, że część rozwiązań technologicznych związanych z bronią masowej zagłady mogła dostać się w ręce organizacji terrorystycznych - poinformowało w lutym ministerstwo obrony.

Jeden z wysokich rangą oficerów ministerstwa powiedział także w wywiadzie udzielonym w lutym br. amerykańskiemu tygodnikowi wojskowemu Defense News, że prace przy budowie schronów na granicy indyjsko - pakistańskiej będą koordynowane przez Indyjską Organizację Badań i Rozwoju. Cała inwestycja ma być finansowana ze środków Ministerstwa Obrony i w okresie najbliższych 6 miesięcy powstanie około 50 schronów. Około 200 kolejnych ma zostać wybudowanych w najbliższych latach. Koszt budowy jednego schronu długości 35 metrów Ministerstwo szacuje na około 430 tys. dolarów.

Schrony, wyposażone w systemy przeciwpożarowe, moduły informujące o skażeniach chemicznych, bakteriologicznych i radiologicznych mają chronić centra dowodzenia, kluczowe stanowiska obrony oraz centra łączności. Ponadto każdy ze schronów wyposażony będzie w toalety, przedziały sypialne. Wszystko na wypadek długotrwałego konfliktu zbrojnego.

Ministerstwo Obrony decyzję o rozpoczęciu prac nad budową schronów argumentuje wzrostem zbrojeń ze strony Pakistanu, gdzie coraz częściej dochodzi do zakupu paliwa rakietowego z Chin i Korei Północnej, części zamiennych do systemów rakietowych  rakiet średniego zasięgu z USA - powiedział Defense News Mahindra Singh, emerytowany generał indyjskiej armii.

Istotne zmiany zachodzą także  w uzbrojeniu armii indyjskiej. Hindusi już od kilku lat modernizują samoloty radzieckiej produkcji takie jak Mig - 21, Mig - 29. Modernizacji poddawane są sukcesywnie systemy obrony przeciwlotniczej. Ostatnio pomyślne testy na poligonie w stanie Gudżarat przeszedł zmodyfikowany zestaw przeciwlotniczy "Kwadrat". Hindusi w systemach  obrony przeciwlotniczej modernizują głównie przestarzałą aparaturę celowniczą z analogowej na cyfrową. Działa przeciwlotnicze wchodzące w skład systemu "Kwadrat" wzmocnią dwa z trzech Korpusów Uderzeniowych stacjonujących na pograniczu indyjsko - pakistańskim. Na najbliższe lata planowana jest także modernizacja kolejnych zestawów - Sziłka i Tanguska.

Na początku marca Indie zwróciły się do USA w celu współpracy nad rozwojem badań nad techniką optyczną, optoelektroniką, systemami szyfrowania oraz technologią nasłuchu i zakłócania.

Indyjskie wojskowe ośrodki badawcze współpracują obecnie z dwoma zagranicznymi placówkami badawczymi. Jedną w Rosji, zajmującą się technologią rakietową, drugą w RPA, która pracuje nad rozwojem środków bojowych, materiałów wybuchowych i uzbrojenia.

Od 1960r była ZSRR, obecnie Federacja Rosyjska, sprzedała do Indii uzbrojenie o wartości około 83 miliarda dolarów. Podpisana w styczniu br. umowa o współpracy wojskowej między obu państwami, przewiduje do 2010r sprzedaż rosyjskiego sprzętu i wyposażenia o wartości około 25 miliardów dolarów. Od czasu gdy nowy Sztab Obrony kieruje indyjską armią duża część arsenału produkcji radzieckiej została dostosowana do standardów współczesnego pola walki.

Również i polski przemysł zbrojeniowy ma swój udział w rozwoju indyjskiej armii. Negocjowane są kontrakty na dostawę kolejnych wozów zabezpieczenia technicznego (WZT) wartości 230 milionów dolarów. Indie zainteresowane są także zleceniem polskim specjalistom modernizacji systemu rakietowego "Peczora" za 110 miliona dolarów oraz ciężkiego sprzętu technicznego za 30 milionów dolarów.

Jeszcze dwadzieścia lat temu eksportowaliśmy do Indii broń wartości kilkuset milionów dolarów rocznie. Dwa - trzy lata temu sprzedawaliśmy tam uzbrojenie już tylko za kilkanaście milionów dolarów. To obrazuje skalę zapaści. Kiedy Polska wycofywała się, na indyjski rynek wkroczyli Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini, a nawet Słowacy, Rumuni i Bułgarzy.

Siły Zbrojne Indii
Wojska Lądowe: 1,1 miliona żołnierzy
Lotnictwo: 120 tys.
Marynarka Wojenna: 50 tys.


Budżet Ministerstwa Obrony:
2003 - 2004: 617 miliardów rupii ( 13,6 miliardów $)
  Wojska Lądowe: 7,2 miliarda $
  Lotnictwo: 3,2 miliarda $
  Marynarka Wojenna: 2,45 miliarda $
  Ośrodek Badań i Rozwoju: 759 milionów $

Indie w tegorocznym budżecie wojskowym znalazły więcej pieniędzy na badania naukowe dla potrzeb sił zbrojnych. Planuje się, wzorem Stanów Zjednoczonych,  rozpoczęcie zaawansowanych badań nad amunicją precyzyjną. Za dwa lata ma zostać podwyższona kwota  pieniędzy wydawana na badania wojskowe, ze 198 milionów dolarów w roku bieżącym do prawie 360 milionów dolarów.

Główny nacisk w programach modernizacyjnych Ministerstwo Obrony zamierza położyć na modernizację czołgów T - 72 oraz bojowych wozów piechoty BWP- 2. Ponadto hindusi planują zakup nowych rosyjskich czołgów T - 90 oraz komponentów wyposażenia osobistego żołnierzy, wozów zabezpieczenia technicznego oraz amerykańskich systemów teleinformatycznych i łączności.
Na lotnictwo, Ministerstwo Obrony przewidziało 1,52 miliona dolarów na zakup trenażerów lotu, radarów i systemów nasłuchowych oraz pocisków szybkiej odpowiedzi krótkiego zasięgu.

Marynarka wojenna otrzyma 1,1 miliona dolarów, z tego prawie 1/3 na zakup nowego wyposażenia i uzbrojenia.  W wywiadzie dla Defense News minister obrony Indii - George Fernandes pytany o priorytety na najbliższe kilka lat odpowiedział, że armia musi być nowoczesna, mobilna, dobrze wyszkolona, posiadająca szerokie i doskonałe zaplecze logistyczne i techniczne. Struktura wojsk musi być przejrzysta, system dowodzenia sprawny.

Sądząc z wypowiedzi ministra, łatwo dojść do wniosku, że Indie stawiają na nowoczesność - modernizacja armii stanie się jednym z priorytetów państwa. Niezależnie od wyników modernizacji technicznej armii, ważne jest utrzymywanie względnego bezpieczeństwa w regionie. Za przykładem Indii pójdą być może Chiny oraz Pakistan, co w dłuższej perspektywie wywoła kolejny wzrost napięć w regionie.

żródła: Rzeczpospolita, Defense News, New Indian Times

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl