Sikorski: tarcza rakietowa musi się opłacać

09-09-2006

Autor: Kamil Świętoń

„W interesie Europy jest, by systemy antyrakietowe były rozwijane. Są różne opcje: amerykańska, natowska, unijna. Decyzje będą zależały od konkretów” - powiedział Radosław Sikorski, szef resortu obrony, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Jak wynika z tej rozmowy, system przeciwrakietowy będzie gównym tematem spotkania premiera i prezydenta Kaczyńskiego z Bush’em podczas najbliższych wizyt.

Sikorski potwierdził, że nasi negocjatorzy w zamian za zgodę na budowę w Polsce amerykańskiej bazy będą chcieli uzyskać między innymi wyrzutnie rakiet Patriot. Dodał jednak, że polskie władze nie powinny robić niczego, co podważyłoby spójność sojuszu północnoatlantyckiego.

„Aby przekonać opinię publiczną i Sejm - bo w tej sprawie konieczna będzie ustawa - potrzebne będą mocne argumenty. Będą one zależeć od tego, jaki pakiet będzie towarzyszył ewentualnej decyzji polskiego rządu o zgodzie na budowę tarczy. Z pewnością, jeżeli miałaby ona powstać w Polsce, bezpieczeństwo naszego kraju musiałoby wzrosnąć, zwłaszcza w zakresie obrony przeciwlotniczej” – stwierdził Sikorski dla „Rz”.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.