Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Wywiad z Januszem Kowalskim (PiS)               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Wywiad z Januszem Kowalskim (PiS) 

11-11-2003

  Autor:
Janusz Kowalski 1) Marta: Jak przewodniczącym Prawa i Sprawiedliwości może być człowiek który ma na swoim koncie wyrok za obrazę byłego prezydenta ? Sprawa niby błacha, ale nazwa partii do czegoś zobowiązuje chyba ?

Podstawowym kryterium w polityce, jakim się kieruję w ocenie polityków jest to, co się "robi" a nie to, co się "mówi". Nie mam żadnej wątpliwości, że prof. Lecha Kaczyński - były minister sprawiedliwości - jest skutecznym prawicowym politykiem, za którym idą czyny a nie słowa.

 

 

2) Marcin Cichowski : Załóżmy przez chwilę czarny scenariusz. Polska jest już dwadzieścia pięć lat w UE. Ale pobyt ten przynosi stałe straty dla kraju. Powiedzmy, że nasi przywódcy pomylili się w optymistycznych założeniach dotyczących przyłączenia do unii, np. dynamika PKB jest od wielu lat poniżej 2%, rośnie stale bezrobocie, jesteśmy płatnikiem netto wobec UE, rośnie deficyt w handlu, płacimy liczne kary nie wywiązując się z zobowiązań wobec UE, rośnie zadłużenie wewnętrzne i zewnętrzne kraju, sama UE coraz bardziej przypomina ZSRR, Chiny prześcigają Polaków zamożnością obywateli, itp., itd. (co kto sobie jest w stanie wyobrazić).

Proszę o poważne potraktowanie moich pytań i w miarę szczegółowe odpowiedzi. Uprzedzam, że odpowiedź, iż taki scenariusz jest niemożliwy dla Polski uznam za niezadawalającą.
a) W jaki sposób liderzy PiS mają zamiar wyprowadzić nas wtedy ze szkodliwego aliansu z UE?
b) Jak tego dokonają, jeżeli UE stanie się w międzyczasie federacją ?
c) Czy w PiS jest choć jeden polityk, który zastanawia się nad taką możliwością ?
d) Jakie reformy ekonomiczno społeczne zaproponuje PiS, po wyjściu z UE, w takiej sytuacji?
e) Jak PiS ma zamiar wprowadzić ponownie Złotówkę zamiast Euro?

Na tak zadane pytanie postaram się odpowiedzieć całościowo. Wydaje mi się, że Pana pytania kierowane są do polityka formacji politycznej, do której nie należę. Pozwolę sobie jednak wyrazić swój własny pogląd w tej sprawie, choć rzeczywiście trudno skutecznie uprawiać polityczną futurologię. Najważniejszą sprawą jest to, że w polityce zagranicznej każde państwo powinno kierować się generalną zasadą racji stanu. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni ideologii determinizmu w uprawianiu realnej polityki. Unia Europejska jest organizacją międzynarodową. Uczestnictwo Polski w tej strukturze musi naszemu państwu przynosić wymierne korzyści. Jeżeli tak nie będzie zadaniem polskiego polityka realnie myślącego o interesie państwa jest szukanie alternatywy.

W chwili obecnej opowiadam się za wejściem Polski do struktur UE z powodów geopolitycznych. Polska we własnym interesie musi zacieśniać swoje związki z Europą Zachodnią, tak, aby nie była łatwym kąskiem - jak to w historii bywało bardzo często - dla imperialnych projektów polityków rosyjskich. Dziś Rosja jest mocno osłabiona, ale tak nie musi być za kilkanaście lat. Dlatego w chwili obecnej sojusz z Europą Zachodnią jest warunkiem sine quo non uprawiania w miarę suwerennej polityki przez Polskę. Problem jest jednak inny. Jak w takim razie powinny ułożyć się relacje Polski z jedynym na świecie supermocarstwem, czyli z USA? Osobiście jestem zwolennikiem strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, choć wiem, że dla zdecydowanej większości polityków zachodnioeuropejskich takie postawienie przez Polskę sprawy będzie dużym problem. Ale to nie nasz problem.


3) marco: Co wspólnego (programowo) ma PiS z Platforma że startują razem z PO w wyborach samorządowych ?

Zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i Platforma Obywatelska reprezentują szeroko rozumiany obóz centroprawicy. PiS i PO zdecydowanie sprzeciwiają się postkomunistycznej wizji "państwa SLD", krytykując między innymi: upartyjnienie struktur państwowych i samorządowych, podporządkowanie lewicy mediów publicznych czy generalną zasadę polityki SLD prymatu interesu partyjnego nad interesem publicznym. Są także zasadnicze różnice między koalicjantami. PiS jest reprezentantem zdecydowanie bardziej konserwatywnego i antykomunistycznego wyborcy - Platforma Obywatelska natomiast swoją ofertę programową kieruję do klasy średniej, mieszkańców większych miast zainteresowanych przede wszystkim sprawami gospodarczymi jak np. pomysłem wprowadzenia podatku liniowego czy kwestią liberalizacji kodeksu pracy.

W tym sensie oferta programowa Prawa i Sprawiedliwości dla wyborcy o poglądach centroprawicowych jest zdecydowanie bardziej wyrazista i programowo pełniejsza. Najważniejszą jednak przesłanką koalicji wyborczej PO-PiS jest stworzenie realnej alternatywy politycznej dla postkomunistów. Ubolewam, że polska prawica nie idzie do wyborów samorządowych w jednym bloku PO-PiS z Ligą Polskich Rodzin.


4) oczko: Startuje Pan w wyborach samorządowych ? Jeżeli tak, to co chce Pan zrobic dobrego dla swojego miasta ? O czym Pan myśli ? Jeżeli Pan nie startuje, to jaki plan rozwoju miasta Opole, maja kandydaci PiS ktorych napewno Pan zna.

Mam zaszczyt kandydować do Rady Miasta Opola z pierwszego miejsca koalicji PO-PiS. Sprawa jest prosta: Opole po 8 latach skandalicznych rządów SLD nie zasługuje na to, by kolejne 4 lata postkomuniści decydowali o sprawach stolicy województwa opolskiego. Głównym filarem mojego programu, który prezentuję wyborcom jest kwestia bezwzględnej walki z korupcją, nepotyzmem i układami w moim mieście. Niestety jest to rak, który hamuje rozwój stolicy województwa - politycy lewicy zamiast załatwiać konkretne sprawy mieszkańców Opola od lat załatwiają właśne prywatne interesy.

5) marcel: Czy działał Pan w innych partiach ? czy PiS to Pana pierwsza partią z która ma Pan styczność ?

W 1999 roku wstąpiłem do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego zafascynowany osobą Wiesława Walendziaka. Po decyzji Rady Krajowej SKL o wejściu partii na Platformę Obywatelską razem z Wiesławem Walendziakiem, Kazimierzem Michałem Ujazdowskim i Mirosławem Styczniem oraz ze środowiskiem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego Mariana Piłki i Marka Jurka i Ligi Republikańskiej Mariusza Kamińskiego założyliśmy partię o nazwie Przymierze Prawicy, które w 2001 roku stanęło do wyborów w sojuszu z Prawem i Sprawiedliwością prof. Lecha Kaczyńskiego. W czerwcu tego roku Przymierze Prawicy ostatecznie rozwiązało się i zjednoczyło z PiS.

6) Jacek: Jeżeli nie byłoby Prawa i Sprawiedliwości - do jakiej partii by Pan wstąpił

Z przekonań jestem konserwatystą i swoje polityczne miejsce widzę po prawej stronie sceny politycznej. Cieszę się, że dziś nie mam żadnych dylematów, do jakiej partii powinienem należeć i wiem, że moje miejsce jest w PiS. Wciąż jednak moim niespełnionym marzeniem jest jedna wielka prawicowa formacja z silnym charyzmatycznym przywództwem. Pragnę podkreślić, że nie wolno działalności partyjnej widzieć jako celu samego w sobie. Najważniejsze jest zawsze państwo i jego interes, który w każdym przypadku musi być przedkładany nad interes partyjny. W tym sensie moją partią jest Polska.

7) Toczek: Co wg Pana jest najważniejszym punktem programu PiS ?

Dla mnie najważniejszy w programie PiS jest program naprawy III Rzeczpospolitej, której fundamenty niestety mocno tkwią w komunizmie. Marzy mi się, aby nasze państwo było państwem silnym, w którym obywatele mają poczucie porządku, sprawiedliwości a nade wszystko bezpieczeństwa. Dziś niestety większość Polaków uważa - skądinąd często słusznie, że państwo odwróciło się od nich plecami. A to oznacza słabość państwa i jego rozkład.

8) Astronom: Dlaczego Kaczyński obraża Wałęse i jest w stosunku do niego nie fair, skoro kiedyś razem współpracowali, właściwie bez Wałęsy Kaczyńskeigo by nie było ..a teraz takie zachowanie. Wypadałoby chyba przecież przynajmniej wogóle się nie odzywać.

To jest pytanie do prof. Lecha Kaczyńskiego.

9) Anonim: Czym jest dla Pana internet ? Do czego Pan wykorzystuje to medium ?

Internet wykorzystuję do szybkiego kontaktu z przyjaciółmi i przesyłania mnóstwa danych. Możliwości internetu są fantastyczne i dlatego to medium bardzo ułatwia życie. Na stronie internetowej http://www.kowalski.opole.pl prezentuję swoją działalność publiczną i przedstawiam zainteresowanym własne poglądy na sprawy polskie?i nie tylko.

10) Aldona K: Czy min. Kołodko jest wg Pana dobrym ministrem ? A może lepszy był min. Belka ? Kogo w ogóle widziałby Pan na stanowisku ministra finansów ? ...proszę wybierać spośród różnych opcji politycznych. Proszę też wziąć pod uwagę Leszka Balcerowicza.

Nie czuję się kompetentny na tyle, aby wypowiadać się w kwestii, który z ministrów byłby lepszy. Moje zdanie o prof. Kołodce pozostaje wszakże od lat niezmienne: to bardzo sprawny medialnie polityk lubujący się w lansowaniu kontrowersyjnych projektów ekonomicznych, z których ani jeden nigdy się jeszcze nie sprawdził.

11) Artur: Proszę obiektywnie ocenić politykę obecnego rządu i powiedzieć, czym ona różni się od polityki rządu Jerzego Buzka w którym to rządzie był m.in. Kaczyński ?

Rząd Leszka MIllera reprezentuje przede wszystkim interes partii SLD a nie interes państwa. Agresywny marsz postkomunistów po kolejne stanowiska w państwie przeraża swoją butą i arogancją. Przez prawie rok swojej pracy gabinet Leszka Millera nie tylko nie załatwił żadnej istotnej sprawy polskiej (!) - wręcz przeciwnie wiele problemów jeszcze bardziej skomplikował. Lata 2001-2005 niestety będą dla Polski czasem zmarnowanych szans.

12) Tomek Drożyna: Dlaczego prawica jest taka skłócona? Dlaczego lewica potrafi działać wspólnie, a prawica nie. Przecież ogrom różnych partii prawicowych powoduje tylko to, że lewicy łatwiej wygrywać wybory. Mi np. marzy się model amerykański, gdzie istnieją dwie partie i wszyscy wiedzą, kto jest kim.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem systemu dwupartyjnego z silną władzą wykonawczą (model prezydencki) i wyborami większościowymi. Niestety jak dotychczas struktury państwa polskiego są rozrywane przez kolejne koalicyjne koterie polityczne. Tak być dalej nie może.

13) Stoma: Czy negocjacje z Unia Europejską są wg Pana prowadzone dobrze? Czy może by Pan coś zmienił ? Jeżeli tak, to co?

Mam wrażenie, że polscy negocjatorzy nie do końca wiedzą, po co jadą do Brukseli. W tym sensie uważam, że polskie interesy na tym etapie negocjacji nie są dobrze zabezpieczone. Na całościową ocenę poczekajmy jednak jeszcze kilka miesięcy.

14) Asterix: Po co nam Unia Europejska?

Sojusz z państwami Europy Zachodniej i akces Polski do struktur UE traktuję na dzień dzisiejszy jako optymalny geopolityczny wybór zabezpieczający w stopniu podstawowym interesy naszego państwa uniezależniając je od Rosji. Najważniejsze jednak dla naszego bezpieczeństwa jest strategiczne partnerstwo Polski z USA.

15) e-Polityka: Jak ocenia Pan naszą serwis ( www.e-polityka.com )?

E-polityka jest dla mnie bardzo przydatnym źródłem informacji o tym, co dzieje się w polskiej polityce. Czytelna nawigacja pozwala szybko znaleźć informacje, jakich się szuka.

Dziękujemy za wywiad.

Wywiad z dnia 24.09.2002

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl