Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Azja i Pacyfik / Armia Prawych               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
14-08-2010

  Skandal w Pakistanie

24-07-2010

 

17-07-2010

 

10-07-2010

 

19-06-2010

 

29-05-2010

  Zamach w Pakistanie

13-03-2010

  Kolejny krwawy zamach w Pakistanie

+ zobacz więcej

Armia Prawych 

08-04-2004

  Autor: Krzysztof Siwek

Początki zbrojnego ruchu Laszkar-i-Toiba (Armia Prawych - LET) sięgają czasów wojny w Afganistanie, gdy organizacja, stworzona przez pakistański wywiad ISI oraz zaopatrywana w sprzęt dzięki pomocy CIA współtworzyła siły oporu walczące z wojskami sowieckimi. Dziś LET jest zbrojnym ramieniem islamskiego ugrupowania w Pakistanie- Markaz Dawa -Wal.-Irszad skupiającej ugrupowania tworzone przez pakistańskich Wahabitów.

 

 

Głównym celem organizacji LET jest oderwanie od Delhi okupowanej przez Indie części stanu Dżammu i Kaszmir, a w dalszej kolejności " przywrócenie władzy Islamu we wszystkich częściach Indii". Siły LET oceniane są dziś na około 300 osób, pod dowództwem Mohammeda Latifa, kierującego ich operacjami w Dolinie Srinagar i okręgach Poonch, Rajauri i Doda. W pakistańskiej części Kaszmiru, ugrupowanie dysponuje obozami szkoleniowymi dla swoich bojowników w Sialkot, Kotli i Samani.

Zaangażowanie LET w konflikt w Kaszmirze rozpoczęło się w 1993r. gdy 12 bojowników z Pakistanu i Afganistanu przekroczyło Linię Kontroli w spornej prowincji, wspierając siły innej islamskiej organizacji Islami Inquilabi Mahaz. Związki między LET a wywiadem Pakistanu ISI przyczyniły się do wzrostu znaczenia organizacji jako użytecznego narzędzia Islamabadu w walce z Indiami. Od 1997r. LET stała się najważniejszą organizacją zbrojną w Kaszmirze otrzymującą wsparcie od rządu Pakistanu, czego wyrazem była wizyta Ministra Spraw Wewnętrznych tego kraju, Muszahida Hussajna oraz gubernatora prowincji Pendżab, Szahida Hamida w kwaterze głównej LET w Muridke koło Lahore. Od tego czasu w stanie Dżammu znacząco wzrosła ilość ataków terrorystycznych, szczególnie w rejonach Poonch i Doda.

W operacjach przeciwko indyjskim siłom bezpieczeństwa biorą udział zamachowcy-samobójcy zwani Fidainami ale nasilenie takich akcji nastąpiło dopiero w 1999r. 4 września 1999r. zaatakowany został indyjski obóz wojskowy w Handawara, natomiast 27 grudnia tego samego roku LET dokonała spektakularnego ataku na kwaterę główną Grupy Operacji Specjalnych. Intensywności działań  nie zmniejszyła śmierć dowódcy LET w Kaszmirze- Abu Muwaiha 30 grudnia 1999r., gdyż już w styczniu i marcu 2000r. dokonano serii ataków na obiekty wojskowe w Anantnag i Srinagarze.

Laszkar-i-Toiba współpracuje także z innymi ugrupowaniami terrorystycznymi jak Hizb ul Mudżahedin, czego przykładem jest wspólna akcja obu grup w Wandhama 23 stycznia 1988r., gdzie zginęły 23 osoby.

Inne większe akty terrorystyczne dokonane przez LET miały miejsce w latach 1998-2000, z czego najwięcej ofiar pochłonęły zamachy w Doda 19 czerwca 1998r., gdy zginęło 25 hinduskich weselników oraz w Chattisingpora 20 marca 2000r. gdy śmierć poniosło 35 osób. Rząd Indii oskarżał także LET o dokonanie serii zamachów w dniach 1-2 sierpnia 2000, w których zginęło ponad 100 cywilów.

Po ogłoszeniu przez Hizb ul Mużahedin propozycji zawieszenia broni, stworzono wrażenie, że organizacje terrorystyczne z Kaszmiru są skłonne do ustępstw i negocjacji, jednak LET postanowiła kontynuować operacje zbrojne.  Sytuację tą wykorzystuje Pakistan, prowadząc podwójną politykę usprawiedliwiania grup wyrażających dążenia do pokoju i z drugiej strony tolerowania dalszego szerzenia przemocy przez pozostałe organizacje.     

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl