Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Afganistan: Polacy w Bagram               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
11-11-2007

 

13-10-2010

 

07-08-2010

 

17-07-2010

  Nowa afera: remontowa

26-06-2010

 

13-06-2010

 

20-03-2010

  Polskie Wojsko na Placu Czerwonym

+ zobacz więcej

Afganistan: Polacy w Bagram 

26-09-2006

  Autor: Anna Maria Sierpińska
Setka polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie szykuje się do powrotu do kraju. Za kilkanaście dni przyjadą tam ich zmiennicy.

 

 

W polskim kontyngencie w Afganistanie służą głównie saperzy. Pomagają rozminowywać okolice i prowadzą pracę budowlane. Wszyscy stacjonują w bazie Bagram. Część bazy, gdzie mieszkają nazwana została "Camp White Eagle" czyli "baza biały orzeł". Olbrzymie, polskie godło widać już przy wjeździe. Żołnierze mówią, że jest to dla nich kawałek ojczystej ziemi.

Polacy mieszkają w klimatyzowanych kontenerach, które w zimie ogrzewane są elektrycznymi grzejnikami. Prócz magazynów, w których pracują mają do dyspozycji własną mesę. Tam można zagrać w bilard i tenisa stołowego. W każdą niedzielę w mesie kapelan naszych żołnierzy odprawia mszę świętą. Przed wejściem do mesy stoją strzałki z nazwami miast w Polsce i odległością, jaka dzieli te miejsca od Afganistanu. To tradycyjny element w każdej polskiej bazie za granicą. "Miło jest jeśli każdy zobaczy w ten sposób swoje rodzinne miasto" - mówi w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia dowódca polskich żołnierzy w Afganistanie, ppłk Bogdan Papierski.

Żołnierze przyznają, że po pół roku służby odliczają dni do końca misji i spotkania z rodziną. Mówią też, że w Bagram czują się bezpiecznie, bo ataki na bazę nie zdarzają się. Podczas afgańskiej misji nie zginął żaden polski żołnierz. Kolejna zmiana polskich saperów pojawi się w bazie w Bagram w najbliższych dniach. To właśnie w tym miejscu będzie też stacjonował powiększony polski kontyngent. W lutym do Afganistanu ma przyjechać tysiąc Polaków.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl