Prezes NBP: krytycznie o budżecie

28-09-2006

Autor: Anna Maria Sierpińska

Prezes NBP skrytykował projekt przyszłorocznego budżetu. Leszek Balcerowicz uważa, że planowany na przyszły rok budżet nie jest budżetem odpowiedzialności za państwo. To budżet lekkomyślności i oportunizmu - powiedział dziennikarzom Balcerowicz.

Wczoraj projekt tego budżetu przyjął rząd. Według profesora Balcerowicza największymi wadami przyszłorocznego budżetu są rozdęte wydatki i powiększony dług publiczny. Prezes Balcerowcz zwrócił uwagę, że zwiększanie wydatków budżetowych to rozdawanie cudzych pieniędzy. Według niego, ci którzy nadal zadłużają kraj i to w warunkach rozwoju gospodarczego, to albo kłamią albo nie dostrzegają problemu.

Społeczeństwu potrzebna jest edukacja obywatelska, aby mogło demaskować tych, którzy receptę na klęskę przedstawiają jako receptę na sukces - powiedział Balcerowicz. Powtórzył, że mamy chore finanse publiczne i dlatego kolejne budżety powinny zwalczać ich chorobę, a nie jeszcze ją nasilać. Jego zdaniem chociaż mamy lepszą sytuację gospodarczą niż Węgrzy to należy podejmować działania, aby nie zrealizowały się złe scenariusze. Węgrzy pokazali, co to znaczy dać się oszukiwać - powiedział Balcerowicz.

Prezes NBP uczestniczy w odbywającej się w Warszawie międzynarodowej konferencji "Rola banków centralnych w kształtowaniu świadomości ekolnomicznej i finansowej obywateli. Oprócz NBP organizatorami konferencji są amerykański FED i Europejski Bank Centralny.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.