Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Wywiad z Stanisławem Wojterą (prezesem UPR)               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Wywiad z Stanisławem Wojterą (prezesem UPR) 

11-11-2003

  Autor:
Stanisław Wojtera1) Czy były jakieś inne kandydatury, oprócz pańskiej, na stanowisko prezesa? Może któryś z doświadczonych upeerowskich wyjadaczy: p.Michalkiewicz albo p.Samborski ?

Było trzech kandydatów. Oprócz mnie był to pan Samborski i pan Fijałkowski. Jak państwo wiecie pan Leszek Samborski pełni obecnie funkcje drugiego wiceprezesa.

 

 

2)Jakie nowe pomysły ma UPR na propagowanie partii i ideii konserwatywno-liberalnych w ogóle?

Zadaniem partii jest nie tyle propagowanie co wprowadzanie idei w życie. Polska jest przeżarta socjalizmem, widzimy to na każdym kroku. I nadchodzi czas na zmiany. Będziemy wykorzystywać każdą formę docierania do społeczeństwa by przekonywać do naszych racji. Najważniejsze są tu media, począwszy od internetu, na telewizji skończywszy. Na pewno trzeba zmienić język na bardziej przystępny, łatwiejszy do zrozumienia. Obecnie wraz z doradcami przygotowujemy nowy wizerunek partii i strategię jego kreowania. UPR się zmienia w formie przekazu i profesjonalizacji komunikowania się z wyborcami. Wkrótce zobaczą Państwo tego efekty.

3)Czy UPR planuje prowadzenie szerokiej kampanii anty Unijnej ?

Obecnie kampania przed referendum akcesyjnym jest naszym priorytetem. Już w tej chwili odbywamy szereg spotkań o tej tematyce, cieszących się dużym zainteresowaniem. Zrobimy wszystko by nasz głos był słyszalny w debacie dotyczącej integracji z UE.

4) Czy w sytuacji, w której PiS zaczyna odgrywać role najbardziej wiarygodnej opozycji prawicowej zagrażającej SLD nie jest warto skupić się na popieraniu tej formacji politycznej chociażby z tego tylko powodu.

PiS, podobnie jak PO i LPR jest naszym potencjalnym sojusznikiem. Już w tej chwili, choćby w samorządzie, współpracujemy. Jesteśmy tez w stałym kontakcie i mam wrażenie, że są to relacje obiecujące. Natomiast koniecznością jest budowa silnego ruchu konserwatywno-liberalnego. Zasługą UPR jest inne, wyostrzone widzenie spraw społeczno-politycznych. Nurt konserwatywno-liberalny jest Polsce potrzebny z ideologicznego i praktycznego punktu widzenia.

Inną sprawą jest polityka. Oczywiście z powodów taktycznych nie wykluczam bliskiej współpracy z PiS, gdyż celem bieżącym jest odsuniecie lewicy, skrajnej lewicy, od władzy. Nie wykluczam także szerokiej koalicji prawicowej, która miałaby realną szansę na zdobycie 40-50%. Z cała pewnością UPR powinna znaleźć się w takim szerokim ruchu i znajdzie się w nim, jeśli on powstanie.


5) Jakie są plany UPRu na pozyskanie szerokiego elektoratu? Czy w ogóle są takie plany, czy wszystko pozostanie po staremu (1% poparcia)?

Nie jest tak źle - podczas ostatnich wyborów uzyskaliśmy ponad 2 i pół procenta, więcej niż np. Unia Wolności. Ale naszym celem jest uzyskanie poparcia powyżej progu 5%. To jest możliwe, ale wymaga poprawienia wizerunku, nowoczesnego zorganizowania partii. Mamy sztab profesjonalnych doradców złożony ze specjalistów od public relations, reklamy i marketingu politycznego - są to osoby pracujące dla największych koncernów międzynarodowych. Fakt, że podjęły się one społecznej pracy na rzecz UPR, świadczy, iż widzą szansę osiągnięcia sukcesu wyborczego przez nasze ugrupowanie. Za jakiś czas będzie widać efekty naszej współpracy.

6) Czy pomysł z NAFTA ma Pana zdaniem sens? Czy nie lepiej zaoszczędzić na biurokratycznych urzędnikach i po prostu znieść cła?

Jedno drugiego nie wyklucza. Proszę zwrócić uwagę, że NAFTA się rozszerza. Na razie dotyczy to kontynentu południowoamerykańskiego, ale mówi się też o transatlantyckiej strefie wolnego handlu. Często powtarzany zarzut dotyczący dalekiej odległości nie ma sensu -przecież najważniejszym członkiem NATO są Stany Zjednoczone a nikt nie ma wątpliwości, że powinniśmy należeć do NATO.

7) Czy jest jakiś sposób aby Janusz Korwin-Mikke przestał wplatać w swoje wypowiedzi prowokujące myśli publicysty ? Wśród logicznych i oczywistych idei propagowanych przez UPR, JKM wciska jakąś prowokującą i szokującą wypowiedź, która o ile przystoi publicyście o tyle odpycha zwolenników liberalizmu gospodarczego od głosowania na UPR. Czy widzi Pan szansę na odsunięcie JKM od oficjalnych wypowiedzi UPR ? Wg mnie ma to kolosalne znaczenie dla poprawy wizerunku UPR w społeczeństwie.

Mogę Państwa uspokoić, iż zgodnie ze statutem partii oficjalnych wypowiedzi może udzielać prezes UPR. A obecnie ja nim jestem, więc nie ma mowy o tym by Janusz Korwin-Mikke wypowiadał się w imieniu partii.

8) Czy czuje się Pan na sile, aby podołać obowiązkom szefa rządu ?

Znów powołam się na statut partii, ale UPR jest chyba jedyną partią w Polsce, która ma zdystansowany stosunek do obejmowania funkcji wykonawczych. Osobiście uważam, że jest wiele osób lepiej przygotowanych do pełnienia obowiązków szefa rządu, natomiast chętnie pokierowałbym pracami Klubu Parlamentarnego UPR.

9) Jak dobierałby Pan sobie urzędników do kierowania Państwem, przy założeniu ze UPR zdobyłoby 51% miejsc w Sejmie ?

Przede wszystkim należałoby mniej więcej połowę zwolnić. Idzie to w parze z reformą administracji państwowej (docelowo pozostałoby 6 ministerstw), uproszczeniem prawa, likwidacją koncesji, zezwoleń etc. Znaczna część urzędników nie jest potrzebna. Uważam, że ryba psuje się od głowy, więc zasadnicze znaczenie miałaby obsada najwyższych funkcji w państwie. Powinni je objąć ludzie zdeterminowani do ograniczania biurokracji.

10) Czy ma Pan pomysł jak walczyć z bezrobociem i szerzącym się ubóstwem?

Oczywiście! Ten pomysł jest niezmiennie powtarzany przez UPR od 13 lat. Przede wszystkim należy obniżyć podatki i zlikwidować koncesje i zezwolenia, czyli cały ten biurokratyczny gorset krępujący przedsiębiorczość Polaków. Musimy na nowo uwolnić gospodarkę z rąk urzędników i oddać ją w ręce tych, którzy tworzą bogactwo państwa, czyli zwykłych ludzi. Według szacunków Centrum im. Adama Smitha najwyżej opodatkowaną usługą w Polsce jest praca. Podatek od pracy (czyli wszystkie opłaty, składki na ZUS i Kasy Chorych, itp.) wynosi według Centrum im. Smitha od 80 do 100 proc. To jest odpowiedź na pytanie dlaczego nie ma pracy dla Polaków. Jeśli radykalnie zniesiemy tak drakońskie opodatkowanie pracy, to przedsiębiorcom zacznie się opłacać zatrudniać nowych pracowników. Jeśli to połączymy ze zniesieniem, innych biurokratycznych opłat, zmniejszeniem pozostałych podatków, ograniczymy władzę różnych dziwnych urzędów, naprawimy finanse państwa to szybko odczujemy pozytywne efekty. To proste, ale wymaga konsekwencji i rezygnacji z klientelizmu politycznego. A na to nie było stać żadnego z dotychczasowych rządów i nie stać także obecnego.

11) Przyjmijmy taki wariant : wyniki następnych wyborów parlamentarnych przedstawiają się następująco: SLD - 25%, UPR - 25%, Samoobrona - 12%, PiS - 10%, Platforma - 10%. Co robi Pan i Pana partia, by zawiązać koalicje, która jest konieczna w takim wypadku by rządzić ? Z kim ewentualnie wszedłby Pan do takiej koalicji ?

A co z pozostałymi 18%? Widzę koalicję UPR-PIS-PO, jeśli uzyska 45% głosów to daje ponad połowę miejsc w parlamencie. Taka koalicja mogłaby sprawnie rządzić Polską, zwłaszcza, że większość w niej miałaby UPR! Bardzo mi się taka wizja podoba.

12) Dlaczego UPR jest przeciwna Unii Europejskiej ?

W tej kwestii Rada Główna UPR podjęła uchwałę podczas ostatniego posiedzenia. Przypomnę Państwu, że w 1999 roku UPR była za akcesją do UE pod dwoma warunkami. Pierwszy dotyczył zawarcia traktatu pokojowego z Niemcami - Polska wciąż nie podpisała takiego dokumentu a przekłada się to na wątpliwości dotyczące własności na ziemiach zachodnich. Strona niemiecka nie rezygnuje z roszczeń w tym względzie. Drugi dotyczył możliwości prowadzenia liberalnej polityki gospodarczej. Chcemy być rajem podatkowym w UE. Chcemy by polska gospodarka była konkurencyjna i przyciągała inwestorów. Najważniejsze jest dla nas by Polska mogła się szybko rozwijać. Niestety wynegocjowane warunki są nie do przyjęcia. Kwestie zim zachodnich praktycznie pominięto, a warunki ekonomiczne doprowadzą do zduszenia polskiej gospodarki. Polska jest krajem biednym i nie stać nas na rozwiązania, jakie obecnie mają bogate Niemcy czy Francja.

13) Nie wydaje się Panu, że UPR nie dostanie już drugiej szansy od wyborców by zasiąść w Sejmie ? Poparcie dla Państwa partii sięga maksymalnie 2%, a więc mieści się w błędzie statystycznym. Jaki jest więc sens istnienia takiej partii ?

Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi Samoobrona i Liga Polskich Rodzin także miały w sondażach 1-2%, a w wyniku wyborów każda z tych partii ma swoją silną reprezentację parlamentarną. Powtarzam - wynik ostatnich wyborów to ponad 2 i pół procenta i stanowi niezły punkt wyjścia. Zwłaszcza, że sytuacja gospodarcza Polski jest dramatyczna, a po "Rywingate" społeczeństwo oczekuje zmiany całych elit rządzących III RP. Nawet coraz więcej znanych publicystów nawołuje do skończenia z III RP i rozpoczęcia budowy IV RP. Tylko UPR może takiej zmiany dokonać.

14) Czy przyjaźni się Pan z Januszem Korwinem-Mikke ?

Przyjaźń to ważne dla mnie słowo. Dotyczy innego obszaru życia - prywatności. Nie mógłbym nazwać naszych relacji w ten sposób. Blisko współpracuję i jest to dobra współpraca. Przez 3 lata byłem sekretarzem generalnym podczas jego prezesury i wiele się nauczyłem.

15) Czy myśli Pan o wyborach prezydenckich ? A jeżeli nie Pan, to może mają Państwo już jakiegoś kandydata z ramienia UPR ?

Podczas wyborów prezydenckich w 2005 roku będę miał dopiero 28 lat, a bierne prawo wyborcze mają osoby powyżej 35 lat, więc nie ma takiej możliwości. Zresztą pytanie jest podobne do wcześniejszego dotyczącego premierostwa - jest wiele innych osób lepiej do tego przygotowanych. Widzę dla siebie inne możliwości realizowania się w polityce.

16) Co sądzi Pan o ewentualnej interwencji zbrojnej USA w Iraku ? Popiera Pan ją ?

Mam pewne wątpliwości, ale jestem gorącym zwolennikiem popierania USA. To właśnie Amerykanie są gwarantem naszego bezpieczeństwa i winniśmy im lojalność. Uważam, że Niemcy i Francja zachowują się wobec USA nielojalnie i niewdzięcznie. Stoję po stronie Ameryki.

17) Jakie zdanie ma Pan o byłym ministrze zdrowia - Mariuszu Łapińskim ?

Takie samo jak o służbie zdrowia. On się doskonale wpisywał w powiedzenie świętej pamięci Stefana Kisielewskiego: socjalizm to taki ustrój, w którym bohatersko przezwycięża się trudności nieznane w żadnym innym ustroju...

18) Czy uważa Pan Leszka Millera za doświadczonego polityka ? Ceni go Pan ? - jeżeli tak to za co ?

Ktoś użył już słowa "wyjadacz". Niewątpliwie Leszek Miller osiągnął sukces polityczny. Ale dla mnie byłby to sukces połowiczny. Bo zdobyć władze to jedno, a dokonać przemian z korzyścią dla kraju i społeczeństwa - oto prawdziwa satysfakcja. Władza to jedynie instrument, mam jednak wrażenie, że większość polityków zapomniała co jest prawdziwym sensem i celem ich działalności. To smutne.

19) Jak często korzysta Pan z internetu ? Czy biegle porusza się pan po sieci ?

Korzystam codziennie. Głównie oczywiście z poczty elektronicznej. To wielkie ułatwienie. Nie jestem informatykiem, ale radzę sobie.

20) Pytanie od e-Polityka: Czy miał Pan okazje odwiedzić nasz serwis polityczny e-Polityka ? Jak go Pan ocenia ?

Znam Państwa serwis. Cenię za aktualność i zawartość merytoryczną. Najbardziej w Państwa serwisie podobają mi się wyniki sondy-głosowania na partie polityczne. Nie mam nic przeciwko temu, żeby takie wyniki były w nadchodzących wyborach parlamentarnych.


Autorami wszystkich pytań, za wyjątkiem ostatniego, są czytelnicy naszego wortalu.Dziękujemy za odpowiedzi, w imieniu naszym i naszych czytelników.

I ja dziękuję za wszystkie pytania.




Wywiad dodano 08.03.2003

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl