Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Czy Watykan tuszował przypadki pedofilii ?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
11-12-2010

 

29-03-2007

 

26-04-2011

 

21-11-2010

 

19-09-2010

 

11-12-2009

 

28-09-2009

 

+ zobacz więcej

Czy Watykan tuszował przypadki pedofilii ? 

02-10-2006

  Autor: Anna Dziedzic
Według Colm'a 'O Gormana - tak. Autor, nadanego przez BBC programu "Sex Crimes and the Vatican", twierdzi, że "Biskupi diecezjalni tuszowali przypadki pedofilii wśród księży zgodnie z tajną instrukcją i przenosili księży winnych nadużyć do innych parafii". 

 

 

Colm O Gorman autor nadanego przez telewizję BBC programu "Sex Crimes and the Vatican" twierdzi, że "Biskupi diecezjalni tuszowali przypadki pedofilii wśród księży zgodnie z tajną instrukcją i przenosili księży winnych nadużyć do innych parafii". 
 
Gorman sam w wieku 14 lat był ofiarą molestowania przez irlandzkich księży. Obecnie kieruje organizacją charytatywną pomagającą ofiarom pedofilii. Według niego odpowiedzialność za tuszowanie tego typu praktyk ponosi sam kardynał Joseph Ratzinger, który przez 20 lat odpowiadał za egzekwowanie tajnej instrukcji Watykanu z 1962 roku, która pod groźbą ekskomuniki nakazywała milczenie dzieciom, duchownym badającym zarzuty przeciwko księżom i świadkom. Instrukcja ta znana jest jako "Crimen Sollicitationis".


Obecny papież miał ją dodatkowo wzmocnić nalegając, by wszelkie przypadki pedofilii wśród księży odsyłać bezpośrednio do Watykanu.
Najgłośniejsze przypadki pedofilii wśród księży miały miejsce w 2002 roku w diecezji bostońskiej w USA i w diecezji Ferns w hrabstwie Wexford w Republice Irlandii. W USA została powołana organizacja National Review, Board, która opracowała zalecenia dotyczące ochrony dzieci, w Irlandii natomiast utworzono specjalną komisję, która w październiku 2005 roku opublikowała głośny raport (Ferns Report).


Autor programu zarzuca dodatkowo Watykanowi chronienie działających w Rzymie zakonów siedmiu księży poszukiwanych listami gończymi w USA. Jeden z nich, Joseph Henn przebywał w zamkniętym klasztorze, z którego zbiegł i najprawdopodobniej ukrywa się we Włoszech.


Według Gormana nikt z hierarchów kościelnych nie chciał wystąpić w programie, aby odnieść się do tych zarzutów.
Program nie zawierał niestety żadnej wzmianki o Janie Pawle II, i jego konsekwentnym stosunku do pedofilii wśród kleru, czego przejawem było wykluczenie kilku księży ze stanu duchownego i dymisja biskupa Ferns Brendona Comisky'ego.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

 

(~tomek, 03-10-2006 15:13)

Opis:

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl