Na wstępie minister Fotyga przypomniała, że spotkanie to jest konsekwencją rozmowy przeprowadzonej w czerwcu w Moskwie pomiędzy ministrami spraw zewnętrznych. Następnie przeprowadzone zostały konsultacje, na których omawiane były wspólne tematy. Rozmowy dotyczyły w szczególności kwestii gospodarczych, kulturalnych, regionalnych i umowy pomiędzy Federacją Rosyjską a UE z perspektywy priorytetów polskich i rosyjskich ( w tym bezpieczeństwa energetycznego ). Minister Fotyga poinformowała o powołaniu grupy ds. trudnych, w której rozważane maja być między innymi kwestie historyczne. Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskie dodał, że omawiano również kwestie międzynarodowe w tym współpracę w ramach ONZ czy OBWE. Zdaniem Siergieja Ławrowa istotne jest stworzenie dobrego klimatu we wzajemnych stosunkach co pozwoli na rozwiązanie największych problemów pomiędzy oboma państwami. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Rosji kluczowym elementem będzie wznowienie prac grupy ds. trudnych. Pozwoli to "usunąć sztuczne nawarstwienia pomiędzy naszymi krajami" - dodał Ławrow. W oddzielnym wątku poruszono sprawę spotkania prezydentów Polski i Rosji. Ławrow stwierdził, iż "obaj prezydenci życzą sobie takiego spotkania, jednak powinno ono być dobrze przygotowane".
W ocenie ministra Ławrowa Polska jest jednym z głównych partnerów handlowych Rosji. "Wiemy, że Polscy inwestorzy chcieliby poszerzyć zakres działalności w naszym kraju" - dodał Ławrow. Strona rosyjska wyraziła także chęć współpracy w kwestii importu wyrobów mięsnych i roślinnych. Ławrow zaznaczył jednak, że istotne jest niedopuszczanie do łamania prawa i fałszowania certyfikatów. MSZ Rosji zaprasza także Polskę do współpracy przy budowie i eksploatacji gazociągu północnego zastrzegając przy tym, że stanowiska obu stron odnośnie tej sprawy nie uległy zmianie. "To przedsięwzięcie zakłada obecność innych krajów jeżeli tylko będą miały ochotę" - zaznaczył Ławrow. Anna Fotyga przypomniała, że rząd Polski negatywnie odnosi się do sprawy gazociągu północnego. "Nie przewidujemy włączenia się w proces budowy i eksploatacji gazociągu północnego" - zapowiedziała. Minister zaznaczyła jednak, że Rosja jest ważnym dostawcą surowców energetycznych i wyraziła chęć współpracy na innych płaszczyznach tej dziedziny. Zarówno Anna Fotyga jak i Siergiej Ławrow zapewnili, że nie będzie problemów z dostawą ropy do rafinerii Możejki.
Dziennikarze zebrani na konferencji zadali również pytanie odnośnie możliwości umieszczenia na terenie Polski amerykańskich tarcz antyrakietowych. Szef rosyjskiej dyplomacji potwierdził, że ta kwestia była również poruszana. "Sprawa dotyczy wielu krajów, zależy nam żeby proces takich rokowań był transparentny i przewidywalny" - zaznaczył Ławrow. Minister spraw zagranicznych Rosji skomentował także aktualną sytuacje na linii Rosja-Gruzja. "Należy podejmowac kroki w tej sprawie jednakże władze Gruzji powinny zrezygnować z antyrosyjskiej polityki i starać się doprowadzić do pokojowego uregulowania tego problemu" zaapelował Ławrow. W równie dyplomatycznym tonie wypowiadał się na temat negocjacji z Iranem odnośnie programu nuklearnego. Zdaniem Ławrowa nie należy sięgać po żadne sankcje aż do momentu wyczerpania wszelkich środków dyplomatycznych. Skrytykował przy tym amerykańską ustawę nakładającą sankcję na zagraniczne firmy prowadzące interesy w Iranie.
Ministrowie zapowiedzieli także chęć współpracy na płaszczyźnie kulturowej. Anna Fotyga zapowiedziała, że będzie to szeroki program, nad którym wciąż trwają prace. Minister Ławrow zdradził, że zorganizowany zostanie sezon kultury polskiej w Rosji oraz rosyjskiej w Polsce. Mają zostać wprowadzone festiwale piosenki oraz wspólna orkiestra dziecięca. Oba państwa zapowiedziały stworzenie forum obywatelskiego oraz nagradzanie specjalnymi dyplomami osób, które aktywnie działają na rzecz rozwijania stosunków polsko-rosyjskich.
Źródło zdjęcia: Strona internetowa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.