Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Habemus papam - 28 lat temu               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
21-11-2010

 

19-09-2010

 

09-05-2009

  Benedykt XVI odwiedza meczet

28-04-2009

 

08-03-2009

 

15-02-2009

 

04-02-2009

 

+ zobacz więcej

Habemus papam - 28 lat temu 

16-10-2006

  Autor: Anna Dziedzic
28 lat temu Polska i reszta świata usłyszała " Habemus Papam". Nowym biskupem Rzymu został Karol Wojtyła, który przybrał imona Jan Paweł II.

 

 

Dzisiaj przypada 28 rocznica wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża, który przybrał imiona Jan Paweł II.

Wybór Wojtyły był zaskoczeniem dla całego świata, ponieważ pierwszy raz od 456 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup niebędący Włochem. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że nowy papież pochodził ze słowiańskiego kraju, który w tamtym czasie należał do bloku radzieckiego.

Ówczesny prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, następnego dnia po wyborze, w przemówieniu wygłoszonym w Radiu Watykańskim powiedział: "Nie jestem w stanie mówić teraz o historii życia człowieka tak mi bliskiego i związanego wspólną pracą od wielu lat, z której wytwarzała się przyjaźń i miłość Kościoła i Polski". Zwrócił także uwagę na żywą wiarę i ducha modlitwy, nowego papieża.

Na początku Rzymianie byli bardzo zaskoczeni, ale kiedy kardynał Pericle Felici najpierw wypowiedział imię i nazwisko Karol Wojtyła a imię nowego papieża Jan Paweł II, stało się jasne, że nowy papież będzie kontynuował linię swoich poprzedników i realizował obietnice dane w okresie 33 dni pontyfikatu przez Jana Pawła I. Pontyfikat swojego poprzednika nazwał "falą miłości".

Jan Paweł II w skierowanym zaraz po wyborze do całego Kościoła orędziu "Urbi et orbi", mówił: „Otwórzcie granice państw i systemów, pozwólcie mówić Chrystusowi do Człowieka". Orędzie to wcielał w życie poprzez swoje liczne podróże apostolskie do różnych zakątków świata.

Po Soborze Watykańskim II Kościół Katolicki stopniowo popadał w wieloletni kryzys więc Jan Paweł II za cel obrał sobie przywrócenie osobowości kościołowi. Jednak jednym z jego najważniejszych zadań było niesienie pomocy biednym i cierpiącym. Apelował o obronę praw człowieka wszędzie tam, gdzie były one deptane.

Pontyfikat  papieża polaka cechowała zdecydowana postawa  w dziedzinie moralności, zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie rodziny, małżeństwa, ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, eksperymenty genetyczne czy antykoncepcję. Poglądy te spotykały się niejednokrotnie z krytyką, głównie wśród młodych ludzi. Papież, choć świadom tego, nie chciał pozwolić na wyłomy w oficjalnej doktrynie. Jednak to właśnie młodzież witała go z największym entuzjazmem podczas jego licznych podróży za granicę. Przykładem są Światowe Dni Młodzieży w Denver (Kolorado) w USA czy w Toronto (w Kanadzie).

Wielu komentatorów podkreśla, że wybór polskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża, a następnie działalność Jana Pawła II, przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowej oraz do powrotu wolności i demokracji w tym regionie świata.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl