Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska 2002               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Polska 2002 

02-01-2003

  Autor: Aleksander Wojtala

Zanim zacznę ten artykuł chciałbym powiedzieć, że miniony rok był jednym z najbardziej obfitych w wydarzenia ze sceny politycznej w Polsce i na całym świecie. W tym tekście omówię wydarzenia w Polsce.

 

 

Już od drugiego stycznia rząd Rzeczypospolitej rozpoczął swoje urzędowanie tzw. Raportem Otwarcia. Według niego, jesienią 2001 roku, u progu działalności rządu SLD-UP i PSL, stan polskich spraw był zły. Następnego dnia nasz premier odwiedził Papieża i zaprosił go w imieniu swoim i Prezydenta do odwiedzenia naszego kraju. Dziewiątego stycznia tygodnik „Wprost” przyznał premierowi Leszkowi Millerowi tytuł Człowieka Roku 2001. W środę, 13 stycznia 2002 roku z połączenia SKL i PPChD powstała partia Stronnictwo Konserwatywno Ludowe - Ruch Nowej Polski. Szefem tej partii został Artur Balans. Dwa dni później nasz rząd przyjął nowa politykę negocjacyjna z Unią Europejską na pierwsze półrocze roku 2002. Szesnastego stycznia do polski przyjechał prezydent Rosji pan Władimir Putin. Przenieśmy się teraz do Sejmy, odrzucił on wniosek Ligi Polskich Rodzin o przeprowadzenie referendum w sprawie członkostwa Polski w UE. 24 stycznia Sejm podjął próbę odebrania immunitetu Andrzejowi Lepperowi. Do głosowania nie doszło, ponieważ Witold Firak, poseł sprawozdawca nie odczytał wniosku z powodu nadużycia alkoholu. Chwilę później posłowie Samoobrony zablokowali mównicę, domagając się przesunięcia głosowania nad immunitetem na 13 lutego. Nie udało się – głosowano dzień później i liderowi tego ugrupowania uchylono immunitet. Pod konie stycznia rozpoczęła się wyplata wyrównań dla najstarszych poszkodowanych przez III Rzesze. Chodzi o wyrównanie strat, które polskie ofiary nazizmu poniosły wskutek niekorzystnej wymiany przez Niemców pieniędzy na I ratę odszkodowań.

 

Dwunastego lutego rząd zdecydował się wprowadzić wizy na przebywanie w kraju dla obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi. Dzień po Walentynach Sejm postanowił, że wyboru Samorządowe odbędą się nie wiosną tylko jesienią i innym systemem niż chciała opozycja. Tego samego dnia uchwalono budżet na rok 2002 z deficytem wielkości 40 milionów złotych, co za tym idzie zwiększył w stosunku do planu rządowego o 1,1 mld zł dochody i o tyle samo wydatki. Pod koniec marca (28) Premier Leszek Miller i komisarz UE ds. rozszerzenia Guenter Verheugen osiągnęli porozumienie w sprawie liczenia okresu dzierżawy ziemi unijnym rolnikom, należącej do obszaru negocjacyjnego swobodny przepływ kapitału.

 

Trzeciego marca Jerzego Kropiewnickiego ogłoszono nowym prezesem ZChN-u. Dwa dni później goszczący w Polsce przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox zaproponował, by 50 polskich parlamentarzystów uczestniczyło w obradach Parlamentu Europejskiego jako obserwatorzy. Tego samego dnia Sad Okręgowy w Warszawie zarejestrował partie polityczną, której szefem jest Maciej Płażyński. (Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej). Dwudziestego drugiego marca Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę budżetową na 2002.

 

Siódmego kwietnia, kiedy Prezydent III RP odwiedzał Amerykę Południową w Polsce odbył się III Kongres Samoobrony, na którym ponownie wybrano Andrzeja Leppera szefem partii. "Celem moim i Samoobrony jest rządzenie Polska i to jest kwestia czasu" – powiedział Andrzej Lepper. Pięć dni przed moimi urodzinami odbyło się pierwsze w tej kadencji posiedzenie Narodowej Rady Integracji Europejskiej, która jest organem opiniodawczo- doradczym, złożonym z osobistości życia publicznego.

 

Dziewiątego maja rozpoczęła się kampania informacyjna rządu o Unii Europejskiej. Jej celem będzie uświadomienie obywatelom, że informacja o Unii jest dostępna i pozbawiona tajemnic – mówił Sławomir Wiatr, pełnomocnik rządu ds. Unii Europejskiej. Tego samego dnia, głosowaniu wewnątrzzwiązkowym Marka Pola wybrano nowym szefem Unii Pracy (pierwszego koalicjanta SLD). Dwudziestego drugiego Sejm III RP uchwalił ustawę o bezpośrednim wyborze prezydentów, wójtów i burmistrzów w wyborach samorządowych, które miały odbyć się jesienią.

 

Szóstego czerwca szef zarządu głównego PiS – Jarosław Kaczyński ogłosił, że Lech Kaczyński wystartuje w wyborach na prezydenta Warszawy. Następnego dnia, za uniemożliwianie obrad Sejmu lider Samoobrony Andrzej Lepper został wykluczony z posiedzenia Izby. Prezydium Sejmu ukarało go zmniejszeniem uposażenia poselskiego przez, dwa miesiące. Tego samego dnia Unia Pracy obchodziła 10 rocznicę powstania. W czwartek, trzynastego czerwca Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość podpisały umowę samorządową. Uzgodniły, ze wystawia wspólne listy do sejmików wojewódzkich, ale na Mazowszu pójdą do wyborów oddzielnie, a na Podkarpaciu - w szerszej koalicji. Już pod koniec miesiąca, kiedy wszyscy odliczali czas do urlopów Samoobrona ogłosiła, że 25 zablokuje drogi w całym kraju. Ja zapewne państwo pamiętają nie udało im się to. Dla przykładu grupka kilkudziesięciu działaczy tej partii próbowało zablokować rondo de Gaulle’a w centrum Warszawy, policjanci szybko zepchnęli ich na chodnik. W moim mieście kilkanaście osób próbowało zablokować III Aleję Najświętszej Maryi Panny (Częstochowa). Skończyli tak samo jak ich koledzy ze stolicy. Dzień wcześniej Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze tryb wprowadzenia przez Senat poprawek zmieniających metodę przeliczenia głosów na mandaty w wyborach samorządowych jest niekonstytucyjny. Powrócono do starego systemu.

 

Od początku lipca na czele trzech ministerstw stoją nowi szefowie. W Ministerstwie Finansów Marka Belkę, który sam zrezygnował z tego stanowiska zastąpił, cieszący się dużym poparciem rządu i samego premiera prof. Grzegorz Kołotko. W Ministerstwie Sprawiedliwości i Kultury odwołanych przez Leszka Millera Barbarę Piwnik i Andrzeja Celińskiego zastąpił Grzegorz Kurczuk i Waldemar Dąbrowski. 9 lipca do naszego kraju przyjechali cesarz Japonii Akihito i jego żona Michiko. Spędzili u nas cztery dni odwiedzając stolicę i Kraków. Dziewiętnastego Sejm RP ponownie przyjął korzystna dla dużych ugrupowań metodę d'Hondta przy przeliczaniu głosów na mandaty w wyborach do Sejmu i samorządów. Czy im się to nie znudzi pytani dziennikarze …? Końcówkę miesiąca SLD zakończyło pozytywnym akcentem, Marka Halickiego wybrano ich oficjalnym kandydatem na prezydenta Warszawy. Następnym ważnym akcentem było zamknięcie rokowań z Unią Europejską dotyczących wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Lipiec był bardzo spokojnym miesiącem, ale to była dopiero cisza przed burzą.

 

Od razu na początku sierpnia PSL wybrał swojego kandydata na prezydenta Warszawy, został nim Janusz Piechociński. Ważną sprawą dla Polski była również pielgrzymka papieża do Polski. Rozpoczął ją szesnastego sierpnia, w niedzielnej mszy św. celebrowanej przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach uczestniczyli tez prezydenci Litwy i Słowacji Valdas Adamkus i Rudolf Schuster. 21 sierpnia premier wyznaczył daty wyborów samorządowych  na 27 października i 10 listopada. 27 sierpnia rozpoczęła się kampania wyborcza. Dwa dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego dla wszystkich uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i innych szkół średnich ogłoszono, ze senator Samoobrony adwokat Henryk Dzido będzie kandydatem tej partii na prezydenta Warszawy.

 

Piątego września rozwiązano Komitet Wyborców Front Demokratyczny Wspólnota 2002, utworzony trzy miesiące temu przez UW, RS i SKL-RNP. 6 września SKL- RNP i RS zarejestrowały komitet Wspólnota 2002, 9 września działacze UW zarejestrowali komitet Unia Samorządowa. Koniec września, Jan Maria Jackowski nowym kandydatem na prezydenta stolicy popierany przez Ligę Polskich Rodzin. Trzeba przyznać, że wszyscy politycy we wrześniu byli zajęci swoimi kandydatami do wyborów samorządowych i żaden z nich nie starał się zwrócić na siebie uwagi mediów w inny sposób niż popierać kandydata swojego ugrupowania. Nie można tego powiedzieć o związkach zawodowych, które nie próżnowały. Z ich ręki Henryk Waluś – szef bankrutującej spółki odzieżowej ze Szczecina o mało nie został zlinczowany przez Stoczniowców, którzy – jak twierdzili – występowali w obronie pracowników Odry wywlekli Lalusia na ulicę, okładali pięściami i skopali. Próbie linczu biernie przyglądali się policjanci, dlatego, jeszcze tego samego dnia Minister SWiA – Krzysztof Janik zawiesił wicekomendanta policji w Szczecinie i Szefa Sztabu Komendy Wojewódzkiej. Wszystko to działo się jeszcze przed wizytą ojca świętego w kraju. Dwudziestego czwartego września ministrowie obrony 19 państw Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) spotkali się na konferencji w Warszawie. Na spotkaniu podjęto decyzję o utworzeniu oddziału szybkiego reagowania liczącego 21 tys. żołnierzy. Również we wrześniu odbył się XV zjazd Solidarności, na którym odwołano Mariana Krzaklewskego z funkcji przewodniczącego związku. Nowym szefem został Janusz Śniadek.

 

Październik. Żeby tradycji stało się zadość na początku miesiąca rząd zakończył negocjacje w rozdziale polityka regionalna. Dziewięć dni później Komisja Europejska zarekomendowała Polskę i dziewięć innych krajów do członkostwa w UE w 2004 roku. 10.10. - Szef Samoobrony Andrzej Lepper, a także Izabela Jaruga – Nowacka (UP) Bogdan Bujak (SLD) zostali zaproszeni do Iraku jako obserwatorzy referendum ws. poparcia dla Saddama Husajna. Lepper wyraził chęć udania się do Iraku, by „zobaczyć, co się tam dzieje”, nigdzie jednak nie pojechał - marszałek Borowski nie zgodził się, bowiem na korzystanie przez posła Samoobrony z paszportu dyplomatycznego, a prywatny paszport Leppera stracił ważność. Pięć dni później w Warszawie odbyła się konferencja „Ukraina w Europie”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele opozycji ukraińskiej oraz jej władze. Uczestnictwa odmówił jednak Leonid Kuczma; dzień później przyjechał jednak do Warszawy, ale już nie na spotkanie z opozycja, ale na rozmowę z Prezydentem RP. Przed dwa dni, od 16 do 17 października poseł Gabriel Janowski (LPR) okupował mównicę uniemożliwiając przeprowadzenie obrad. Zdenerwował go fakt, iż marszałek sejmu Marek Borowski odmówił udzielenia mu głosu w sprawie prywatyzacji STOEN-u. Nad ranem, 17 października posła wyniosła straż marszałkowska. Dwudziestego siódmego października odbyło się to, na co wszyscy czekaliśmy … pierwsza tura wyborów samorządowych. Po raz pierwszy w wyborach bezpośrednich wybierano wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Największą liczbę mandatów radnych wszystkich szczebli samorządu zdobył komitet SLD-UP. Drugie miejsce w radach gmin i powiatów zajął PSL, a w sejmikach województw - Samoobrona. W Radzie Warszawy najwięcej mandatów zdobył PiS - 34, następnie SLD-UP - 20 i PO - 8. Kłopoty z systemem komputerowym znacznie opóźniły date ogłoszenia wyborów. Dzień później (28) Sejm RP odrzucił wniosek o odwołanie z funkcji marszałka sejmu Marka Borowskiego większością głosów.

 

Czwartego listopada SLD zagrzmiało, Grzegorz Kurczuk, szef tego ugrupowania na Lubelszczyźnie zawarł porozumienie koalicyjne z Samoobroną. Trzy dni później Polskę odwiedził premier Słowacji – Mikulasz Dzurinda. 10 odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Frekwencja wynosiła 35,02 % co było jedna z najniższych, jakie odnotowano. Prezydentem Warszawy został kandydat PiS – Lech Kaczyński. SLD ma 122 wójtów i burmistrzów. Najwięcej zdobyło ugrupowanie PSL – 275. Piętnastego, w Warszawie spotkali się premierzy 10 państw kandydujących do UE. Siedemnastego listopada Tadeusz Mazowiecki ogłosił swoje odejście z Unii Wolności. Tego samego dnia PiS oraz PO w Warszawie podpisali umowę koalicyjną. Osiemnasty i dziewiętnasty były niewątpliwie dla Polski dniami chwały! W Brukseli odbyło się spotkanie szefów dyplomacji państw UE oraz 10 państw kandydujących. W spotkaniu uczestniczył minister Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Szefowie dyplomacji Piętnastki postanowili m.in., ze Polska i dziewięć innych krajów przystąpią do UE 1 maja 2004 roku, jeżeli do tego czasu zakończy się  ratyfikacja traktatu w tej sprawie. Od 21 do 22 naszego prezydenta nie było w kraju, gdyż brał udział w szczycie państw NATO w Pradze, podczas którego do Paktu Północnoatlantyckiego przyjęto siedmiu nowych członków z Europy Środkowowschodniej. Dwudziestego szóstego dania przedstawiła krajom kandydującym kompromisowy pakiet propozycji finansowych. Zakłada on, ze w pierwszym roku nowi członkowie zapłaciliby o ok. 2,5 miliarda € mniej do wspólnego budżetu niż oczekiwano, otrzymali ponad miliard € więcej oraz uzyskali możliwość większego wsparcia swoich rolników pieniędzmi z własnych budżetów. Duński projekt lepszych warunków finansowych akcesji krajów Europy Środkowowschodniej napotkał głośny sprzeciw Niemiec i kilku innych krajów członkowskich.

 

Grudzień minął w duchu podróży przedstawicieli rządu do różnych Kraków, ale m.in. o tym mówi w innym artykule podsumowywującym ten rok na świecie autorstwa mojego redakcyjnego kolegi. Skupmy się jednak na wydarzeniach w Polsce. 13 grudnia w 21 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego Polska zakończyła negocjacje z UE podczas szczytu w Kopenhadze. Rokowania trwały do ostatniej chwili, na kopenhaskim szczycie zamknięto ostatnie rozdziały: budżet i finanse, rolnictwo i polityka konkurencji. Ustalono m.in., ze dopłaty bezpośrednie dla rolników w całości będą mogły wynieść w pierwszym roku - 55 proc., w drugim - 60 proc., a w trzecim - 65 proc. Polska dostała tez zgodę UE na utrzymanie przez czteroletni okres przejściowy 7- procentowej stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym, w tym na gotowe mieszkania. Polski budżet ma tez otrzymać dodatkowy 1 mld Euro w latach 2004-2006. Uzyskaliśmy również wzrost kwoty hurtowej sprzedaży mleka o 1,5 mln ton w porównaniu z wcześniejszymi propozycjami. Po ogłoszeniu wiadomości o historycznym rozszerzeniu UE z 15 do 25 członków przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi powitał „koniec podziałów w Europie”. Osiemnastego Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera i ministra finansów Grzegorza Kołodki.

 

Przy pisaniu tego artykułu korzystałem z następujących źródeł:

-         PAP
-         WP
-         Archiwum Gazety Wyborczej
-         Newsweek Polska

Autor: Adam Zawadzki
zawadzki@e-polityka.com

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl