Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Społeczeństwo / Perspektywy rozwoju przygranicznej Polski wschodniej               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
07-08-2010

 

20-02-2010

 

13-02-2010

 

22-11-2008

 

12-09-2008

 

14-08-2008

  Rosja – wielka przegrana w Gruzji…

23-04-2008

  Skandal podczas konferencji w sprawie organizacji Euro 2012?

+ zobacz więcej

Perspektywy rozwoju przygranicznej Polski wschodniej 

31-10-2006

  Autor: Piotr Tarasiuk

W nowym okresie funkcjonowania budżetu Wspólnot Europejskich na lata 2007-2013 jeszcze bardziej zwiększą się możliwości rozwojowe Polski wschodniej, a to dzięki nowym programom, z których teoretycznie będą mogły uzyskać finansowanie inwestycje w tym regionie. Obszary te są jednocześnie obszarami transgranicznymi Unii Europejskiej, a jak na razie postrzegane są przez pryzmat peryferyjności i nic w tym dziwnego, choćby z uwagi na poziom rozwoju gospodarczego. Aby jednak nie zmarnować szansy już teraz trzeba wypracować i zająć odpowiednie stanowisko, żeby być gotowym na czas.

 

 

W dniu 26 października w Sali Konferencyjnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego – Delegaturze w Białej Podlaskiej odbyła się międzynarodowa konferencja na temat: „Obszary nadgraniczne – perspektywy rozwoju”. Spotkaniu patronował Marszałek Województwa Lubelskiego Edward Wojtas. Wśród prelegentów należy wymienić Konsula Białorusi w Białej Podlaskiej – Alaksandara Konckiego, a także przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz samorządu i administracji terenowej Województwa Lubelskiego. Głównym organizatorem było Biuro Planowania Przestrzennego w Lublinie Oddział Terenowy w Białej Podlaskiej, występujące  w roli autora prezentowanego „Studium programowo-przestrzennego rozwoju obszarów nadgranicznych w Województwie Lubelskim”.

Biała Podlaska zapewne nieprzypadkowo znalazła się w centrum tego typu wydarzeń. Miasto to położone jest na terenie trasy Eurotrójkąta Przyjaźni Lublin – Łuck – Brześć oraz w bliskim sąsiedztwie trójstyku granic pomiędzy Polską, Białorusią i Ukrainą. To tu na przestrzeni wieków mieszały się narody i tu stykają się kultury. Również władze Województwa Lubelskiego dbają już od pewnego czasu o aktywizację turystyczną i gospodarczą wschodniego pogranicza Polski, starając się włączać do tego procesu zachodnie obszary naszych wschodnich sąsiadów.

Konferencja sprowadzała się do prezentacji kierunków nakreślonych w Studium, a także zdefiniowania problemów i potrzeb niezbędnych w działaniach i inicjatywach służących rozwojowi terenów przygranicznych w Województwie Lubelskim. Prezentowany dokument powstał w oparciu o Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego. Według założeń autorów opracowania na terenie Województwa Lubelskiego powinny powstać trzy centra integrujące i koordynujące współpracę transgraniczną, tj. w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Oprócz tego w większych miastach przewiduje się utworzenie regionalnych ośrodków. Wiele miejsca poświęcono również rozbudowie i modernizacji istniejącej infrastruktury technicznej, w tym drogowej i kolejowej, a także sieci przejść granicznych. W porównaniu z pozostałymi odcinkami polskiej granicy liczba przejść granicznych na wschodzie jest o wiele mniejsza.

Część spotkania przeznaczona została na omówienie dotychczasowych i perspektywicznych możliwości pozyskiwania środków europejskich na działania powiązane ze współpracą przygraniczną we wschodniej części Lubelszczyzny i służących rozwojowi obszarów nadgranicznych. Takich możliwości upatruje się m.in. w programach, których żywotność przewidziana została na lata 2007 – 2013: Program ENPI „Polska – Białoruś – Ukraina” (jego poprzednikiem w latach 2004 – 2006 był Program Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC), Program Operacyjny „Rozwój Polski Wschodniej”, Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego, a także inne wśród których należy wymienić Europejski Fundusz Granic Zewnętrznych. Jednak aby rozwój terenów przygranicznych odniósł pożądany skutek niezbędny jest szereg działań, w tym efektywna promocja, opracowanie partnerskich strategii polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej, właściwe przygotowanie założeń programów operacyjnych i wreszcie budowa transgranicznej współpracy poprzez Program sąsiedztwa i Partnerstwa.

Jak wykazało spotkanie, poruszane tematy nie należą do najprostszych. Nieco zmienił się zaplanowany program konferencji, a to poprzez nieobecność Marszałka Województwa Lubelskiego Edwarda Wojtasa, który miał dokonać otwarcia obrad i wygłosić słowo wstępne. Nie było również w Białej Podlaskiej Wojewody Lubelskiego Wojciecha Żukowskiego, a wśród nieobecnych byli przedstawiciele dyplomacji w osobach konsulów, ze strony Rzeczypospolitej Polskiej: we Lwowie – Andrzej Krasnodębski i w Brześciu – Jarosław Książek, a po stronie ukraińskiej Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie – Iwan Hrycak. Władze Województwa Lubelskiego reprezentowane były w osobie członka Zarządu Województwa Sławomira Sosnowskiego, natomiast miejsce konsula Ukrainy we Lwowie zajął Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie Stanisław Adamiak, prezentując stan współpracy polsko-ukraińskiej na pograniczu.

Co dała tak konferencja? Na pewno uświadomiła wielu jak bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia na wspólnym pograniczu polsko-ukraińskim, a to przede wszystkim dzięki „głosom rozsądku”, prezentowanym przez reprezentantów samorządów lokalnych. Właśnie o problemach tego typu przekonywał Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk, który zwrócił uwagę na dotychczas stwarzane trudności w rozwoju współpracy nadgranicznej w tym zarówno przez przedstawicieli władz centralnych, jak też władz szczebla wojewódzkiego. Oby tylko takie głosy nie zostały przemilczane i zapomniane.

Na zdjęciu: Zasięg terytorialny Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Polska – Białoruś – Ukraina.
Źródło:
http://www.interreg.gov.pl/INTERREG+IIIA/Program+Polska++Bialorus++Ukraina

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę
  Wasze komentarze
 

  duzo gadania - zero dzialania [ 23 ]

(~ktos, 11-01-2007 11:43)

Opis: mysle ze takie konferencje sa okazja do konfrontacji zdan miedzy wladzami ale skoro tylu bylo nieobecnych, to o czym tu gadac. Poza tym samo gledzenie nic nie pomoze, trzeba dzialac, a kasy jak nie ma tak nie ma...

 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl