Zdaniem posłów PO, SLD i PSL, którzy zaskarżyli nowelizację, grupowanie list jest niezgodne z preambułą konstytucji i z zasadami: demokratycznego państwa prawa, równości wyborów oraz decentralizacji władzy publicznej.
Grupowanie list narusza także - w ich opinii - przepisy Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Wnioskodawcy uważają ponadto, że skrócenie vacatio legis nowelizacji jest niezgodne z zasadą demokratycznego państwa prawa oraz przepisem konstytucji mówiącym o tym, w jakiej sytuacji można wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw.
Tę samą normę konstytucyjną narusza - zadaniem autorów wniosku do TK - sposób uchwalenia nowelizacji, który - jak ocenili - jest też niezgodny z zasadą legalizmu mówiącą, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Ich zdaniem, grupowanie list deformuje wynik wyborczy, bo może prowadzić do znacznej nadreprezentacji najsilniejszego ugrupowania wchodzącego w skład bloku.
Zdaniem autorów skargi do TK, preferencje uzyskiwane przez przystąpienie do bloku naruszają konstytucyjną zasadę równości wyborów gwarantującą równą siłę głosu każdego wyborcy.
Zgodnie z nowelizacją, do wyniku bloku wliczane są głosy oddane na komitet, który nie przekroczył 5 proc. progu wyborczego. Głosy te wspomagają więc pozostałego uczestnika, lub uczestników bloku, który próg przekroczył.
Wnioskodawcy uważają, że w pierwszej kolejności powinno być chronione prawo obywatelskie do udziału w wysłuchaniu publicznym jako wartość ważniejsza niż ochrona autorytetu Sejmu, mierzona w tym przypadku przestrzeganiem wewnętrznej instrukcji dotyczącej terminu przedstawienia przez komisję sprawozdania z prac.
Marszałek Sejmu Marek Jurek wniósł o stwierdzenie, że zaskarżone przez posłów przepisy są zgodne z konstytucją. Rozprawa ma zacząć się w piątek o godz. 9.15. Na internetowej stronie TK ma być przeprowadzona jej transmisja.