Prezydent konsultuje ustawę lustracyjną

02-11-2006

Autor: Anna Maria Sierpińska

Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w dyrektorami oddziałów IPN w Gdańsku i Szczecinie - Edmundem Krasowskim i Kazimierzem Wójcickim. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim odbywa się w ramach konsultacji w sprawie podpisania ustawy lustracyjnej.

Lech Kaczyński ma wątpliwości wobec ustawy w kształcie przyjętym przez parlament dlatego też przed ewentualnych podpisaniem jej chce zasięgnąć opinii różnych środowisk.

Ustawa przewiduje ujawnianie archiwaliów PRL-owskich organów bezpieczeństwa, dotyczących funkcjonariuszy i agentów tych służb. Natomiast jeśli chodzi o osoby inwigilowane przez te organa, to ujawnione mają być tylko dokumenty dotyczące osób pełniących funkcje publiczne. Dokumenty osób pełniących najwyższe funkcje zostaną ujawnione w całości, pozostałe będą mogły zastrzec część materiałów. Dotychczasowe oświadczenia lustracyjne zostaną zastąpione przez zaświadczenia IPN o tym, w jakim charakterze dana osoba została zarejestrowana w archiwach komunistycznych służb. Ludzie uznani za Osobowe Źródła Informacji nie będą obligatoryjnie zwalniani z pracy.

Dziennikarze nadal będą mieć dostęp do archiwów IPN. Prezydent ma czas na podpisanie ustawy do 12 listopada.

 


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.