Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Prawo / Zaplanuj ciąże - znajdziesz pracę               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
01-11-2006

 

19-02-2010

 

29-09-2009

 

27-08-2009

 

03-08-2009

 

18-09-2008

 

09-09-2008

 

+ zobacz więcej

Zaplanuj ciąże - znajdziesz pracę 

07-11-2006

  Autor: Anna Dziedzic
Jak podaje "Gazeta Wyborcza" polskie firmy robią wszystko, aby zatrzymać swoich pracowników: przyjmują kobiety, które planujące powiększenie rodziny, zatrudniają małżeństwa, podnoszą pensje.

 

 

Coraz częściej podstawowym pytaniem pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest: - Czy planuje pani dziecko? Jeśli odpowie "tak", ma większe szanse na znalezienie pracy.

Co powoduje taki odwrotny niż w poprzednich latach trend ? Jak mówi Marek Grela, szef GM Records: "coraz trudniej znaleźć nowych pracowników, którzy nie chcą uciekać na Zachód. - Kobieta z małym dzieckiem przecież nie wyjedzie - tłumaczy. Od początku roku przyjął kilkanaście kobiet, które zapowiedziały, że planują zajść w ciążę."

Ekonomista prof. Witold Orłowski podkreśla, że firmy coraz bardziej czują presję emigracji. Przyznaje też, że nawet dla ekonomistów tak szybki proces jest zaskoczeniem. Skończyły się czasy, kiedy pracodawca mógł być pewny, że nowych pracowników zawsze znajdzie. Coraz więcej firm staje przed prawdziwym wyzwaniem: jak zatrzymać swoich pracowników? Patenty są przeróżne. Najprościej jest podnieść pensje. Tak jest np. w budownictwie, gdzie tylko od sierpnia zarobki wrosły nawet o 15 proc.

Inny sposób ochrony się przed ucieczką pracowników na Zachód, to wysyłanie ich tam samemu. Maciej Duda, szef Polskiego Koncernu Mięsnego "Duda" (trzeci co do wielkości wytwórca mięsa wieprzowego w kraju), na własną rękę szuka kontraktów na rozbiór świń w niemieckich rzeźniach. Co pół roku wysyła 200 rzeźników (20 proc. swoich pracowników) na sześć miesięcy do pracy w Niemczech i Holandii, gdzie zarabiają dwa-trzy razy więcej (ok. 2 tys. euro) i wracają do pewnej pracy do Polski, komentuje Duda. Dodatkową motywacją jest fakt, że nie muszą błąkać się na Zachodzie w poszukiwaniu pracy.

Z kolei firma Koelner (zatrudnia 800 osób), producent akcesoriów budowlanych, aby zatrzymać u siebie rozchwytywanych na Zachodzie ślusarzy narzędziowych czy operatorów wtryskarek, postanowiła zatrudniać całe rodziny - małżeństwa oraz dzieci pracowników. - Jakby chcieli wyjechać, mogą mieć wyrzuty, że zostawiają w naszej firmie całą rodzinę - twierdzi współwłaściciel firmy Przemysław Koelner. W firmie na razie pracuje kilkanaście małżeństw, z każdym rokiem ma być ich więcej.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl