KE-Polska-budżet-krytyka

14-11-2006

Autor: Anna Maria Sierpińska

Komisja Europejska krytykuje Polskę za nadmierną dziurę budżetową. Zarzuca Warszawie, że robi niewiele, by zmniejszyć deficyt poniżej trzech procent Produktu Krajowego Brutto. Komisja, która obraduje w Strasburgu, zdecydowała o rozpoczęciu drugiego etapu procedury przeciwko Polsce.

Z danych Brukseli wynika, że w przyszłym roku dziura budżetowa wyniesie 4 procent, bo Polska będzie musiała uwzględnić koszty reformy emerytalnej. Teoretycznie, zgodnie z zapisami w unijnych traktatach, za nadmierny deficyt Komisja może odebrać nam część funduszy strukturalnych. Ale obecnie nie ma takiej groźby - mówi unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia.

"W przypadku Polski nie mówimy na razie o sankcjach. Jedynie grzecznie nalegamy, by Warszawa wykorzystała wzrost gospodarczy i zmniejszyła nadmierny deficyt" - dodaje unijny komisarz.

Problemy z dziurą budżetową ma kilka krajów Unii. Węgry na przykład zmagają się z 10-procentowym deficytem. Im Komisja Europejska też na razie nie zagroziła żadnymi sankcjami.


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.