Sejm-Senat podatki

16-11-2006

Autor: Anna Maria Sierpińska

Parlament zakończył prace nad przyszłorocznymi podatkami. Posłowie rozpatrzyli kilkadziesiąt poprawek Senatu do ustaw podatkowych. Większość z kilkudziesięciu poprawek do ustaw o PIT i CIT ma charakter redakcyjny i doprecyzowujący.

Poważniejsza zmiana, którą na wniosek Senatu przyjął Sejm, dotyczy jedynie ustawy o spadkach i darowiznach. Sentorowie zdecydowali, że darowizny od członków najbliższej rodziny były w ogóle zwolnione z podatku. Sejm wcześniej zwolnił z podatku darowizny od członków rodziny jedynie do wysokości miliona złotych.

Ustawy podatkowe trafią teraz na biurko prezydenta. Jeżeli prezydent je podpisze, w przyszłym roku zapłacimy podatki według trzech dotychczasowych stawek, ale podniesione zostaną progi podatkowe, wzrośnie też kwota wolna od podatku. Wprowadzona zostanie ulga prorodzinna - 120 złotych na każde dziecko. Zlikwidowana zostanie natomiast 19-procentowa ulga na legalne zatrudnianie gosposi. Sprzedaż mieszkania, w którym podatnik był zameldowany przynajmniej rok zostanie zwolniona z podatku. Zwolnione z podatu mają być także alimenty, zasądzone przez sąd, do wysokości 700 złotych miesięcznie.

Pierwszy próg podatkowy, do którego podatnicy płacą 19 procentowy podatek wyniesie 43 tysiące 405 złotych. Drugi próg podatkowy wyniesie 85 tysięcy 528 złotych. Ci którzy zarobią kwotę pomiędzy tymi progami zapłacą 30 procent podatku. Podatnicy, których dochód przekroczy 85 tysięcy, zapłacą podatek według 40-procentowej stawki.

 

Jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie?

 


Copyright by © 2006 by e-polityka.pl - Pierwszy Polski Serwis Polityczny. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.