Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Zachodnia / Josep Borell - nowy przewodniczący PE               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Josep Borell - nowy przewodniczący PE 

02-08-2004

  Autor: Adam Żegota

Od 13 czerwca Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Był to dzień pierwszych wyborów do Parlamentu Europejskiego po rozszerzeniu. Jest to również pierwszy z wielu elementów świadczących o równym głosie Polaków w decyzjach podejmowanych przez Unię.

 

 

Parlament Europejski jest instytucją powołaną dla zrównoważenia siły każdego z Państw gdyż opiera się o kryterium ludnościowe każdego z Państw członkowskich. Europa po rozszerzeniu to 25 państw z 454 milionami mieszkańców. Jednakże to nie frakcje narodowe, a raczej ideologiczne dyktują ton pracom parlamentu. Istnieje 7 ugrupowań politycznych skupiających polityków od lewicy aż do separatystów oraz niewielka grupa posłów niezrzeszonych.

Największe ugrupowania to Europejska Partia Ludowa-Europejscy Demokraci skupiająca polityków z ugrupowań ludowych oraz konserwatystów i chadeków dysponująca 268 głosami. Partia Europejskich Socjalistów posiada 200 głosów, a trzecią największą partią jest Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy z 88 posłami.

Pracami Parlamentu kieruje Przewodniczący oraz 14 wiceprzewodniczących, obsadzanych również według klucza partyjnego.
I tak przez ostatnie 2,5 roku przewodniczył obradom Parlamentu Europejskiego Pat Cox, liberał z Irlandii, który bardzo przysłużył się sprawie rozszerzenia Unii. Wraz z wejściem nowych 10 Państw do Unii zmienił się również przewodniczący. Został nim Katalończyk, Josep Borell, 57-letni polityk doświadczony w pracach Parlamentu, lider socjalistów hiszpańskich, który osiągnął w czerwcowych wyborach historyczny wynik 43% dla swojego ugrupowania.

Wybór ten jest wynikiem politycznego układu 2 największych ugrupowań - chadeków z socjalistami, którzy podzielili się kadencją Parlamantu. Po 2,5 roku fotel przewodniczącego obejmie lider ugrupowania socjalistów  Hans Pottering. Taki układ polityczny dał Borellowi poparcie 388 Posłów z całej liczby 647 ważnych głosów. Mimo przewagi głosów, warto zauważyć, że zsumowana liczba głosów obu największych ugrupowań daje 468. Oznacza to, że część głosów przeszła na kolejnego kandydata - Bronisława Geremka rekomendowanego przez Liberałów - 208 głosów wobec 150 głosów jakie ma klub liberałów. Polski akcent nie kończy się na kandydowania Geremka, wśród 14 wiceprzewodniczących znajdzie się 2 Polaków.

Kim jest nowy Przewodniczący?

Z oficjalnej biografii wyłania się obraz polityka wywodzącego się z partii socjalistycznej zaangażowanego w sprawy Europejskie na polach finansów i infrastruktury. To on odpowiadał za negocjowanie i zarządzanie hiszpańskim wykorzystaniem funduszy strukturalnych i funduszy spójności, a także przewodniczący komisji parlamentu krajowego ds. Europy. Aktywnie uczestniczył w pracach Konwentu Europejskiego angażując się w kwestiach gospodarki, polityki socjalnej czy budżetu. Jego poglądy dotyczące nicejskiego systemu głosowania prezentowane podczas prac konwentu nie były bliskie stanowisku polskiemu i hiszpańskiemu - był przeciwny utrzymaniu systemu nicejskiego. Jest zwolennikiem silnej i zjednoczonej Europy bliskiej obywatelowi, dbającej o jego prawa socjalne.

Josep Borell jest nieznanym politykiem wśród Parlamentarzystów i musi stawić czoła nowym wyzwaniom, wśród których niepoślednie miejsce zajmuje problem niskiej frekwencji w wyborach do Europarlamentu. Po raz pierwszy nowy Przewodniczący nie ma doświadczenia w pracy w Parlamencie Europejskim. Oznacza to, że musi dopiero poznać wszystkich 732 posłów z powiększonej Europy do 25 krajów i nauczyć pracować z 7 ugrupowaniami Parlamentu.

Jakie zadania stoją przed Przewodniczącym?

Josep Borell w swoim przemówieniu inauguracyjnym przed przerwą wakacyjną Parlamentu nawiązał krótko do głównych punktów przed którą staje Europa. Stawia przed sobą głównie cel ratyfikacji konstytucji Unii Europejskiej. Będzie starał się blisko pracować z nowopowołaną Komisją Europejską i Radą UE, a także doprowadzić do przyjęcia ram budżetu na lata 2007-20013. Rozszerzenie Unii na Rumunię i Bułgarię i sprawa konfliktu na Bliskim Wschodzie są również podstawowymi kwestiami stojącymi przed Europą.

Z wypowiedzi Przewdoniczącego podczas wyborów do Europarlamentu wiemy, że jest przeciwny wojnie z Irakiem, jest za zbliżeniem starej i nowej Europy. Jego funkcja związana jest głównie z zewnętrznym reprezentowaniem Parlamentu, a także prowadzeniem sesji plenarnych i czuwaniem nad odpowiednim procedowaniem.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl