Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Integracja Europejska dziejowym momentem dla Polski               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Integracja Europejska dziejowym momentem dla Polski 

03-08-2004

  Autor: Marcin Jurzysta

Od kilku miesięcy jesteśmy w Unii Europejskiej. Jesteśmy w tej drużynie , w której od 1989 roku chcieliśmy grać. Dziś, po tych dokładnie trzech miesiącach słyszymy głosy zarówno euroentuzjastów, że mieli rację, bo nic złego się nie stało, jak i eurofobów, że to oni mieli rację bo nie odnotowaliśmy żadnych spektakularnych sukcesów.

 

 

W przeciągu tych trzech miesięcy wydarzyło się jednak wiele pozytywnych spraw. Mieliśmy wybory do Parlamentu Europejskiego, podczas których wybraliśmy naszą reprezentację, która strzec będzie polskich interesów w Europie. Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, Polska wystąpiła jako równoprawny członek Wspólnot i zabrała głos w sprawach dla UE najważniejszych - takich jak zapisy Konstytucji Europejskiej, czy kwestia nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Z naszym głosem liczono się na Szczycie, proponując korzystną dla naszego kraju zasadę tzw. “mniejszości blokującej” w Radzie Europejskiej.

Korzyści polityczne są więc widoczne i namacalne. Również namacalne, tyle że dla portfela każdego z nas, są negatywne konsekwencje ekonomiczne. Ceny towarów tzw. pierwszej potrzeby radykalnie poszły w górę. NBP zaznacza, że jest to stan przejściowy, jednak przy nie podwyższaniu wysokości płac może on uszczuplić budżety domowe wielu obywateli. Można pocieszać się myślą, że dopłaty z UE w jakiś sposób zneutralizują te niedobory finansowe.

Integracja Europejska była dla Polski dziejowym wydarzeniem. Okazuje się, że główne argumenty eurofobów jak: utrata suwerenności, zawłaszczenie przez obcych polskiej ziemi, ateizacja i laicyzacja życia, były tylko chwytami socjotechnicznymi, policzonymi na sukces wyborczy w eurowyborach i wyborach parlamentarnych. Polska nadal jest Polską i nic tego nie zmieni. A to, że napotykamy na niedogodności związane z naszym członkostwem w UE wcale nie świadczy o tym, że podjęliśmy złą decyzję w referendum europejskim, bo jak mówi znane przysłowie – “ gorzki lek najlepiej leczy”.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl