Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Transformacja ustrojowa: prawa człowieka i obywatela               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
14-11-2007

  Nowe ceny wiz: Polska dla bogatych

31-10-2006

  Perspektywy rozwoju przygranicznej Polski wschodniej

06-01-2012

  Azyl w Czechach?

04-11-2011

 

30-09-2011

 

12-08-2011

 

19-12-2010

 

+ zobacz więcej

Transformacja ustrojowa: prawa człowieka i obywatela 

22-09-2004

  Autor: Piotr Kuspyś

W dniach 16-17 września br. w Krasiczynie koło Przemyśla odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce przestrzegania praw człowieka na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza w Polsce, na Ukrainie i na Białorusi. Organizatorami spotkania był Instytut Mosty na Wschód oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Wśród zaproszonych uczestników byli przedstawicieli nauki, mediów i organizacji pozarządowych z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Francji. Obecni byli także dyplomacji amerykańscy, ukraińscy i austriaccy. Konferencja przebiegała pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP prof. Andrzeja Zolla, który też aktywnie uczestniczył w debatach panelowych.

 

 

Kwestia przestrzegania praw człowieka w obecnej dobie jest jedną z ważniejszych dziedzin życia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Pomimo zachodzących przemian demokratyzacji społeczeństw w skali globalnej oraz procesów integracyjnych, niestety nie ma mechanizmów, które by automatycznie zapełniały przestrzeganie praw człowieka, co wydaje się być nieodłącznym elementem demokracji. Zarówno instytucje rządowe jak i organizacje pozarządowe zajmujące się tą kwestią corocznie utrzymują setki zgłoszeń o naruszaniu praw człowieka.

Zastanawiając się nad wolnością jako podstawowym prawem człowieka, niejednokrotnie powtarzano, że jest ona nierozerwalnie połączona z odpowiedzialnością. Stąd też tak ważne jest posiadanie szerokiej wiedzy na temat własnych praw i postawy odpowiedzialnego korzystania z tych praw. W takim też kontekście należy podchodzić do rzeczywistości wolności słowa, co nie oznacza, że odpowiedzialność ta będzie kontrolowana przez czynniki zewnętrzne. Właśnie ta kwestia - wolność słowa w mediach - była jednym z wiodących tematów obrad.

O ile wolność polskich mediów jest czymś oczywistym, w przypadku ukraińskiej i białoruskiej rzeczywistości sytuacja wygląda niezadowalająco. Ukraina jednak jest w nieco lepszej kondycji. Na przestrzeni trzynastu lat, od momentu uzyskania niepodległości, dużo osiągnięto w tym zakresie. Chociaż nadal są próby sterowania potokiem informacji przez władze, to pomimo ingerencji państwa ukraińskim mediom udaje się zachowywać wolność przekazu. Gorzej wygląda sytuacja na Białorusi i nic nie wskazuje na to, że cokolwiek zmieni się tam na leprze. Ani wolność słowa, ani inne prawa człowieka niewygodnie dla władz, nie są przestrzegane. Wszystko co związane jest z demokratycznością i obroną praw człowieka na Białorusi funkcjonuje nielegalnie, bez aprobaty państwa, a często wbrew jego woli.

Według informacji ukraińskich uczestników konferencji, mechanizm obrony praw człowieka w tym kraju nie funkcjonuje tak jak powinien. Słaba pozycja Rzecznika Praw Obywatelskich nie daje nadziei na poprawę. Jak twierdzi jednak prof. Zoll - Rzecznika Praw Obywatelskich RP, jest to droga, którą Polska przeszła na początku transformacji ustrojowej. Nie należy więc zniechęcać się, lecz wytrwale bronić praw człowieka. Dużo w tym zakresie mogą zrobić media, co zostało zaakcentowanie.

Nie zależnie od stopnia rozwoju gospodarczego i politycznego kraju, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że prawa człowieka nadal pozostają zagrożone. Ich obrona jest procesem ciągłym. Można pokusić się na stwierdzenie, iż dopóki będzie istnieć władza, dopóty prawa jednostki będą naruszane. Optymizmem napawa jednak to, że w społeczeństwach demokratycznych skala tego zjawiska jest niewielka. Dzieje się tak dzięki znajomości przez obywateli przysługujących im praw. Dlatego też, z tego punktu widzenia, organizowanie podobnych konferencji jest rzeczą jak najbardziej uzasadnioną i wskazaną, za co należy się uznanie Instytutowi Mosty na Wschód.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl