Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Kronika ONZ 1/2004               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Kronika ONZ 1/2004 

31-10-2004

  Autor: Jarosław Błaszczak

24 października minęło dokładnie 59 lat, odkąd weszła w życie Karta Narodów Zjednoczonych, co rozpoczęło działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dziś ONZ wraz ze swoimi agendami i organizacjami wyspecjalizowanymi tworzy największy i mający najbardziej uniwersalny zasięg zespół instytucji międzynarodowych na świecie. Wiedzieć co dzieje się w ONZ, to wiedzieć o wszystkich ważnych problemach współczesnego świata. Dlatego e-Polityka.pl uruchamia nowy, cotygodniowy cykl: Kronikę ONZ.

 

 

Nasza Kronika ukazywać się będzie w e-Polityce.pl w każdy poniedziałek. Na stronie będzie już od rana, a wieczorem jej zapowiedź znajdzie się w naszym newsletterze. Każde wydanie zawierać będzie 15-20 krótkich informacji, po 3-4 z każdego z dni powszednich poprzedniego tygodnia, a w razie potrzeby także pojedyncze wiadomości z poprzedzającego weekendu. Zapraszamy do lektury pierwszego wydania!

Poniedziałek, 25 października

IRAK: Termin wyborów zostanie dotrzymany
Specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ w Iraku, Aszram Dżenangir Qazi, zapewnił w swoim wystąpieniu przed iracką Tymczasową Radą Narodową, że ONZ wciąż uważa styczeń 2005 za realny termin przeprowadzenia w kraju wolnych wyborów.

Qazi podkreślił, że choć Misja Wsparcia ONZ dla Iraku (UNAMI) jest kadrowo nieliczna, to cały czas skutecznie wykonuje wszystkie swoje zadania związane ze wspieraniem reform politycznych, a w szczególności z pomocą w organizacji wyborów. Qazi spotkał się także z premierem Iraku, Ijadem Alawim. Rozmowa, oprócz wyborów, dotyczyła także bezpieczeństwa i poszanowania praw człowieka w Iraku. Specjalny wysłannik kontynuuje także swoje konsultacje z przedstawicielami głównych sił politycznych w Iraku.

KOSOWO: Sytuacja po wyborach
Inny specjalny wysłannik sekretarza generalnego, pracujący w administrowanym przez ONZ Kosowie Soren Jessen-Petersen, uznał wybory parlamentarne, jakie odbyły się tam tydzień temu, za punkt zwrotny w historii tego obszaru. Petersen wezwał wszystkie siły polityczne do uszanowania werdyktu wyborców.

Wybory odbywały się pod nadzorem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która stwierdziła ogromne dysproporcje, jeśli chodzi o frekwencję wśród poszczególnych grup etnicznych. O ile do urn poszła większość Albańczyków, to wśród Serbów głosowało zaledwie 1% uprawnionych. Petersen uznał przezwyciężanie podziałów etnicznych za priorytet działań w Kosowie.

BURUNDI: Sprawcy masakry nieznani
Nie powiodło się śledztwo w sprawie masakry kongijskich Tutsi, do jakiej doszło w obozie przejściowym Gatumba, położym an terytorium Burundi. Zbrodnia miała miejsce w połowie lipca, w jej wyniku w ciągu zaledwie jednej nocy życie straciło ok. 160 osób.

Śledztwo prowadzone wspólnie przez przedstawicielstwa ONZ w Burundi i w Demokratycznej Republice Kongo (DRC) przyniosło wiele nowych dowodów, ale nie udało się ustalić bezpośrednich spraców masakry. Do zbrodni przyznała się złożona z członków plemienia Hutu organizacja PALIPEHUTU-FNL, lecz powszechnie wątpi się, by działała ona sama. Komisja śledcza zaleciła kontynuowanie dochodzenia zarówno na szczeblu krajowym w Burundi i DRC, jak i na szczeblu międzynarodowym w ramach prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Wtorek, 26 października

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Będzie posiedzenie wyjazdowe
Rada Bezpieczeństwa ONZ zadecydowała, by odbyć w dniach 18 i 19 listopada posiedzenie wyjazdowe w stolicy Kenii, Nairobi, gdzie toczą się negocjacje w sprawie zakończenia wojny domowej w południowym Sudanie. Program spotkania obejmie także drugi wielki problem Sudanu: sytuację w zachodnim regionie Darfur, gdzie już około 1,65 miliona ludzi musiało opuścić swe domy.

Będzie to dopiero jedenaste posiedzenie wyjazdowe w sześćdziesięcioletniej historii Rady. Zazwyczaj jej członkowie spotykają się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

SOMALIA: Zaangażowanie ONZ będzie stopniowo rosnąć
Emyr Jones Parry, ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ, przewodniczący w tym miesiącu Radzie Bezpieczeństwa, wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że zwiększanie zaangażowania ONZ  w Somalii będzie uzależnione od działań nowego rządu tymczasowego, jaki powstaje w tym kraju. To skutek decyzji somalijskiego Przejściowego Parlamentu Federalnego, który 21 października wybrał na tymczasową głowę państwa pułkownika Abdullahi'ego Jusufa Ahmeda. ONZ wezwało nowe władze do szybkiego sformowania rządu tymczasowego.

Somalię co najmniej od 1991 uznaje się za "państwo upadłe", a więc nie posiadające efektywnego rządu. Poprzednia wielka misja ONZ w tym kraju w 1993 zakończyła się kompromitacją, gdy światowe media obiegły zdjęcia ciał amerykańskich żołnierzy Błękitnych Hełmów wleczonych po ulicach.

LAOS: Handel dziećmi
Fundusz ONZ na rzecz Dzieci (UNICEF) wezwał społeczność międzynarodową do natychmiastowych działań w związku z handlem dziećmi w Laosie. UNICEF i rząd Laosu przygotowały wspólnie raport pt. "Niedotrzymane obietnice, zrujnowane marzenia", w którym opisane zostały rozmowy przeprowadzone z 253 ofiarami handlu dziećmi i ich rodzinami.

60% z nich stanowiły dziewczęta poniżej 18. roku życia. Większość z nich była zmuszana przez swoich "nabywców" do prostytucji, pozostałe stały się niewolnikami w fabrykach lub gospodarstwach domowych.

Środa, 27 października

IZRAEL: Gratulacje dla Szarona
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan pogratulował premierowi Izraela Arielowi Szaronowi przyjęcia przez Kneset rządowego planu wycofania żydowskich osadników ze strefy Gazy.

Annan zapewnił o swoim nieustającym poparciu dla tej inicjatywy. Wyraził również nadzieję, że następnym krokiem będzie wycofanie się Izraela z Zachodniego Brzegu Jordanu, a później utworzenie samodzielnego państwa palestyńskiego, pokojowo koegzystującego z Izraelem.

PRAWA CZŁOWIEKA: "Akcja 2" rozpoczęta
Wysoki Komisarz ONZ d/s Praw Człowieka (UNHCHR) Louise Arbour, ogłosiła wejście w życie pakietu kompleksowych zmian w sposobie działania organów ONZ, znanego jako plan "Akcja 2".

W ramach planu ONZ zamierza zwiększyć wysiłki na rzecz m.in wprowadzenia praw człowiak do krajowych porządków prawnych państw członkowskich, usprawnienia działania sądów międzynarodowych, a także zwiększenia efektywności pracy rzeczników praw obywatelskich i innych obrońców praw człowieka.

ZGROMADZENIE OGÓLNE: Raport na temat tortur
Theo van Boven, Specjalny Sprawozdawca ONZ d/s Tortur przedstawił swój doroczny raport przed Trzecim Komitetem Zgromadzenia Ogólnego. Podkreślił, że narastającym problemem staje się użycie tortur w ramach walki z terroryzmem.

Van Boven zwrócił uwagę, że wiele krajów stara się zawęzić katalog działań uważanych za tortury, nie uznając za nie np. pozbawiania zatrzymanego możliwości załatwiania podstawowych ludzkich potrzeb (np. snu), podduszania przy pomocy mokrej odzieży czy gróźb pozbawienia życia . Wypomniał także rządowi USA, iż zignorował jego prośby o zgodę na odwiedzenie miejsc przetrzymywania zatrzymanych w Iraku, Afganistanie i bazie Guantanamo.

Czwartek, 28 października

PALESTYNA: Pogarsza się stan zdrowia Arafata
Centrum Informacyjne ONZ poinformowało, że Organizacja cały czas bacznie obserwuje sytuację w Autonomii Palestyńskiej, w związku z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia palestyńskiego przywódcy, Jasera Arafata.

Terje Roed-Larsen, Koordynator ONZ d/s Bliskowschodniego Procesu Pokojowego, spędził dzień w Ramalli, gdzie rozmawiał z najważniejszym palestyńskimi politykami. Był także w stałym kontakcie z kwaterą Arafata.

AFGANISTAN: Porwany personel ONZ
Trzech zagranicznych pracowników Programu Rozwoju ONZ (UNDP) zostało porwanych w stolicy Afganistanu, Kabulu.

Szczegóły tego aktu terroru nie są znane. Wiadomo tylko, że porwani pracownicy zostali zatrzymani i wywiezieni w nieznane miejsce ok. godz. 13:00 czasu miejscowego, gdy jechali oznakowanym samochodem ONZ.

RADA BEZPIECZEŃSTWA: O kobietach w czasie wojny
Rada Bezpieczeństwa odbyła całodniową debatę poświęconą sytuacji kobiet podczas wojen oraz konferencji pokojowych. W wydanym następnie Oświadczeniu Przewodniczącego, ambasador Emyr Jones Parry (Wielka Brytania) wezwał do ograniczenia przemocy przeciw kobietom i dziewczynkom w czasie działań wojennych, a także do zapewnienia kobietom możliwości wyrażania swego zdania w czasie powojennych konferencji pokojowych.

Rada wezwała także organy samego ONZ, aby w czasie misji pokojowych uwzględniane były prawa i interesy kobiet. W szczególności należy wykluczyć handel żywym towarem i wykorzystywanie seksualne kobiet w miejscach, gdzie stacjonują siły ONZ. Zdaniem UNHCHR, w tej chwili obecność żołnierzy i pracowników ONZ nie stanowi dla potencjalnych przestępców żadnej przeszkody.

Piątek, 29 października

LIBERIA: Reakcja na zamieszki
Siły szybkiego reagowania Misji ONZ w Liberii (UNMIL) podjęły działania w związku z wybuchem zamieszek w stolicy kraju Monrovii. Do miasta wkroczyły siły wojskowe i policyjne ONZ, aresztowanych zostało ponad 90 osób. Dokładne przyczyny wybuchu zamieszek nie są znane. Prawdopodbnie były sprowokowane przez religijnych radykałów.

Szef tymczasowej liberyjskiej administracji, Gyude Bryant, wprowadził godzinę policyjną. Siły UNMIL pomagają ją egzekwować.

KOREA PÓŁNOCNA: ONZ żąda dostępu
Specjalny Sprawozdawca ONZ d/s praw człowieka w Korei Północnej, prof. Vivit Muntarbhorn (Tajlandia) zażądał zniesienia ograniczeń w poruszaniu sie po terytorium kraju, jakie obowiązują pracowników ONZ i innych organizacji międzynarodowych. Muntarbhorn za szczególnie palący problem humanitarny uznał braki żywności.

Zdaniem powołanego przez Komisję Praw Człowieka ONZ sprawozdawcy, rząd KRLD czyni pewne kroki w kierunku większego respektowania praw człowieka, ale wciąż jeszcze bardzo wiele jest do zrobienia. Muntarbhorn podkreślił, że problem nie leży tak bardzo w treści północnokoreańskiego prawa, co w stopniu jego przestrzegania.

TAJLANDIA: UNHCHR chce wyjaśnień
Louise Arbour, najwyższy ONZ-towski urzędnik odpowiedzialny za prawa człowieka, zażądała od władz Tajlandii szczegółowego wyjaśnienia śmierci 87 osób w czasie demonstracji w zeszłym tygodniu na południu kraju. Jak donosiły media, jedynie nieliczne zmarłe osoby zginęły podczas samej demonstracji - większość zadusiła w policyjnych ciężarówkach, gdzie zostali umieszczeni po zatrzymaniu.

Pani Arbour zażądała również umożliwienia 130 demonstrantom, którzy wciąż pozostają w areszcie, dostępu do swoich rodzin, a także prawników i lekarzy. Wyraziła także ogólne zaniepokojenie sytuacją praw człowieka na południu Tajlandii.


Źródło: Centrum Informacyjne ONZ

Wszelkie uwagi dotyczące naszej Kroniki prosimy przesyłać na adres zagranica@e-polityka.pl

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl