Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Zachodnia / \"Nowa\" Bundeswehra               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
27-12-2011

 

18-11-2011

  Manifestacje w Niemczech

03-07-2010

  Christian Wullf nowym prezydentem Niemiec

06-06-2010

 

22-05-2010

 

10-05-2010

  Poparcie Angeli Merkel spada

04-01-2010

 

+ zobacz więcej

"Nowa" Bundeswehra 

06-11-2004

  Autor: Małgorzata Tatarynowicz z Kolonii

Niemiecki minister obrony Peter Struck (SPD) za główne zadanie Bundeswehry uznał zapobieganie międzynarodowym konfliktom oraz walkę z terroryzmem. Transatlantyckie partnerstwo pozostanie podstawą bezpieczeństwa Niemiec. Bez USA nie istnieje bezpieczeństwo ani w Europie, ani wokół Europy- powiedzial Struck.Wezwał również parlament do uchwalenia ustawy, która regulowałaby warunki wykorzystania wojska w operacjach międzynarodowych. Nowe prawo powinno - zdaniem ministra - umożliwić udział żołnierzy w misjach zagranicznych bez ograniczenia czasowego. Obecnie Bundestag przedłuża  mandat na określony czas: trzech lub sześciu miesięcy.

 

 

Minister obrony opowiada się również za utrzymaniem powszechnego obowiązku służby wojskowej. Bundeswehra ma być armią zdolną do operacji pod auspicjami ONZ lub NATO, a nie armią nastawioną na obronę terytorialną.

Gdyby plany ministra obrony Petera Strucka stały się rzeczywistością, to do roku 2015 Bundeswehra powinna zaoszczędzić wydatki rzędu 26 miliardów euro. Liczebność armii ma się zmniejszyć o 35 tysięcy żołnierzy do poziomu 250 tysięcy. Liczba cywilnych pracowników  Bundeswehry ma zostać  zredukowana o 25 tysięcy. Ograniczanie stanu liczbowego oznacza zamykanie garnizonów. Placówek typu garnizonowego jest w Niemczech obecnie 531. Zamkniętych ma zostać około stu, a stan personalny dalszych stu ma być mocno okrojony. Tak szeroko zakrojone plany reformowania Bundeswehry są konsekwencją faktu, iż Niemcy otoczone są sojusznikami. Zdaniem Strucka nie są więc potrzebne czołgi w tej ilości, co kiedyś, jak też samoloty wielozadaniowe , w takich ilościach jak planowano to pod koniec lat 80-tych.

Minister obrony przedłożył już w Berlinie listę ponad stu garnizonów Bundeswehry, które powinny zostać zamknięte do 2010-go roku. W samej tylko Nadrenii Północnej-Westfalii skreślonych zostanie dziewięć tysięcy spośród 48-iu tysięcy miejsc pracy w Bundeswehrze. Decyzja ministerstwa wywołała poirytowanie władz landowych i burmistrzów miast, w których nastąpi zamknięcie garnizonów. Zapowiedzieli oni zaskarżenie tej decyzji do sądu i złożenie wniosków o odszkodowania. Ekspert ds. Obrony w klubie poselskim SPD w Bundestagu  - Rainer Arnold  - odrzucił możliwość udzielenia tym regionom bezpośredniej pomocy finansowej. Natomiast chadecki klub poselski w Bundestagu złożył wniosek o przyznanie im kilkusetmilionowej pomocy doraźnej.

W najblizszych latach z bundeswehry odejdzie 35 tys. zołnierzy i 10 tys. pracownikow cywilnych. Liczebnosc niemieckiej armii zmniejszy sie tym samym z 285 tys do 250 tys. W 1990 r. Bundeswehra liczyła 370 tys. Żołnierzy.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl