Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Kronika ONZ 3/2004               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
24-05-2005

  Kronika ONZ 10/2005 (20)

26-12-2004

  Kronika ONZ 9/2004

12-12-2004

  Kronika ONZ 7/2004

06-12-2004

  Kronika ONZ 6/2004

07-11-2004

  Kronika ONZ 2/2004

27-03-2005

  Kronika ONZ 8/2005 (18)

21-03-2005

  Kronika ONZ 7/2005 (17)

+ zobacz więcej

Kronika ONZ 3/2004 

14-11-2004

  Autor: Jarosław Błaszczak

Ostatni tydzień upłynął w świecie ONZ przede wszystkim pod znakiem eskalacji konfliktu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że Organizacja zadecydowała o ewakuacji części swojego personelu. Poruszenie wywołała także czwartkowa wiadomość o śmierci Jasera Arafata. Wszystkie organy ONZ demonstrowały swój smutek i żal.

 

 

Poniedziałek, 8 listopada

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ: Cudzoziemcy szukają schronienia
W Abidżanie, gospodarczej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, miała miejsce seria antyfrancuskich rozruchów. To reakcja na zniszczenie przez Francję całego lotnictwa WKS, co z kolei było odwetem za zbombardowanie obozu francuskich sił pokojowych, w wyniku którego zginęło 9 Francuzów i Amerykanin.

Według różnych źródeł, od 800 do 1500 cudzoziemców oddało się pod opiekę sił międzynarodowych. Misja ONZ w WKS (UNOCI) postanowiła ewakuować tę część swojego personelu międzynarodowego, której obecność nie jest niezbędna dla podtrzymania działania Misji. Nie planuje się natomiast póki co ewakuacji cywilów. Szacuje się, że mieszka ich w WKS ok. 15 tysięcy, zdecydowana większość to obywatele Francji, która niegdyś sprawowała kolonialną władzę nad krajem.

Wkrótce w e-Polityce.pl: Krzysztof Wasilewski i Michał Protaziuk o konflikcie na WKS

SUDAN: Śledztwo rozpoczęte
Do Sudanu przybyła pięcioosobowa komisja powołana przez sekretarza generalnego, realizującego w ten sposób polecenie Rady Bezpieczeństwa zawarte w rezolucji 1564. Jej zadaniem jest ustalenie, czy w regionie Darfur, gdzie ok. 1,65 mln ludzi musiało opuścić swe domy, doszło do zbrodni ludobójstwa.

Przewodniczącym komisji jest włoski profesor prawa i sędzia, Antonio Cassese. Pozostali członkowie to: Mohammed Fayek (Egipt), Hina Jilani (Pakistan), Dumisa Ntsebeza (RPA) oraz Therese Striggner-Scott (Ghana). Komisja ma przebywać w Sudanie do 21 listopada.

HAITI: Wzmocnienie sił pokojowych
Maroko dołączyło do grona państw biorących czynny udział w operacji pokojowej ONZ na Haiti. W poniedziałek na Haiti wylądowało 163 marokańskich żołnierzy, którzy zostali następnie skierowani do współpracy z oddziałem hiszpańskim, stacjonującym na północy kraju. W czwartek przyleci kolejna grupa, tym razem 250 pakistańskich policjantów. 

Po tym wzmocnieniu kontyngent liczyć będzie łącznie niespełna 5 tysięcy żołnierzy i policjantów. To wciąż niewiele, biorąc pod uwagę, że Rada Bezpieczeństwa ustaliła górny limit liczebności sił pokojowych na 8 tysięcy mundurowych.


Wtorek, 9 listopada

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Sprawozdanie z wyborów w Afganistanie
Jean-Marie Guehenno (Francja), podsekretarz generalny ONZ d/s operacji pokojowych, przedstawił Radzie Bezpieczeństwa  sprawozdanie z przeprowadzonych 9 października wyborów prezydenckich w Afganistanie. Dyplomata potwierdził zwycięstwo dotychczasowego tymczasowego prezydenta Hamida Karzaja. Podał także dane o frekwencji, która wyniosła 70% uprawnionych.

W wydanym następnie Oświadczeniu Przewodniczącego, członkowie Rady wyrazili swoje uznanie dla wszystkich instytucji i osób zaangażowanych w proces wyborczy. Docenili także "historyczne znaczenie" tych wyborów. Rada z optymizmem oczekuje zaplanowanych na przyszły rok wyborów parlamentarnych i samorządowych. Przestrzegła jednocześnie społeczność międzynarodową przed zmniejszaniem uwagi poświęcanej Afganistanowi.

PROTOKÓŁ Z KIOTO: Dzięki Rosji wejdzie w życie
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan uznał ratyfikowanie przez Rosję Protokołu z Kioto, umożliwiające jego wejście w życie, za pierwszy poważny krok w kierunku ograniczenia emisji bardzo szkodliwych dla środowiska naturalnego gazów cieplarnianych. Oświadczenie to znalazło się w przesłaniu Annana, odczytanym w wiedeńskiej siedzibie ONZ (Wiedeń to po Nowym Jorku i Genewie trzecie najważniejsze miasto w systemie NZ) podczas gali nagród Energy Globe Awards.

Protokół z Kioto nakłada na państwa limity emisji gazów cieplarnianych, umożliwiając jednocześnie handel tymi limitami. Przyłączenia się do protokołu stanowczo odmawiają Stany Zjednoczone, emitujące do atmosfery najwięcej tego rodzaju substancji.

LIBERIA: Czas do domu
Misja ONZ w Liberii (UNMIL) i Biuro Wysokiego Komisarza NZ d/s Uchodźców (UNHCR) rozpoczęły zaplanowany na pół roku program mający doprowadzić do powrotu w rodzinne strony jak największej liczby spośród 260 tysięcy mieszkańców liberyjskiej prowincji, którzy ze względu na trwającą ponad 10 lat wojnę domową  schronili się w stolicy kraju, Monrowii.

ONZ zapewni uchodźcom transport do domu, a także w miarę możliwości pomoże im w powrocie do normalnego życia. Oferta skierowana jest także do ok. 340 tysięcy Liberyjczyków, którzy uciekli do sąsiednich państw. Specjalnie dla nich UNHCR uruchamia regularne loty z Nigerii, a także konwoje drogą lądową z Gwinei.

Środa, 10 listopada

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ: A jednak ewakuacja
Trwa kryzys na WKS. Mimo apeli sekretarza generalnego ONZ, w radiu i telewizji trwa kampania nienawiści przeciw cudzoziemcom, zwłaszcza Francuzom. Ponad 400 osób spośród personelu ONZ jest już gotowych do natychmiastowego wyjazdu. UNOCI wciąż nie zamierza jednak dokonywać masowej ewakuacji cudzoziemców spoza personelu Organizacji, chyba że ich rodzime kraje przyślą po nich na własny koszt samoloty - wtedy siły UNOCI zapewniają im bezpieczny transfer na lotnisko. Do tej pory z tej możliwości skorzystały władze Hiszpanii, Kanady i Maroka. Dla pozostałych UNOCI utworzyła trzy punkty, w których mogą korzystać z ochrony zołnierzy Błękitnych Hełmów.

Szef UNHCR, Ruud Luubers, ostrzegł że sytuacja na WKS może zagrozić kruchemu procesowi pokojowemu w sąsiedniej Liberii, która powoli odradza się po 14 latach wewnętrznych walk.

TIMOR WSCHODNI: Wsparcie wciąż potrzebne
Timor Wschodni nie osiągnął jeszcze pełnej samodzielności w zakresie zarządzania krajem, a jego administracja pozostaje "słaba i krucha" - tak Kofi Annan uzasadnił swoją decyzję o zarekomendowaniu Radzie Bezpieczeństwa przedłużenia mandatu Misji Wsparcia ONZ w Timorze Wschodnim (UNMISET). Sekretarz generalny docenił jednocześnie "stabilny postęp" w zakresie formowania instytucjonalnej struktury państwa i wysiłki rządu na rzecz rozwiązania najbardziej palących problemów. Annan dał do zrozumienia, że uważa 20 maja 2005 za datę ostatecznego zakończenia działania Misji w obecnym kształcie.

Timor Wschodni jest najmłodszym państwem świata - uzyskał niepodległość 20 maja 2002, po ponad 25 latach nielegalnej okupacji przez Indonezję. UNMISET składa się obecnie z ok. 250 cywilnych doradców oraz 430 żołnierzy, w tym lotnictwa.  

BANGKOK: Razem przeciw wykorzystywaniu dzieci
W stolicy Tajlandii, Bangkoku, zakończyło się zorganizowanie pod auspicjami Funduszu ONZ na rzecz Dzieci (UNICEF) trzydniowe spotkanie przedstawicieli państw Azji Wschodniej i Oceanii, poświęcone walce z problemem seksualnego wykorzystywania dzieci. Delegacje ponad 20 krajów prezentowały swoje działania na tym polu w okresie od roku 2001, kiedy odbyły się pierwsze regionalne i globalne konsultacje w tej sprawie.

Jedną z najnowszych inicjatyw było niedawne podpisanie w Myanmarze pierwszej na świecie umowy wielostronnej dotyczącej zarówno pomocy ofiarom wykorzystwania i przemytu dzieci, jak i ścigania sprawców tych przestępstw. Sygnatariuszami porozumienia są Kambodża, Chiny, Laos, Myanmar, Tajlandia i Wietnam.


Czwartek, 11 listopada

NOWY JORK: Żałoba po Arafacie
Flaga ONZ przed nowojorską siedzibą Organizacji została opuszczona do połowy masztu na znak żałoby po zmarłym w czwartek nad ranem (czasu polskiego) palestyńskim przywódcy Jaserze Arafacie. Terje Roed-Larsen (Norwegia), najwyższy rangą urzędnik ONZ zajmujący się konfliktem izraelsko-palesyńskim, będzie reprezentował Organizację podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych w Kairze.

Od przywołania postaci Arafata rozpoczęła swe posiedzenie Rada Bezpieczeństwa (relacja z posiedzenia: patrz niżej). Po południu na specjalnej sesji poświęconej pamięci Arafata zebrało się Zgromadzenie Ogólne. Uczczono jego pamięć minutą ciszy. Następnie głos zabrali sekretarz generalny oraz przewodniczący grup regionalnych.

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Sprawozdanie z Bośni
Lord Paddy Ashdown, Wysoki Przedstawiciel ONZ w Bośni i Hercegowinie, stojący na czele ONZ-owskiej tymczasowej administracji kraju, przedstawił Radzie informację o sytuacji w BiH. Ashdown powiedział, że kraj zdecydowanie zmierza w stronę członkostwa w UE i NATO, a przede wszystkim w stronę funkcjonowania jako  normalne, pokojowe europejskie państwo.

Wysoki Przedstawiciel napiętnował władze Republiki Serbskiej w Bośni (BiH na mocy porozumienia z Dayton jest związkiem dwóch podmiotów: Federacji Chorwacko-Muzułmańskiej i Republiki Serbskiej), które odmawiają jakiejkolwiek współpracy z Międzynarodowym Trybunałem ds. Zbrodni w Byłej Jugosławii. Republika, mimo żądań Trybunału, nie wydała w jego ręcę ani jednego podejrzanego. Ashdown ostrzegł, że NATO może w związku z tym odmówić na najbliższym szczycie w Stambule przyjęcia BiH do programu Partnerstwo dla Pokoju, uważanego za przedsionek członkostwa w Pakcie.

Następnie przed Radą wystąpił minister spraw zagranicznych BiH, Mladen Ivanić. Powtórzył słowa Ashdowna o przemianach w swoim kraju i poprosił społeczność międzynarodową o dalsze wsparcie dla tych procesów.

ZGROMADZENIE OGÓLNE: Debata na temat pomocy humanitarnej
Swoje poranne obrady Zgromadzenie poświęciło kwestiom pomocy humanitarnej i wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Mówcy podkreślali konieczność współpracy z lokalnymi instytucjami, aby operacje były dobrze zaplanowane i efektywne. Kwestia ta była głównym tematem wystąpienia Koena Davidse'a (Holandia), reprezentującego Unię Europejską.

Przedstawiciel Grupy 77 i Chin, Nassir Abdellaziz Al-Nasser (Katar), zwrócił uwagę na wymóg absolutnej bezstronności i apolityczności niosących pomoc. Skonstatował też, że często wielkość pomocy zależna jest od zainteresowania mediów danym konfliktem czy klęską naturalną. Ruth E. Rouse (Grenada), występująca w imieniu Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM) skrytykowała ONZ za opieszałą reakcję na tegoroczne tragiczne w skutkach huragany w jej regionie. Reprezentujący Unię Afrykańską Aminu B. Wali (Nigeria) podkreslil, ze ONZ musi koordynowac swoje dzialania takze z donatorami pomocy.

Piątek, 12 listopada

W piątek Centrum Informacyjne ONZ, komórka Sekretariatu odpowiedzialna za współpracę z mediami, nie rozesłało redakcjom swojego codziennego biuletynu, a na stronie internetowej umieściło tylko jeden komunikat, zawierający kolejne słowa zaniepokojenia w sprawie sytuacji na WKS.


Kronika ONZ ukazuje się w każdy poniedziałek. Powstaje na podstawie komunikatów dla prasy Centrum Informacyjnego ONZ i informacji własnych e-Polityki.pl  Powyższe informacje przedstawiają stan rzeczy na dzień, na który są datowane.

Wszelkie uwagi, a także sugestie tematów do poruszenia w kolejnych wydaniach prosimy przesyłać na adres zagranica@e-polityka.pl

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl