Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Zachodnia / Równouprawnienie małżeństw i par homoseksualnych               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
27-12-2011

 

18-11-2011

  Manifestacje w Niemczech

03-07-2010

  Christian Wullf nowym prezydentem Niemiec

06-06-2010

 

22-05-2010

 

10-05-2010

  Poparcie Angeli Merkel spada

04-01-2010

 

+ zobacz więcej

Równouprawnienie małżeństw i par homoseksualnych 

08-12-2004

  Autor: Małgorzata Tatarynowicz z Kolonii

Walka o legalizację związków homoseksualnych  jest globalnym fenomenem przełomu wieków. Pytanie, czy można zezwolić gejom i lesbijkom na zawieranie związków podobnych do małżeństw podzieliła wiele społeczeństw świata. Koalicja rządowa w Niemczech: SPD/Zieloni już trzy lata temu przeforsowała ustawę zezwalającą gejom i lesbijkom na zawieranie tzw. zarejestrowanych związków. Z tej możliwości skorzystało dotychczas ponad 5 tysięcy par. Praktyczni Niemcy stworzyli nowe i niezwykle popularne słowo "Homo-Ehe" (małżeństwo homoseksualne).

 

 

Dalszym krokiem niemieckiego rządu  w kierunku zrównania związków homoseksualnych z małżeństwami tradycyjnymi jest zaaprobowanie przez Izbę wyższa niemieckiego parlamentu  ustawy umożliwiającej gejom i lesbijkom adoptowanie dzieci ich partnerów z poprzednich związków. Nowe przepisy stanowią, że homoseksualiści "otrzymują prawo do adopcji dziecka jednego z partnerów na ogólnie obowiązujących zasadach". Mogą się również zaręczać.  "Państwo ma obowiązek równego traktowania ludzi i nie ma czego szukać w ich sypialniach" - powiedziała minister sprawiedliwości Berlina, Karin Schubert.

Dzieci wychowywane przez homoseksualistów będą więc miały dwóch ojców lub dwie matki. Zdaniem działaczy homoseksualnych nowe przepisy sprawią, że zwiększy się liczba tzw. małżeństw homoseksualnych.

Geje i lesbijki żyjący w związkach partnerskich od przyszłego roku otrzymają również prawo do odmowy zeznań przeciwko partnerowi w śledztwie lub przed sądem. W razie rozwodu bardziej zamożny partner będzie płacił gorzej sytuowanemu alimenty. Geje i lesbijki dostaną także prawo do renty po zmarłym partnerze.

Szczególnie ostro przeciwko wszelkiej liberalizacji w zakresie adopcji protestują chadecy. "Wychowywanie dzieci jest tym, co charakteryzuje małżeństwo, i nie można go zrównywać ze związkiem homoseksualnym" - mówi poseł CDU Norbert Röttgen. - "Decydującym kryterium musi być dobro dziecka, a nie to, co służy samorealizacji homoseksualistów pragnących adoptować dziecko".  Bawaria już zapowiedziała złożenie skargi do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Edwin Huber, przedstawiciel tego landu, ocenił ustawę jako naruszenie wartości zawartych w konstytucji, szczególnie zasady ochrony małżeństwa i rodziny.

 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl