Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Środkowa i Wschodnia / Kronika ONZ 6/2005 (16)               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
01-03-2005

  Kronika ONZ 4/2005 (14)

28-11-2004

  Kronika ONZ 5/2004

12-12-2004

  Kronika ONZ 7/2004

06-12-2004

  Kronika ONZ 6/2004

14-11-2004

  Kronika ONZ 3/2004

07-11-2004

  Kronika ONZ 2/2004

27-03-2005

  Kronika ONZ 8/2005 (18)

+ zobacz więcej

Kronika ONZ 6/2005 (16) 

13-03-2005

  Autor: Jarosław Błaszczak

W drugim tygodniu lutego świat zelektryzowało, choć nie była to wielka niespodzianka, oświadczenie rządu Korei Północnej, którzy przyznał się do posiadania broni atomowej. W Togo w wyniku zamachu stanu doszło do przekazania władzy ze zmarłego ojca na syna. Nieoczekiwanie do dymisji podała się wysoka urzędniczka z najbliższego otoczenia Kofiego Annana, co wielu łączy z aferą "Ropy za żywność".

 

 

Poniedziałek, 7 lutego

TOGO: Annan wzywa do respektowania konstytucji
W związku z dokonanym w Togo w czasie weekendu zamachem stanu, Kofi Annan zaapelował do władz tego kraju o przestrzeganie zapisów konstytucyjnych regulujących postępowanie w wypadku śmierci głowy państwa.

Gnassingbe Eyadema, dotychczasowy prezydent Togo, zmarł 5 lutego po blisko czterech dekadach rządów silnej ręki. Zgodnie z konstytucją tej byłej francuskiej kolonii, nowe wybory powinny odbyć się w ciągu 60 dni, a przez ten czas obowiązki prezydenta winien pełnić przewodniczący parlamentu. Tymczasem wojsko natychmiast proklamowało prezydentem dotychczasowego ministra, a prywatnie syna zmarłego lidera, Faure Gnassigbe'go. Zachodni komentarzy uznali to za zamach stanu.


AFGANISTAN: Z prawami człowieka wciąż nie najlepiej
Cherif Bassiouni (Egipt), przedstawiciel ONZ ds. praw człowieka w Afganistanie, stwierdził, iż w kraju widać pod tym względem pewną poprawę, ale jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Jego zdaniem w afgańskiej kulturze i tradycji bardzo głęboko zakorzenione są pewne praktyki skutkujące dyskryminacją kobiet i trudno będzie z tym walczyć. Przypomniał także, że 87% produkowanej na świecie heroiny wytwarzane jest na bazie afgańskiego opium.

Dostało się nie tylko Afgańczykom, ale także stacjonującym w ich kraju siłom międzynarodowym. Bassiouni nie znalazł w prawie międzynarodowym ani wewnętrznym Afganistanu przepisu pozwalającego takim oddziałów dokonywać aresztowań wśród ludności. Jedyną możliwością byłoby uznanie ich za jeńców wojennych, ze wszystkimi tego konsekwencjami płynącymi z konwencji genewskich.

UNICEF: Walka z obrzezaniem dziewcząt
Carol Bellamy (USA), ustępująca szefowa UNICEF-u, wezwała do całkowitego zaprzestania obrzezywania dziewcząt. Według niej, ta niebezpieczna i okrutna praktyka ujemnie wpływa na ogólny stan zdrowia dziewczynki, godzi w jej pozycję społeczną, a także może uniemożliwić jej posiadanie w przyszłości dzieci.

Według danych Funduszu, na świecie żyje obecnie ok. 130 milionów obrzezanych kobiet. Wśród krajów, gdzie ten zwyczaj jest wciąż niepokojąco powszechny, są m.in. Nigeria, Senegal, Kenia, Tanzania, Egipt, Somalia czy Jemen.

Wtorek, 8 lutego

RADA BEZPIECZEŃSTWA: O pokoju w Sudanie
Rada kontynuowała deliberacje nad wnioskiem sekretarza generalnego o wysłanie nowej misji pokojowej do południowego Sudanu. We wtorkowym posiedzeniu wziął udział sam Kofi Annan, ale nie zabierał głosu, pozostawiając to swemu przedstawicielowi w Sudanie, Janowi Pronkowi (Holandia). Obecni byli także wiceprezydent tego kraju, Ali Otman Taha oraz lider rebeliantów, pogodzonych z władzami pod koniec grudnia, John Garang.

Taha prosił o zniesienie wszelkich sankcji wobec Sudanu, anulowanie całości jego zadłużenia zagranicznego, a także udzielenie pomocy finansowej w odbudowie kraju. Z kolei Garang wyraził gotowość swojego ugrupowania do stawienia czoła problemom humanitarnym, przede wszystkim ogromnej liczbie uchodźców, którzy powinni wrócić do swych domów. Dodał, że niezbędna będzie pomoc z zewnątrz.

Pronk przypomniał, że zakończona właśnie wojna domowa w południowym Sudanie była zaledwie jednym z dwóch wielkich konfliktów na terenie tego państwa. Nie będzie mowy o stabilnym Sudanie dopóki nie zostanie zakończony drugi kryzys, trwający wciąż w zachodnim regionie Darfur.

KADRY: Wiceszefowa gabinetu Annana odchodzi
Elisabeth Lindenmayer (Francja), zastępca szefa gabinetu sekretarza generalnego ONZ, pracująca dla Organizacji od 28 lat, złożyła dymisję, która została przyjęta. Nie podano do publicznej wiadomości przyczyn tej decyzji, ale łączy się ją z budzącą ostatnio wielkie emocje aferą "Ropy za żywność" (więcej na ten temat w poprzednim wydaniu Kroniki). Gdyby te pogłoski okazały się prawdziwe, Francuzka byłaby, jak na razie, najwyższym rangą pracownikiem ONZ, który w związku z tą sprawą pożegnał się z pracą.

KAMBODŻA: Opozycjoniści w więzeniu
Peter Leuprecht (Austria), główny przedstawiciel ONZ w Kambodży, wezwał do przywrócenia immunitetu trzem opozycyjnym parlamentarzystom i zwolnienia jednego z nich, który został aresztowany. Powodem uchylenia nietykalności dwóch polityków były zarzuty o zniesławienie. Trzeciego, który trafił za kratki, zatrzymano pod zarzutem organizowania nielegalnej struktury zbrojnej. Jednak brak dowodów na poparcie tego oskarżenia przyznali publicznie nawet niektórzy przedstawiciele władz.

Leuprecht stwierdził przy okazji, że Kambodża jest krajem, gdzie trudno mówić o niezależności władzy sądowniczej.

NEPAL: Fala aresztowań
Grupa dziewięciu związanych z ONZ ekspertów ds. praw człowieka, wśród których są m.in. specjalni sprawozdawcy Komisji Praw Człowieka, wyraziła swoje zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w Nepalu.

Pod koniec stycznia król Gyanenedra zawiesił obowiązywanie konstytucji, przejął pełnię władzy nad państwem i wprowadził cenzurę prewencyjną publikacji. Towarzyszy temu fala aresztowań, które dotykają m.in. dziennikarzy.

Środa, 9 lutego

D.R.KONGO: Coraz więcej oskarżeń
Sytuacja w koszarach Misji ONZ w Demokratycznej Republice Kongo (MONUC) wciąż wymyka się spod kontroli - wynika z ostatnich doniesień. Bulwersujące zachowanie żołnierzy tych sił, którzy dopuszczali się wykorzystywania seksualnego miejscowej ludności, opisywaliśmy w Kronice wielokrotnie, m.in. w numerze 1/2005. W środę sekretarz generalny poprosił Radę Bezpieczeństwa o wysłanie do Konga co najmniej 100 francuskojęzycznych policjantów i śledczych, którzy mieliby wesprzeć toczące się tam wewnętrzne śledztwo.

Tymczasem Angela Kane (Niemcy), wysokiej rangi urzędniczka Departamentu Operacji Pokojowych Sekretariatu ONZ, która kieruje dochodzeniem, nakazała zaostrzenie zasad dotyczących relacji członków misji z lokalnymi mieszkańcami. Żołnierze otrzymali także zakaz nocnego opuszczania baz, z wyjątkiem wyjść wynikających z pełnionych obowiązków.

UNHCR: W obozach dla uchodźców zdarzają się gwałty
Akty przestępczości seksualnej zdarzają się także w prowadzonych przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) obozach w Kenii. George Okoth-Obbo, szef miejscowego UNHCR, przedstawił plan działań mających temu zapobiegać. Z jednej strony chodzi o stosowne szkolenia, a z drugiej o stworzenie systemu skutecznej informacji o takich występkach.

W zeszłym roku w kenijskich obozach zanotowano 16 gwałtów, co jest relatywnym sukcesem, biorąc pod uwagę że były lata, gdzie liczba ta sięgała aż półtora tysiąca. Warto dodać, że przestępstw tych nie dokonują jednak pracownicy UNHCR, a raczej członkowie rozmaitych działających w obozach band.

Czwartek, 10 lutego

REFORMA ONZ: Seminarium w Londynie
Brytyjski premier Tony Blair był gospodarzem największego dotychczas publicznego spotkania poświęconego reformie ONZ. W grudniu swoje zalecenia przedstawił po ponad rocznej pracy panel ekspertów (patrz: Kronika 6/2004), zaś we wrześniu będzie to tematem debaty liderów państw członkowskich Organizacji.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wygłosił w Londynie swoje długo oczekiwane przemówienie, w którym uzasadniał dlaczego reforma Organizacji jest tak niezbędna. Mówił przede wszystkim o wyzwaniach różnego typu, przed którymi staje świat, a ONZ nie zawsze nie jest w stanie stawić im czoła.

KOREA PÓŁNOCNA: Trzeba wznowić rozmowy
Tego samego dnia Annan wezwał kraje zaangażowane w rozmowy z Koreą Północną w sprawie jej programu nuklearnego, aby skłoniły to państwo do powrotu do stołu rokowań. Było to reakcją na czwartkowe oświadczenia rządu w Phenianie, który po raz pierwszy otwarcie przyznał, iż jest w posiadaniu broni atomowej.

BOŚNIA I HERCEGOWINA: Sukcesy unijnych policjantów
Rada Bezpieczeństwa otrzymała właśnie raport o działalności autoryzowanej przez ONZ Misji Policyjnej Unii Europejskiej (EUPM) w Bośni i Hercegowinie. Misja istnieje w tym kształcie od 3 lat i można powiedzieć, że odniosła sukces. Wchodzący w skład EUPM policjanci zajmują się głównie trenowaniem miejscowych funkcjonariuszy, tak aby pod koniec roku, gdy wygaśnie mandat Misji, bośniacka policja i straż graniczna były w stanie poradzić sobie same.

SOMALIA: Zginęła brytyjska dziennikarka
ONZ stanowczo potępiła zabójstwo brytyjskiej dziennikarki Kate Peyton, którego dokonano w stolicy Somalii, Mogadiszu.  Brytyjka została postrzelona w plecy zaraz po przeprowadzeniu wywiadu ze zwolennikami nowopowstałego rządu Somalii. Przewieziono ją do miejscowego szpitala i natychmiast operowano, jednak nie udało się powstrzymać krwotoku wewnętrznego, w wyniku którego zmarła.

Kate Peyton pracowała dla BBC od 12 lat, niemal cały ten czas spędziła w Afryce. Do Somalii przyjechała jako producentka u boku reportera sieci, Petera Greste, aby obsługiwać przybycie do kraju emigracyjnego dotychczas rządu. Miała 39 lat.

Piątek, 11 lutego

GRUPA G-7: Trzeba anulować afrykańskie długi
Stephen Lewis (Kanada), odpowiedzialny w ONZ za zwalczanie epidemii HIV/AIDS w Afryce, wziął udział w inauguracji kampanii "Niech bieda przejdzie do historii" ("Make Poverty History"), która odbyła się w Ottawie. W swoim wystąpieniu wezwał przywódców siedmiu najbogatszych państw świata, zbierających się w lipcu na szczycie w Gleneagles (Wielka Brytania), do anulowania długów państw afrykańskich.

Przytoczył statystyki: w latach 1970-2002 najbiedniejsze państwa Afryki otrzymały kredyty na łączną sumę 292 mld dolarów. Spłaciły 298 mld, ale ze względu na wysokie odsetki ich dług wciąż wynosi 200 miliardów USD.

TADŻYKISTAN: Śnieg paraliżuje kraj
Władze Tadżykistanu zwróciły się do ONZ z oficjalną prośbą o pomoc w opanowaniu skutków opadów śniegu, które przybrały już w tym kraju rozmiary klęski żywiołowej. W burzach śniegowych zginęło co najmniej 16 osób, wiele wiosek zostało zupełnie odciętych od świata, a kilka tysięcy ich mieszkańców zostało ewakuowanych. Sytuacji wcale nie poprawiają przejściowe ocieplenia, ponieważ ich skutkiem są lawiny - dotychczas zginęło pod nimi co najmniej 9 osób.

WHO: Polio powraca?
Światowa Organizacja Zdrowia obawia się, że polio, którego występowanie udało się już ograniczyć tylko do siedmiu państw świata, może znów zacząć się rozprzestrzeniać. Zaniepokojenie WHO wywołało pojawienie się trzech przypadków zachorowania w Arabii Saudyjskiej, gdzie choroba ta uznawana jest za całkowicie wyeliminowaną. Prawdopodobnie wirus został przyniesiony przez pielgrzymów z zachodniej Afryki, najpewniej Sudanu, udających się do Mekki.

Obecnie na liście państw, gdzie polio wciąż stanowi problem, znajdują się Sudan, Egipt, Indie, Afganistan, Niger, Nigeria i Pakistan.


 

A co Państwo sądzą o wydarzeniach opisanych w tej Kronice? Który z tematów powinniśmy szczególnie uważnie śledzić w kolejnych wydaniach? Czekamy na Państwa opinie: zagranica@e-polityka.pl

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl