Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Rozmowa z posłem Jerzym Polaczkiem z PiS-u               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Rozmowa z posłem Jerzym Polaczkiem z PiS-u 

11-02-2005

  Autor: Jerzy Polaczek

polaJeśli lustrację potraktuję się jako element, który oczyszcza życie publiczne i stanowi ten mur, który powinien oddzielić nowe państwo od PRL-u. To jest to metoda na to aby budować prawdę i zaufanie w życiu publicznym.   

 

 

1.Wygląda na to, że Polską rządzi pewien układ polityczno-gospodarczy wywodzący się z czasów PRL-u, który w połączeniu ze środowiskiem skupionym wokół Gazety Wyborczej i redaktora Michnika sprawuje nad nami "rząd dusz", czy mamy szansę wyzwolić się z tego zaklętego kręgu?

  • Zawsze o tym decydują wyborcy. Myślę, że sondaże wyborcze oraz badania opinii publicznej wskazują na to, że obecna scena polityczna ulegnie dość radykalnej zmianie. Prawo i Sprawiedliwość jest tą partią polityczną, która nie od dziś mówi o potrzebie dokonania zmian strukturalnych niezbędnych do usprawnienia funkcjonowania państwa. PiS nie jest tą partią, która jest we wspólnocie strachu w obronie dorobku III Rzeczpospolitej a zwłaszcza układów okrągłego stołu. Wnioski jakie wyciągnęły niektóre partie polityczne z początków III RP są takie, iż z różnych miejsc sceny politycznej prominentni politycy odgrywają pozory w sferze deklaracji a z drugiej strony podejmowanych faktycznych działań politycznych.

2.Czy faktycznie w Polsce jest tak, że jest pewna grupa osób którym nie zależy na głębokich i radykalnych zmianach i na budowaniu nowej Rzeczpospolitej opartej o prawdę. Czy Waldemar Łysiak w swojej nowej książce "Rzeczpospolita kłamców-Salon" dobrze rozpoznaje tą grupę?

  • Książkę znam jedynie ze streszczeń prasowych i z ataków środowiska skupionego wokół Gazety Wyborczej. Na pewno jest to nawiązanie do rożnych określeń tej grupy nazwijmy to trzymającej władzę. Myślę, że Waldemar Łysiak określił tą grupę bardziej szczegółowo. Zachęcam do sięgnięcia po tą lekturę. Myślę że sam będę jednym z nich oczywiście jak czas pozwoli.

3. Pan Jarosław Kaczyński powiedział, że przyszłe wybory parlamentarne będę niezwykłe, bowiem będą podsumowaniem III RP. Jaka będzie ocena tego okresu?

  • Ta ocena od strony politycznej i gospodarczej będzie bardzo krytyczna. Odpowiedzią na tą ocenę będzie propozycja  konstytucji jaką Prawo i Sprawiedliwość przedłoży opinii publicznej w marcu. To będzie ważne wydarzenie polityczne bo ten projekt konstytucji nie będzie projektem, który by abstrahował od tej negatywnej oceny ostatnich lat. Będzie natomiast nawiązywał do szeregu postulatów politycznych głoszonych przez część ugrupowań centrowo-prawicowych, oraz odpowiadał na potrzeby ludzi urodzonych po 1989. Wreszcie będzie dobrym nawiązaniem do tradycji związanych z naszą historią. W projekcie nowej konstytucji znajdą się zapisy, które wzmocnią władzę państwową w taki sposób by była ona sprawniejsza w wykonywaniu tych obowiązków, które są istotne dla państwa i obywateli. Musimy przywrócić Polakom zaufanie do instytucji państwowych oraz do ich reprezentantów w samorządach oraz w Sejmie RP. Ja odnawiam to zaufanie swoich wyborców co cztery lata. Wymaga to wysiłku ale właśnie na tym polega zaangażowanie publiczne, żeby zdawać przed społeczeństwem sprawozdanie ze swojej działalności publicznej.

4. Wydaje się, że w społeczeństwie polskim jest pewna tęsknota za państwem silnym i sprawiedliwym. Jaki pomysł ma Prawo i Sprawiedliwość w tej materii. Chcę nawiązać w tym miejscu do pomysłu związanego z dekomunizacją i z lustracją. Czy są to warunki niezbędne, żeby zbudować zdrowe podwaliny państwa?

  • Jeśli lustrację potraktuje się jako element, który oczyszcza życie publiczne i stanowi ten mur, który powinien oddzielać nowe państwo od PRL to jest to metoda na to aby budować prawdę i zaufanie w życiu publicznym. Jesteśmy tą partią polityczną, która oprócz pomysłów związanych z projektem nowej konstytucji  chce także odbiurokratyzować struktury centralne.    Potrzeba budowy sprawiedliwego państwa wymaga również przebudowy struktur zwłaszcza w odniesieniu do aparatu państwowego w Warszawie, który jest zbiurokratyzowany i w znaczący sposób przerośnięty. To jest oferta dla obywateli aby poparli Prawo i Sprawiedliwość jako partię polityczną, która będzie budować tanie państwo dla swoich obywateli i będzie je budować w sposób oszczędny.  

5. A nawiązując do pomysłów związanych z dekomunizacją?

  • Jeśli chodzi o dekomunizację to w PiS-e ta tematyka jest związana z inicjatywami ustawodawczymi, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w przyszłym parlamencie.  Ustawa dekomunizacyjna będzie niejako uzupełnieniem tego procesu oczyszczania państwa od osób, które są kłamcami lustracyjnymi. Musimy dać satysfakcję tysiącom osób, które były pokrzywdzone przez władzę PRL, a które nie mogą zajrzeć do swoich teczek. Dostęp do archiwów IPN musi być rozszerzony i wszyscy zainteresowani powinni poznać całą prawdę o tamtym systemie. Musimy to zrobić w imię sprawiedliwości i prawdy.

6. Ostatnie wydarzenia pokazują, że to środowisko niechętne lustracji jest w Polsce bardzo silne. Nawiązuję tutaj do środowiska związanego z "Gazetą Wyborczą" która wśród Polaków chce wzbudzić poczucie zagrożenia i strachu przed lustracją. Wydaje się, że walka o prawdę będzie bardzo trudna?

  • Ma Pan rację. Chcę dać tylko przykład tym którzy przeczytają naszą rozmowę, iż w Niemczech nie ma ustawy lustracyjnej. Państwo niemieckie utworzyło Instytut Gaucka dając mu znaczące środki finansowe na to aby dziesiątki tysięcy obywateli dawnej NRD mogło uzyskać dostęp do teczek wytworzonych przez wschodnioniemiecką STASI, która inwigilowała całe społeczeństwo. A z drugiej strony ten brak lustracji w Niemczech jest związany z wyłączeniem osób pełniących funkcje publiczne w aparacie dawnego NRD na okres 10 lat. Nasi sąsiedzi taką decyzję podjęli od razu w momencie zjednoczenia Niemiec. W Polsce sytuacja potoczyła się całkiem inaczej i najbardziej charakterystyczne jest to, że ten proces lustracji najbardziej blokują te środowiska, które w gruncie rzeczy miały najbardziej realny wpływ na rządzenie i gospodarkę. Tutaj następuję pełna wspólnota interesów.

7. Panie pośle a gdybyśmy mieli ten cały układ nazwać z imienia. Czy nie jest to cały układ związany z "okrągłym stołem"?

  • On na pewno się przepoczwarza na przestrzeni tych ostatnich lat. Ostatnie pomysły Unii Wolności zmierzające do utworzenia nowej partii Centrum odczytuję jako powrót do takiego matecznika tych osób, które funkcjonowały w takich czy innych partiach skupionych po lewej stronie sceny politycznej a czasami i w centrum. Ta formacja budowana jest po aby bronić tej wspólnoty interesów. Istotą tego pomysłu nie są poglądy polityczne poszczególnych liderów lecz raczej ich partykularne interesy i strach przed lustracją

8. Czy ten pomysł ma szansę zaistnieć, czy nie jest to jak ktoś to zdążył już nazwać "noc żywych trupów"?

  • Ja nie jestem entuzjastą horrorów i raczej nie staram się ich oglądać. Rzeczywiście część opinii publicznej mogłaby to tak odebrać jako projekcję takiego pomysłu, w którym przynajmniej dla mnie niektóre postacie "wychodzą z szafy".

Dziękuję za rozmowę

Dla e-polityki Jurand Saternus   


    
                 

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl