Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Aktualności / Kiedy rewolucja białoruska?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
04-11-2011

 

30-09-2011

 

12-08-2011

 

19-12-2010

 

11-12-2010

 

22-06-2010

 

19-06-2010

 

+ zobacz więcej

Kiedy rewolucja białoruska? 

28-02-2005

  Autor: Maciej Tomaszewski

W kontekście ukraińskiej "Pomarańczowej Rewolucji" pojawiły się pytania, czy będzie ona miała wpływ na państwa ościenne, a konkretnie Rosję i Białoruś. Czy fala demokratyzacji i liberalizacji życia społeczno-politycznego  na obszarze WNP zapoczątkowana jeszcze w Gruzji rozleje się i spowoduje gruntowną przemianę myślenia i działania elit politycznych na obszarze postradzieckim?

 

 

Próbę odpowiedzi podjął Stanisław Szuszkiewicz, b. Przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, przynajmniej jeśli chodzi o ten kraj, na wtorkowym wykładzie uniwersytetu Warszawskiego. I od razu trzeba przyznać, że jednoznacznej odpowiedzi nie udzielił, bo i nie jest ona prosta. Nawiązując do postawionego w temacie wykładu zagadnienia: czy teraz kolej na Białoruś?; przytoczył dane i swój punkt widzenia, który raczej optymistycznie nie nastraja zwolenników demokratyzacji naszego wschodniego sąsiada.

Szykany wobec opozycyjnych partii politycznych ze strony oficjalnych władz uniemożliwiają skuteczną walkę na argumenty o białoruski "rząd dusz". Brak dostępu niezależnej opinii do mass mediów elektronicznych wpływa negatywnie na świadomość społeczeństwa i uniemożliwia samodzielną ocenę sytuacji społeczno-ekonomicznej inną niż rządowa. Obóz Łukaszenki skutecznie paraliżuje wszelkie akcje nieposłuszeństwa przy pomocy środków przymusu, ale i poprzez sianie atmosfery strachu nieznoszącej sprzeciwu. Szuszkiewicz zwrócił uwagę na agresywną propagandę Mińska uznającą każdą niezależną myśl za inspirowaną Zachodnim kryminalnym kapitałem i ideologią. Przy tym oficjalna linia władzy zdaje się, jak uważa Przewodniczący, być inspirowana i kierowana przez Kreml, a okresowe nieporozumienia na linii Łukaszenko-Putin to tylko "zasłona dymna". Szuszkiewicz dziwił się także beztrosce Łukaszenki, z jaką przyjmuje on bezsprzecznie niedyplomatyczne, a wręcz niesmaczne połajanki ze strony Moskwy.

Na spektrum problemów opozycji białoruskiej nakłada się jednak i jeszcze jeden problem, a mianowicie nieporozumienia i niesnaski w jej łonie, które związane są przeważnie z osobistymi ambicjami poszczególnych liderów. Jeżeli dodać do tego brak wystarczających źródeł finansowych gotowych wspierać obywatelski sprzeciw, jak to miało miejsce na Ukrainie, to widać precyzyjnie, iż szansa na wzniecenie jakiegokolwiek masowego ruchu w oparciu o "abstrakcyjne" idee wolności i niezawisłości ma nikłe szanse. A przecież im dalej od ukraińskiego "pierwowzoru", im bardziej sytuacja na Ukrainie ustabilizuje się, im więcej nowa sytuacja ujawni mankamentów okresu transformacji politycznej, tym trudniej będzie powoływać się na śmiały, jednoznacznie pozytywny przykład z Kijowa.

W tej sytuacji jedyną szansa na powtórzenie ukraińskiego wariantu przemian zdaje się być, niestety, krach gospodarczy na Białorusi, który unaoczni społeczeństwu archaiczny system sprawowania władzy . Nic tak przecież nie przekonuje do rewolucji, jak pusty żołądek.

Pozostaje jednak pytanie, czy po ewentualnym obaleniu (odejściu?) Łukaszenki zniknie także cały aparat policyjno-urzędniczy, na którym się on opiera i czy wreszcie na Białorusi zostanie pochowany homo  sovieticus, po którym nikt już nigdy nie będzie płakał? Ten jednak problem wydaje się odległy, a przyszły nieboszczyk ma się na razie jak najlepiej.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl