Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w prasie światowej / Polska w prasie światowej nr 11/2005               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Polska w prasie światowej nr 11/2005 

11-03-2005

  Autor: Michał Potocki

Francja ostrzegła nas przed prowadzeniem antyrosyjskiej polityki, Polacy są dyskryminowani w instytucjach unijnych, prezydentowi grozi więzienie, zaś szansą na wzmocnienie pozycji Polski w Europie jest ścisły sojusz z Czechami i Słowacją - takie wnioski można ostatnio wyciągnąć z lektury prasy zagranicznej.

 

 

POLITYKA ZAGRANICZNA

Jacques Chirac ostrzega Polskę przed prowadzeniem polityki, mogącej zaszkodzić stosunkom z Rosją - odnotowuje łotewska Diena z 1 marca. Tymczasem siedemdziesięciu polskich intelektualistów i polityków apeluje do Kwaśniewskiego o wzięcie udziału w moskiewskich uroczystościach - informuje powiązana z Kremlem Strana.ru z 2 marca. List podpisali m.in. Mieczysław Rakowski i Jerzy Kawalerowicz. "Uważamy, iż rocznica zwycięstwa nie jest odpowiednim momentem do wyrażania wzajemnych pretensji" - czytamy w liście.

Marek Belka w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej José Barroso zaprotestował przeciwko dyskryminacji Polaków w instytucjach unijnych - podaje lublańskie Delo z 7 marca. W Komisji Polska ma zaledwie jednego dyrektora, podczas gdy np. Czechy i Węgry mają po dwóch. Powodem protestu był, według gazety, wybór ambasadora Czech przy NATO na wicedyrektora generalnego ds. stosunków zagranicznych. Tego samego dnia słoweńska gazeta poinformowała także, że Polacy są największymi… optymistami w Unii, jeśli chodzi o perspektywę rozwoju ekonomicznego w ramach UE.

2 marca Kaliningradskaja prawda zajęła się kwestią ratyfikacji przez Polskę europejskiej konstytucji. Mało który z naszych polityków zapoznał się z jej tekstem, a jednak wszystkie polskie partie polityczne są za przeprowadzeniem referendum w sprawie przyjęcia traktatu. Zwolennicy i przeciwnicy traktatu starają się wykorzystać emocje społeczeństwa w celu przekonania go do własnych racji.

Janusz Skolimowski, nowy ambasador RP na Litwie, złożył na ręce prezydenta Valdasa Adamkusa listy uwierzytelniające - podały 4 marca litewskie gazety, w tym Lietuvos rytas, Lietuvos zinios, Respublika i Kurier Wileński.

Nowym ambasadorem Słowacji w Polsce ma zaś zostać dyrektor Departamentu Polityki Wewnętrznej i Instytucji UE w MSZ Frantisek Rużiczka - podała 8 marca Sme.

SPRAWY WEWNĘTRZNE

Prezydent Kwaśniewski stoi w obliczu kary więzienia lub przymusowego doprowadzenia przed komisję śledczą - informuje Nova Makedonija z 9 marca. Odmowa stanięcia przed komisją ds. Orlenu spowodowała ostrą reakcję opozycji. Wiceprzewodniczący Roman Giertych nie ukrywa, że jego celem jest "jedynie" skompromitowanie prezydenta i w związku z tym proponuje, aby ukarać głowę państwa karą pieniężną.

Kenijski The Standard z 3 marca pisze, że Polska od dwóch lat znajduje się w politycznym klinczu za sprawą utraty zaufania społecznego do partii rządzącej. Szansą na odmianę sytuacji są nowe wybory, których perspektywa staje się coraz pewniejsza, zwłaszcza po przejściu premiera Belki do obozu związanego z nową centrową partią. Wybory zaś będą katastrofą dla SLD (według Sme), zaś sukcesem dla nowej PD (według Frankfurter Allgemeine Zeitung).

Austriacki Der Standard z 2 marca przedstawia z kolei gorączkę tworzenia nowych partii w Polsce. Partia Demokratyczna, mająca zrzeszać dawną elitę Solidarności z Tadeuszem Mazowieckim jest kolejną po Socjaldemokracji Polskiej (dawne reformatorskie skrzydło SLD), Partii Centrum (personaliści mającego ambicje prezydenckie Zbigniewa Religi) i nowej partii prawicowej, która ma powstać wokół Radia Maryja. Dla obserwatora z zewnątrz polska scena polityczna coraz bardziej przypomina pogmatwany serial z częstymi i dramatycznymi zwrotami akcji - komentuje 4 marca Irish Times. Prasa niemiecka szczególnie interesuje się kierunkami personalnego rozrostu PD - we Franfurter Rundschau padło nazwisko Włodzimierza Cimoszewicza, jako osoby rozważającej przejście do demokratów. Neues Deutschland przytacza zaś słowa Kwaśniewskiego, który wzywał do nie oddawania głosów na SLD. Według części lewicy powinno się zerwać z "milleryzmem", czyli zaprzestać polityki finansowej, faworyzującej elity, zapewnić rzeczywisty rozdział Kościoła od państwa i wycofać wojska z Iraku.

Polska Trybuna ma kłopoty z linią redakcyjną - komentuje inne postkomunistyczne pismo, Neues Deutschland z 4 marca. Dziennik jest lewicowy, a jednocześnie polską lewicę krytykuje. Mimo, iż gazeta jest trzecim pismem w kraju, najbliższe wybory mogą okazać się dla niej ostatnimi wyborami.

GOSPODARKA

Ekonomiczeskije izwiestia podały 9 marca, że premierzy Marek Belka i Julia Tymoszenko porozumieli się ostatecznie w sprawie budowy rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Belka podkreślił, że sukces projektu jest uzależniony od podpisania długoterminowych kontraktów z Baku i Astaną. Dla jego sfinansowania zaś powinno powstać polsko-ukraińsko-amerykańsko-europejsko-kazachskie konsorcjum. Diełowaja stolica dodała, że poruszono także kwestię sprzedaży Huty Częstochowa Industrialnemu Sojuzowi Donbasa. Według Belki decyzja o wyborze indyjskiego Mittal Steel na inwestora nie jest jeszcze ostateczna.

Polska umiejętnie wykorzystuje unijne środki pomocowe na restrukturyzację przemysłu górniczego - informuje belgradzka Politika z 3 marca. Niebagatelne znaczenie w poprawie losu polskich (i czeskich) górników ma też znakomita koniunktura na rynkach światowych.

Eural Trans Gas Kft przekazał szwajcarskiej firmie RosUkrEnergo prawa do transportu gazu z kontraktu na jego dostawy ze złóż kazachskich, uzbeckich i turkmeńskich o wartości 2 mld m3 - podała Wriemia nowosti.

HISTORIA

Były premier Czech Jan Čarnogurský opublikował na łamach pisma Týżdeň z 14 marca esej, poświęcony geopolityce. Polska leży na równinach, które od wieków zapraszały swoją przestrzenią wszystkie możliwe armie najeźdźcze. Odwieczne położenie między Rosją a Niemcami powoduje, że Polska z nieufnością patrzy na obu sąsiadów. A jako że sojusz z Wielką Brytanią i Francją nie zdał egzaminu w 1939 r., Polacy zwrócili się w stronę Waszyngtonu, upatrując w nim gwarancji swojej niepodległości. Spojrzenie na mapę zaś daje jedną dobrą, choć na razie niewykorzystywaną możliwość, zwrócenia się na południe. Współpraca z Czechami i Słowacją, w której Polska byłaby liderem, wzmocniłaby jej pozycję w Europie. O konfederacji polsko-czechosłowackiej myśleli zresztą już w czasie II wojny światowej emigracyjni londyńskie rządy obu państw.

"Polacy są zafascynowani twórczością Hitlera" - podaje za Neues Deutschland ukraińska gazeta 2000 z 4 marca. Cały nakład "Mein Kampf" został wyprzedany na pniu. Artykuł 256 Kodeksu Karnego zakazuje jednak rozpowszechniania propagandy nazistowskiej. Trudno jednak rozgraniczyć nauki historii od rozpowszechniania zbrodniczej ideologii.

Rubryka powstaje na bazie doniesień MSZ i informacji własnych.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl