Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Środkowa i Wschodnia / Kronika ONZ 8/2005 (18)               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Kronika ONZ 8/2005 (18) 

27-03-2005

  Autor: Jarosław Błaszczak

"Seksskandal". To niemile brzmiące słowo już po raz kolejny było motywem dominującym tydzień w świecie ONZ. Weteran holenderskiej polityki, były premier Ruud Lubbers, odszedł w niesławie ze stanowiska Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców z powodu oskarżeń o molestowanie podwładnej. Dalekie od zakończenia jest dochodzenie w sprawie wykorzystywania miejscowych kobiet i dziewczynek przez Błękitne Hełmy w Kongo, a tymczasem pierwsze oskarżenie o gwałt zostało skierowane przeciw członkom misji ONZ na Haiti.

 

 

Poniedziałek, 22 lutego

RADA BEZPIECZEŃSTWA: O pokoju na Bliskim Wschodzie
Kieran Predergast (Wielka Brytania), podsekretarz generalny ds. politycznych, wystąpił przed Radą z comiesięczną informacją o aktualnym stanie bliskowschodniego procesu pokojowego. "Jesteśmy przekonani, że rok 2005 jest rokiem szansy" - stwierdził brytyjski dyplomata.

Wśród powodów swego optymizmu wymienił dojście do skutku, po licznych zawirowaniach, spotkania premiera Izraela Ariela Szarona z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, a także palestyńskie zapewnienia o powstrzymaniu przemocy i podobne obietnice płynące z izraelskich kręgów wojskowych. "Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa przekuje tę szansę w osiągnięcie" - dodał Predergast, cytując szefową amerykańskiej dyplomacji Condoleezę Rice.

IRAN: Rekonesans po trzęsieniu ziemi
Zaledwie 14 miesięcy po tragedii w Bam, w Iranie znów zatrzęsła się ziemia. Zginęło ok. 500 osób. Teherańska delegatura Biura Koordynacji Spraw Humanitarnych ONZ (OCHA) zapewnia, że cały czas monitoruje sytuacje w rejonach dotkniętych kataklizmem. Swoje ekipy mające przeprowadzić rekonesans zniszczeń i potrzeb wysłały już też UNICEF i WHO. 

HAITI: Wielka ucieczka
Jak poinformowała Misja Stabilizacyjna ONZ na Haiti (MINUSTAH), w sobotę bliżej niezidentyfikowane, uzbrojone komando przepuściło szturm na główny zakład karny w stolicy kraju, Port-Au-Prince. W czasie krótkich walk, jakie się wywiązały, zginął jeden z broniących dostępu do obiektu policjantów. Ok. 480 więźniów zdołało zbiec. Prawdopodobnie z napastnikami współpracował ktoś z personelu więzienia.

Nieoczekiwanie wkrótce po ataku na policję zgłosiło się trzech więźniów pragnących dobrowolnie wrócić za kraty. Dwaj z nich okazali się byłymi prominentnymi politykami - byli to niegdysiejszy premier Yvon Neptune i były minister spraw wewnętrznych Jocelerme Privet. Przy okazji cywilny szef MINUSTAH, Juan Gabriel Valdes (Chile), wytknął władzom tymczasowym, że były szef rządu pozostaje w areszcie już prawie rok, a jego proces nawet się jeszcze nie zaczął.

Wtorek, 23 lutego

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Koniec ze służbą wojskową dzieci
Rada odbyła całodniową debatę na temat metod walki ze służbą wojskową dzieci. O randze tej dyskusji może świadczyć fakt, że poprowadził ją osobiście Rogatien Biaou, minister spraw zagranicznych Beninu, który przewodniczy Radzie w tym miesiącu. Zazwyczaj państwo przewodniczące, podobnie jak pozostałe kraje, reprezentuje na posiedzeniach RB jego ambasador przy ONZ. Obecność ministrów zarezerwowana jest tylko dla najistotniejszych tematów.

Zgodzono się, że w wydanych wcześniej rezolucjach Rady znalazły się już wystarczająco jasne słowa potępienia dla tego procederu. Olara Otunnu (Uganda), specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ds. dzieci w konfliktach zbrojnych, żądał teraz wyraźnego zarysowania katalogu kar dla dowódców wcielających nieletnich do swych armii. Zaproponował, by przywódcy czyniących tak państw tracili szansę na uwolnienie od odpowiedzialności w wyniku jakichkolwiek późniejszych amnestii. Nie wolno im by też było opuszczać swojego państwa, a ich armie miałyby zostać odcięte od wszelkich dostaw broni.

Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść podczas kolejnych posiedzeń.

IRAK: Spotkania z władzami tymczasowymi
Aszraf Quazi (Pakistan), główny przedstawiciel ONZ w Iraku, spotkał się z szefami tymczasowych władz kraju, których skład kształtuje się jeszcze po niedawnych wyborach. Najważniejszym z jego rozmówców był Ibrahim Dżafari, dotychczasowy wiceprezydent, którego największe ugrupowanie w Tymczasowym Zgromadzeniu Narodowym, Zjednoczona Koalicja Iracka, wysunęło na nowego premiera. 

TIMOR WSCHODNI: Za wcześnie na wycofanie się
Najmłodsze państwo świata, cieszący się niepodległością zaledwie od niespełna trzech lat Timor Wschodni, robi duże postępy na drodze do pełnej samodzielności, ale jest jeszcze za wcześnie, by całkowicie wycofać stamtąd siły ONZ - napisał Kofi Annan do Rady Bezpieczeństwa, prosząc o przedłużenie o kolejny rok mandatu Misji Wsparcia ONZ w Timorze Wschodnim (UNMISET), przy jednoczesnym ograniczeniu liczebności tej struktury.

Wśród dziedzin, gdzie wsparcie personelu międzynarodowego jest szczególnie potrzebne, Annan wymienił ochronę granic, szkolenie pracowników sektora publicznego, zwłaszcza policjantów, a także monitorowanie przestrzegania praw człowieka i swobód demokratycznych.

Środa, 24 lutego

RADA BEZPIECZEŃSTWA: Porozumienie w sprawie Kosowa możliwe jeszcze w tym roku
Soeren Jessen-Petersen, szef tymczasowej ONZ-owskiej administracji w Kosowie, powiedział Radzie, iż kompromis w sprawie ostatecznego statusu tego terytorium jest możliwy do osiągnięcia już w drugiej połowie tego roku, wiążę się jednak z ryzykiem eskalacji przemocy.

Jessen-Petersen pochwalił zdominowany przez Albańczyków rząd za sprawne likwidowanie szkód wywołanych zeszłoroczną falą zamieszek, największą od ustanowienia w 1999 międzynarodowej administracji nad tym obszarem. Za największy problem uznał wciąż niski poziom bezpieczeństwa, w szczególności wśród mniejszości. Członkowie najważniejszej z nich, Serbowie, zbojkotowali październikowe wybory i odmawiają udziału w życiu politycznym. Pewną nadzieję stwarza decyzja rządu w Belgradzie, który po rocznej przerwie postanowił wznowić dialog z władzami w Prisztinie. Być może jego śladem pójdą też kosowscy Serbowie.

UNHCR: Lubbers odchodzi
Ruud Lubbers wygłosił pełne emocji przemówienie, którym pożegnał się z funkcją Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR). Do dymisji przed upływem kadencji byłego premiera Holandii zmusiły oskarżenia o molestowanie seksualne jednej z podwładnych.

"Jako wysoki komisarz zobaczyłem wiele tragedii, ale także wiele wspaniałych rzeczy" - powiedział tłumnie zgromadzonym w głównym hallu genewskiej siedziby UNHCR pracownikom. "W żadnym razie nie czuje się dziś osamotniony, nie odchodzę w złości. Odchodzę z wdzięcznością. Za to, co dla mnie znaczyliście i co razem zrobiliśmy. Nie tylko uchodźcy są wspaniałymi ludźmi - wy także nimi jesteście".

Kofi Annan z zadowoleniem przyjął rezygnację Lubbersa, stwierdzając, że teraz w historii UNHCR może się rozpocząć zupełnie nowy rozdział. Do czasu wyłonienia nowego komisarza, istniejącym od 1951 roku Biurem pokieruje Wendy Chamberlin (USA), dotychczasowa zastępczyni Lubbersa.

HAITI: Kolejne oskarżenia o przemoc seksualną
Dalekie od rozwiązania są problemy spowodowane obyczajową rozwiązłością żołnierzy ONZ w DR Kongo, a tymczasem podobne kłopoty zaczynają mieć ich koledzy na Haiti. Do kierownictwa misji zgłosiła się kobieta twierdząca, iż przed kilkoma dnia padła ofiarą gwałtu ze strony trzech wojskowych w błękitnych hełmach i beretach.

Wstępne dochodzenie wskazuje, że pokrzywdzona jest prostytutką i nie wiadomo, czy w rzeczywistości nie oddała się żołnierzom dobrowolnie. Jednak po ostatnich wydarzeniach w Afryce funkcjonariusze ONZ na misjach mają zakaz korzystania z wszelkich usług seksualnych, dlatego i tak trzej oskarżeni poniosą karę dyscyplinarną.

SUDAN: Misja za miliard
Miliard dolarów - tyle zdaniem Kofiego Annana kosztować będzie w pierwszym roku swej działalności nowa misja pokojowa, którą ONZ chce wysłać do południowego Sudanu. Koszty będą tak wysokie, ponieważ blisko 15 tysięcy osób (z czego 2/3 to personel wojskowy), które ma wejść w skład misji, pracować będzie w wyjątkowo trudnych warunkach.

Misja ma operować na ogromnym obszarze (mniej więcej jak sześć razy powierzchnia Austrii). Utwardzone drogi i pasy startowe są bardzo nieliczne, zaś infrastrukturę kolejową ONZ ocenia jako nie nadającą się do użytku. W porze deszczowej poruszanie się jest jeszcze trudniejsze. Dodatkowo podróżnym zagrażają miny przeciwpiechotne i niewypały.

Czwartek, 25 lutego

DR KONGO: Dziewięciu żołnierzy ONZ zabitych
Dziewięciu pochodzących z Bangladeszu żołnierzy Misji ONZ w Demokratycznej Republice Kongo (MONUC) zostało zabitych przez nieznanych sprawców w północno-wschodniej części kraju. Prawdopodobnie była to zemsta za działania Błękitnych Hełmów, które uniemożliwiały partyzantom terroryzowanie i ograbianie ludności cywilnej. 

Żołnierze wpadli w zasadzkę podczas patrolowania obozu rebeliantów, którzy uważany był za całkowicie opuszczony. Dowództwo MONUC natychmiast wysłało na miejsce zbrodni dodatkowe siły, aby zabezpieczyć ślady i zapewnić wsparcie ocalałym wojskowym. 

LIBAN:  Kto zabił byłego premiera?
ONZ przeprowadzi własne śledztwo w sprawie zamachu na Rafika Haririego, byłego premiera Libanu. Do Bejrutu przybył już zastępca komendanta głównego irlandzkiej policji, Peter FitzGerald, który decyzją Kofiego Annana ma dowodzić dochodzeniem. Wkrótce dołączą do niego śledczy z innych państw.

WFP: Aleksander walczy z głodem
Irlandzki aktor Colin Farell, znany z takich filmów jak "Raport mniejszości" czy "Telefon", ale przede wszystkim z tytułowej roli w "Aleksandrze" Olivera Stone'a, wystąpił za darmo w 30-sekundowym filmie mającym zachęcić do wspierania wysiłków Światowego Programu Wyżywienia (WFP) na rzecz walki z głodem.

Na filmie widać obrazy głodujących dzieci, a w tle słychać głos Farella mówiący: "Każdego tygodnia tsunami przetacza się przez biedne miasteczka i wsie na całym świecie. Pochłania 25 tysięcy żyć dziennie, 175 tysięcy tygodniowo. Wypłukuje dzieci z ramion matek, setkom milionów kradnie wszelką nadzieję na przyszłość. Tym tsunami jest głód". Aktor pokazuje się na ekranie tylko przez ostatnich kilka sekund spotu. 

Piatęk, 26 lutego

W tym dniu nowojorskie Centrum Informacyjne ONZ nie rozesłało do redakcji na całym świecie swego codziennego biuletynu.

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl