Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Ogólne / Jak głosować w wyborach prezydenckich?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
Jak głosować w wyborach prezydenckich? 

07-10-2005

  Autor: Michał Potocki

Od północy mamy ciszę wyborczą. Jutro dzień głosowania. W I turze wyborów prezydenckich głosowanie jest znacznie prostsze, niż w wyborach parlamentarnych…

 

 

Wybieramy jednego spośród dwunastu kandydatów:
– Henryka Teodora Bochniarz,
– Marek Stefan Borowski,
– Leszek Henryk Bubel,
– Liwiusz Marian Ilasz,
– Lech Aleksander Kaczyński,
– Jarosław Kalinowski,
– Janusz Ryszard Korwin-Mikke,
– Andrzej Zbigniew Lepper,
– Jan Pyszko,
– Adam Andrzej Słomka,
– Donald Franciszek Tusk,
– Stanisław Tymiński.

Na kartach do głosowania znajdują się także nazwiska Macieja Mariana Giertycha, który wcześniej wycofał się z wyścigu, oraz zmarłego tragicznie Daniela Tomasza Podrzyckiego. Karty do głosowania były już w druku i Państwowa Komisja Wyborcza nie zdążyła ich wycofać. Głosy na obu kandydatów będą uznawane za nieważne. Ponadto za nieważne będą uznawane głosy na kilku kandydatów naraz, czyste karty oraz karty, w których znak X nie przecina się w kratce przy nazwisku kandydata.

Można głosować także zagranicą – w tych samych obwodach, w których głosowaliśmy przed dwoma tygodniami. Ich spis możecie Państwo znaleźć w artykule „Jak głosować?”. Głosujemy w godzinach 6:00-20:00.

Nie będzie II tury wyborów, o ile któryś z kandydatów zdobędzie ponad połowę ważnych głosów. Jeśli nikomu się ta sztuka nie uda – głosowanie zostaje powtórzone po dwóch tygodniach z udziałem dwóch najpopularniejszych kandydatów. W II turze wystarczy zwykła większość głosów. Jeśli któryś z dwóch kandydatów, którzy weszli do II tury umrze bądź zrezygnuje z udziału w wyborach w okresie między I a II turą, w jego miejsce dopuszcza się kandydata nr 3, zaś termin głosowania odracza się o kolejne 14 dni.

W ciągu trzech dni od dnia podania oficjalnych wyników wyborów każdy obywatel ma prawo wnieść do Sądu Najwyższego protest w sprawie przebiegu wyborów. Protesty rozpatruje Sąd Najwyższy, który w ciągu 30 dni od podania oficjalnych wyników musi zdecydować o ich ważności. W przypadku stwierdzenia nieważności wyboru przeprowadza się nowe wybory.

Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej trwa pięć lat. Nowa głowa państwa zostanie zaprzysiężona na uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego 23 grudnia.

Urząd Prezydenta został w Polsce ustanowiony po raz pierwszy na mocy konstytucji marcowej z 1921 r. W II RP pełniły go trzy osoby: Gabriel Narutowicz (1922), Stanisław Wojciechowski (1922-26) i Ignacy Mościcki (1926-39). Pomiędzy nimi funkcję prezydenta dwukrotnie przejściowo pełnił marszałek Sejmu Maciej Rataj (za pierwszym razem przez 4, za drugim – 20 dni). Po wojnie tytuł prezydenta nosił w latach 1947-52 Bolesław Bierut. Urząd ten, zniesiony w okresie PRL, przywrócono w 1989 r. Jedynym prezydentem PRL i pierwszym III RP był w latach 1989-90 Wojciech Jaruzelski. W latach 1990-95 był nim Lech Wałęsa, zaś od tej pory przez dwie kadencje – Aleksander Kwaśniewski.

Tytuł prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nosili także w latach 1939-90 przedstawiciele rządu na uchodźstwie w Angers i Londynie. Byli nimi: Władysław Raczkiewicz (1939-47), August Zaleski (1947-72), Stanisław Ostrowski (1972-79), Edward Raczyński (1979-86), Kazimierz Sabbat (1986-1989) i Ryszard Kaczorowski (1989-90).

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl