Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w Europie i na świecie / A może tak Grupa Wyszehradzka?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
A może tak Grupa Wyszehradzka? 

05-05-2005

  Autor: Ewa Dryjańska, Michał Protaziuk

Ameryka, Unia Europejska, Ukraina, Rosja - hasła te wydają się określać priorytety, jakimi "kieruje się" polska polityka zagraniczna. Wydaje się jednak, że w tej "wyliczance" brakuje bardzo istotnego elementu - Grupy Wyszehradzkiej.

 

 


Jak sugeruje nazwa, kraje należące do Grupy, pragną nawiązać do pomyślnych dla Europy Środkowej czasów, kiedy to trzej królowie: Jan Luksemburski (władca Czech), Karol Robert (władca Węgier) oraz Kazimierz Wielki dwukrotnie spotkali się w węgierskim Wyszehradzie, by rozstrzygać ważkie kwestie polityczne. Blisko 650 lat później w tym samym mieście w 1991 roku spotkanie prezydentów: Czechosłowacji - Vaclava Havla i Polski - Lecha Wałęsy z premierem Węgier Josefem Antalem zainicjowało współpracę tych trzech krajów najpierw w formie Trójkąta a po rozpadzie Czechosłowacji jako Grupy Wyszehradzkiej. Państwa, które łączyły wspólne losy, a w nowej rzeczywistości geopolitycznej także wspólne aspiracje, chciały się zjednoczyć po to, aby wspólnie dbać o swoje interesy i łatwiej torować sobie drogę do upragnionych, zachodnich struktur politycznych: Wspólnot Europejskich i NATO.

Pomimo wyznaczonych wspólnych priorytetów, zajęcie wspólnego stanowiska dotyczącego konkretnych zagadnień okazało się trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Już sama forma i zakres współpracy okazały się być kwestią sporną: Polska była za ustanowieniem wspólnych organów, czemu sprzeciwiały się Węgry, natomiast Czechosłowacja nie zajęła w tej sprawie jednoznacznego stanowiska. Różnice zdań ujawniały się także w stosunkach zewnętrznych: odmienne stanowisko członkowie zajmowali między innymi w sprawie stworzenia europejskich sił szybkiego reagowania i roli jaką w zakresie bezpieczeństwa powinna spełniać OBWE.

Odmienne wizje a także powtarzające się niesnaski powodowały, że współpraca pomiędzy 4 państwami miała miejsce tylko w aspekcie formalnym. Zmieniło się to w 1999 roku, kiedy to z inicjatywy Słowacji odbyło się spotkanie 4 premierów. Zdecydowali oni o wprowadzeniu przewodnictwa w Grupie i utworzeniu Funduszu Wyszehradzkiego. Od tego czasu  współpraca w ramach Czworokąta rzeczywiście nabrała tempa, choć nadal jest w tej kwestii wiele do zrobienia, zważywszy jakim potencjałem politycznym, gospodarczym i kulturalnym mogłyby dysponować te państwa zacieśniając współpracę.

Nowy wymiar NGO

Z dobrodziejstw tej współpracy korzysta między innymi Centrum Młodych Dyplomatów - młodzieżowa organizacja pozarządowa działająca od 1999 roku przy Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Była ona gospodarzem Konferencji Młodzieży Wyszehradzkiej, która w dniach od 19 do 24 kwietnia odbywała się w Warszawie. Brali młodzieżowych niej udział przedstawiciele organizacji młodzieżowych krajów Czworokąta Wyszehradzkiego, oraz innych krajów Europy między innymi: Francji, Danii, Włoch i Rumunii. Przez 6 dni, uczestnicy zwiedzali stolicę, uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach na temat NGOs (angielski skrót: non-governmental organisations - organizacje pozarządowe) oraz zapoznali się z polską kuchnią. Uczestniczyli także w spotkaniu z trzecim sekretarzem Ambasady Czech - Petrem Kuberą, konsulem Ambasady Węgierskiej w Warszawie - Laslo Szubertem i trzecią sekretarz Ambasady Słowacji - Lenką Masarową oraz z Renatą Sobolewską  z Narodowej Agencji Programu Młodzień.  Kulminacją konferencji było podpisanie aktu założycielskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Wyszehradzkiego.
 
Stowarzyszenie jest kontynuacją działającej od czterech lat Konfederacji Młodzieży Wyszehradzkiej. Skupiała ona kilkadziesiąt organizacji młodzieżowych z: Polski, Czech, Słowacji, Węgier. Oprócz współpracy na wielu płaszczyznach jak wspólne kształcenie, wspólne organizowanie wyjazdów i imprez o charakterze międzynarodowym. Odbywały się konferencje, na których debatowano nad przyszłością tej organizacji oraz nad poszerzeniem zakresu współpracy. Przez te 4 lata, udało się zrealizować wiele pożytecznych i ciekawych projektów, które zbliżyły do siebie te organizacje i pozwoliły wielu młodym ludziom poznać sąsiednie kraje. Jednak dynamiczny rozwój Konfederacji powodował, że stare, niesformalizowane struktury przestały być odpowiednie. Dlatego organizacje zgrupowane w Konfederacji postanowiły przekształcić dotychczasową luźna strukturę w stałe stowarzyszenie - Międzynarodowe Stowarzyszenie Młodzieży Wyszehradzkiej.

Jak czytamy w statusie VYA (skrót z języka angielskiego, który jest oficjalnym językiem organizacji): stowarzyszenie jest niezależną i politycznie neutralną, międzynarodową, organizacją pozarządową. Jej celem jest m.in.: szerzenie wiedzy i informowanie o współpracy Wyszehradzkiej, działanie na rzecz jej rozwoju, umacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz demokracji w krajach Regionu oraz zacieśnienie dialogu i współpracy pomiędzy jego narodami. Ma to zostać osiągnięte poprzez m. in: wymianę doświadczeń, pomysłów i sprawdzonych rozwiązań w działalności pozarządowej, koordynowanie działań organizacji pozarządowych znajdujących się w Stowarzyszeniu czy organizowanie konferencji, seminariów, spotkań tematycznych, wystaw, pokazów, odczytów, dyskusji. Jak dotąd wyżej wymienione działania były realizowane na płaszczyźnie luźnej współpracy.

Cele organizacji są dosyć ambitne. Koordynacja działalności 26 organizacji w ramach VYA jest już wielkim wyzwaniem organizacyjnym. Inicjatywa na pewno jest ciekawa. Nie tylko dla młodzieży, ale i dla wszystkich, których interesuje zbliżenie między Polską, a innymi krajami Czworokąta Wyszehradzkiego. Ważne, żeby organizacja nie skończyła działania na jałowych dyskusjach, ale żeby udało się rozwinąć szeroka współprace między młodzieżą. Czas pokaże na ile Stowarzyszenie Młodzieży Wyszehradzkiej wypełni swoje cele.

Głównymi organizatorami Konferencji były Stowarzyszenie Centrum Młodych Dyplomatów oraz Fundacja Centrum Europy. 
Patronami medialnymi byli m.in. e-Polityka.pl oraz TVP3 i "The Warsaw Voice".

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl