Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Kraj / Polska w prasie światowej / Polska w prasie światowej nr 19/2005               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
..:: Podobne Tematy
Polska w prasie światowej nr 19/2005 

14-05-2005

  Autor: Michał Potocki

Mamy pierwsze reakcje na wizytę Aleksandra Kwaśniewskiego w Moskwie. Szczerze mówiąc nie jest ich wiele, podróż prezydenta nie spowodowała rewolucji na pierwszych stronach prasy zagranicznej. Więcej – jej większość w artykułach na temat obchodów nie zauważyła ani obecności Kwaśniewskiego, ani też debaty, jaka przetoczyła się przy okazji w Polsce. Jedynie Czesi poczuli się zniesmaczeni nadaniem orderu Wojciechowi Jaruzelskiemu, który 37 lat temu najechał ich kraj wespół z radzieckim sojusznikiem…

 

 

POLITYKA ZAGRANICZNA

Lidové noviny informują o reakcji prezydenta Czech Václava Klausa na odznaczenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego za zasługi w zwycięstwie nad faszyzmem. Jaruzelski został odznaczony przy okazji obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Moskwie. Dla Czechów jest on jednak symbolem inwazji z 1968 r., bowiem pełnił w owym czasie funkcję szefa resortu obrony PRL. Klaus uważa order dla Jaruzelskiego za „zbyteczne zepsucie tegorocznych moskiewskich uroczystości”. LN zrelacjonowały także list 75 osobistości, m.in. eurodeputowanych, byłych premierów Bułgarii i Estonii oraz amerykańskich dyplomatów, w którym moskiewskie święto określono mianem „parodii”, zaś wybór Placu Czerwonego na miejsce obchodów jako „nie do przyjęcia z punktu widzenia podstawowych zasad, w imię których walczono o zwycięstwo nad faszyzmem”.

Mołdawski Flux zauważył 11 maja apel Aleksandra Kwaśniewskiego do Rosjan, aby „nie bali się prawdy”. Tradycyjna rosyjska duma nie powinna przeszkodzić w tworzeniu wspólnej przyszłości. Kwaśniewski wspomniał o przymierzu dwóch totalitarnych reżimów, ucieleśnionym w postaci traktatu Ribbentrop-Mołotow. Mówił o Katyniu, deportacjach, terrorze NKWD i Smiersza.

Rekordowa liczba 18 tys. uczestników z 60 krajów, w tym 1,8 tys. Węgrów z premierem Ferencem Gyurcsánym na czele, wzięło udział w tegorocznym Marszu Żywych w Oświęcimiu – podały węgierskie Magyar Hirlap i Népszava z 6 maja.

44% Polaków wybrałoby Niemcy jako kraj, w którym chciałoby pracować. Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, wybrane przez 38% rodaków – podaje za Gazetą Wyborczą Frankfurter Allgemeine Zeitung z 11 maja. FAZ zauważył, że jest to pozytywny impuls w stosunkach polsko-niemieckich, choć nie jest to jednoznaczny dowód na koniec wzajemnych uprzedzeń. Ostatnio narodowo-konserwatywny prezydent Warszawy Lech Kaczyński sceptycznie wypowiadał się o Niemczech.

O akcji protestacyjnej polskich rybaków, domagających się równouprawnienia z rybakami krajów starej piętnastki, pisze szwedzki Dagens Nyheter z 8 maja. Polscy rybacy wyszli w morze wbrew unijnemu zakazowi połowu dorsza, obowiązującego od 1 maja do 15 września. Według Polaków tak długi okres ochronny jest niesłuszne. Także Szwedzi są zdania, że należałoby jeszcze raz przemyśleć decyzję Komisji Europejskiej. Według DN znacznie skuteczniejszą formą ochrony dorsza byłoby bowiem ograniczenie liczebności floty połowowej.

Na dwa dni przed rocznicą zakończenia II wojny światowej neonaziści zbezcześcili pomnik polskich żołnierzy w parku Friedrichshain w Berlinie – podała 7 maja Süddeutsche Zeitung.

Minister transportu i komunikacji Finlandii Leena Luhtanen i minister infrastruktury Polski Krzysztof Opawski rozmawiali o budowie tzw. autostrady bałtyckiej – podają Helsingin Sanomat i Talousanomat z 10 maja. Chodzi o pogłębienie współpracy portów w Helsinkach, Gdańsku i Gdyni. Jest to o tyle istotne, że aż 80% fińskiego eksportu odbywa się drogą morską.

SPRAWY WEWNĘTRZNE

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie przyjął dymisji premiera Marka Belki – informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung z 7 maja. Co więcej wybory parlamentarne odbędą się dopiero na jesieni, bowiem w decydującym głosowaniu w Sejmie zdyskredytowani w oczach wyborców socjaliści zdołali zabezpieczyć sobie znacznie powyżej wymaganej 1/3 głosów. Belka usiłował wyjść z sytuacji z honorem, choć wiedział, że jego dymisja nie zostanie przyjęta. Nieoczekiwanie Polska może stać się kolejnym – po Gruzji i Ukrainie – krajem, w którym postkomunistyczna oligarchia ostatecznie pożegna się z władzą. U nas dojdzie do tego jednak nie na ulicy, lecz w sposób łagodniejszy. Süddeutsche Zeitung zaś podała, że prezydent Kwaśniewski otrzymał od nowopowstałej Partii Demokratycznej propozycję przystąpienia do niej.

Wbrew przewidywaniom akcesja Polski do UE nie ustabilizowała sceny politycznej ani nie umocniła rządzących socjaldemokratów – dziwi się Financial Times z 10 maja. Według prezydenta Kwaśniewskiego Polska cierpi na brak stabilności systemu politycznego. Brakuje partii, która potrafiłaby się utrzymać u steru przez ponad jedną kadencję, nabywając doświadczenia i w pełni demonstrując swoje możliwości. Zdaniem FT rozczarowani wyborcy socjaldemokratów mogą przetransferować swoje głosy na korzyść skrajnej lewicy (jak w Czechach – Komunistyczna Partia Czech i Moraw) bądź skrajnej prawicy (jak w Polsce).

W bieżącym roku Polska otrzyma prawdopodobnie status najbardziej perspektywicznego kraju dla inwestorów spośród nowej unijnej dziesiątki – przewiduje rosyjskojęzyczna ukraińska InwiestGazieta z 10 maja. Jesteśmy blisko osiągnięcia w 2006 r. strategicznego celu 10 mld USD inwestycji zagranicznych. W ciągu 15 lat inwestorzy ulokowali w Polsce 10 razy więcej pieniędzy, niż w analogicznym okresie na Ukrainie – 84 mld USD.

Rubryka jest redagowana na podstawie informacji własnych oraz polskiego MSZ. W ubiegłym tygodniu Polska w prasie światowej nie ukazała się z przyczyn technicznych. Czytelników serdecznie przepraszamy!

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl