Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Wywiady / Ocaleni ze Srebrenicy składają pozew przeciw Holendrom i ONZ               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
14-04-2007

 

09-10-2006

 

05-01-2010

 

23-11-2009

  Pierwsze wybory

13-11-2008

 

07-08-2008

  Wakacje na schwytanie Mladicia

06-08-2008

  Serbski minister apeluje do Mladicia

+ zobacz więcej

Ocaleni ze Srebrenicy składają pozew przeciw Holendrom i ONZ 

28-06-2007

  Autor: Lisa Clifford
Rodziny ofiar wszczęły akcję prawną przeciwko Holandii i ONZ w związku z ich domniemaną odpowiedzialnością za upadek enklawy i masowymi egzekucjami, będącymi jej następstwem.

 

 

Rodziny ofiar masakry w Srebrenicy złożyły pozew przeciwko rządowi holenderskiemu i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oskarża się w nim obie instytucje o niewłaściwą ochronę mieszkańców enklawy.

Grupa sześciu tysięcy członków rodzin ofiar, znanych jako „Matki Srebrenicy” uważa, że  zarówno rząd holenderski jak i ONZ są współodpowiedzialnymi za poddanie miasta i ludobójstwo, które wkrótce po tym miało miejsce.

Ponad osiem tysięcy bośniackich muzułmanów – mężczyzn i chłopców zginęło, kiedy siły bośniackich Serbów przejęły miasto w lipcu 1995 roku. Holenderski batalion spadochroniarzy nie zapobiegł masakrze i w niewystarczający sposób ochraniał tysiące uchodźców w tzw. strefie bezpieczeństwa ustanowionej przez ONZ.

Złożenie pozwu, który będzie przedstawiony przed Haskim Sądem Okręgowym (The Hague District Court) miało miejsce zaledwie w kilka dni po aresztowaniu jednego z poszukiwanych przez Trybunał Haski, gen. Zdrapko Tolimira. Był on bliskim współpracownikiem generała Radko Mladica. Został oskarżony w 2005 roku, za swój domniemany udział w masakrze.

Także w tym samym tygodniu, prokurator generalny Trybunału, Carla Del Pone odwiedziła Belgrad, w następstwie wiadomości o  wznowieniu przez Unię Europejską rozmów z Serbią nt. zacieśnienia kontaktów. Serbia ma nadzieję na wstąpienie do UE.

Około 200 bliskich ofiar masakry odbyło podróż z Bośni, aby towarzyszyć prawnikom, którzy 4 czerwca złożyli pozwy. Prace nad nim toczyły się od sześciu lat, a zespół prawników z Bośni i Holandii składał się z czternastu osób.

Chcą oni usłyszeć wiążący prawnie wyrok, który stwierdzi,  że ONZ i holenderski rząd naruszyły własne zobowiązania do zapobieżenia zbrodni ludobójstwa, ustanowione w Konwencji o Zapobieganiu Zbrodni Ludobójstwa oraz ustalenia przez sąd odszkodowań za straty bliskich i doznane obrażenia.

Axel Hagedorn z holenderskiej kancelarii adwokackiej Van Diepen & Van Der Kroef zajmuje się tą sprawą od 3 lat. Stwierdza, że upadek enklawy był możliwy ponieważ holenderski batalion oraz ONZ nie wypełnili swoich obowiązków.

„Jeżeli na mocy rezolucji ONZ (Rady Bezpieczeństwa) ustanawia się „strefę bezpieczeństwa” i twierdzi się „my was ochraniamy”, wtedy wypełnia się to. Jeżeli bierze się taką odpowiedzialność, trzeba jej sprostać. To proste.”

„Możemy udowodnić, że upadek enklawy był możliwy jedynie gdy Holendrzy i ONZ,  nie zrobili tego co powiedzieli, że zrobią, co musieli zrobić; wtedy i tylko wtedy ludobójstwo mogło mieć miejsce.”

Hagedorn stwierdza przy tym, że pozew ma nie tyle cel finansowy, ale raczej ma za zadanie wywołać dyskusję i spowodować rozpoznanie popełnionych pomyłek.

„Jak można wyciągać wnioski z błędnych zachowań, nie dyskutując o nich? Było ich przecież mnóstwo”

Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych odmówił udzielenia komentarza, przed otrzymaniem oficjalnego zawiadomienia o złożeniu pozwu. Jednakże zaznaczył, że „ONZ żałuje zajść w Srebrenicy”.

Institut for War and Peace Reporting zapytał o komentarz holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych, ale od kiedy Trybunał wydał oficjalne oświadczenie o wpłynięciu pozwu, nie opublikowano żadnego stanowiska.

Rządowy raport na temat masakry w Srebrenicy, przygotowany przez Niderlandzki Instytut Dokumentacji Wojennej (the Netherlands Institute for War Documentation), opisał zadanie holenderskiego batalionu  jako „źle przygotowaną i prawie niemożliwą do przeprowadzenia misję pokojową”. Oparł swe wnioski na niejasnym mandacie misji, oraz na przygotowaniu żołnierzy – lekko uzbrojonych, niegotowych do prawdziwych działań wojennych, nie szkolonych do powierzonych im  w Srebrenicy zadań.

Część odpowiedzialności raport przypisał politykom, co spowodowało rezygnację rządu premiera Wima Koka w 2002 roku.

Komentatorzy powiedzieli IWPR, że proces przeciw ONZ będzie bardzo trudny, ponieważ Organizacja jest chroniona immunitetem i zasadniczo, w większości przypadków, nie może być pozywana przed sąd.

Hagedorn nie zgadza się. Mówi, że zgodnie z kartą założycielską Narody Zjednoczone mają zagwarantowany immunitet „który ma zapewnić wypełnienie jej celów”. „Bośniackie ludobójstwo nie jest wypełnieniem celów NZ”.

W pozwie, prawnicy zwracają uwagę na to, że jednym z celów ONZ, jest promowanie szacunku dla praw człowieka. Powoływanie się przez ONZ na immunitet jest z tym sprzeczne, wpływa na wiarygodność Organizacji.

Hagerdorn zauważa także, że nie ma innego prawnego środka zaradczego, dla dyskusji w której ONZ jest stroną.

„ONZ to organizacja prawodawcza – uchwala rezolucje w których mówi ludziom jak postępować, a czego nie robić; potem wkraczają z wojskiem i wymuszają stosowanie swoich zaleceń. Bez chociażby tej odrobiny zadośćuczynienia, Organizacja może wyglądać jak dyktatura, a ja wierzę, że nikt nie ma takich intencji.


Tłumaczenie: Bartosz Chyż

Źródło: Institut for War and Peace Reporting

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl