Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Artykuły - Świat / Europa Środkowa i Wschodnia / Euro 2012 - wyzwanie dla Polski i Ukrainy               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
..:: Podobne Tematy
06-01-2012

  Azyl w Czechach?

13-11-2010

 

31-10-2010

 

07-08-2010

 

29-05-2010

 

12-05-2010

 

01-05-2010

  Prezydent Ukrainy utraci stanowisko?

+ zobacz więcej

Euro 2012 - wyzwanie dla Polski i Ukrainy 

30-09-2005

  Autor: Piotr Kuspyś

Stosunki polsko-ukraińskie, zaczynając od pomarańczowej rewolucji, powoli przechodzą z poziomu obietnic i deklaracji politycznych na płaszczyznę rzeczywistej współpracy dwustronnej. Można to zauważyć zarówno w wielu dziedzinach, między innymi także w  sporcie.

 

 

Dotychczasowa współpraca sportowców chociaż nie była bezpośrednio uzależniona od politycznych klimatów na linii Warszawa-Kijów, jednak brakowało jej poparcia szerszego grona zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. W tym kontekście Mistrzostwa Europy EURO 2012 stały się impulsem do nawiązania przełomowej współpracy. Szerokiego poparcia dla idei przeprowadzenia wspólnie imprezy sportowej międzynarodowego formatu udzieliły prezydenci obydwu państw, szefowie rządów i parlamentów oraz prezesi narodowych federacji piłki nożnej. Nie brakuję również poparcia społecznego dla tego przedsięwzięcia.

Organizacja i goszczenie Mistrzostw Europy z piłki nożnej w Polsce i na Ukrainie niewątpliwe znajduje się w czołówce priorytetów stosunków bilateralnych. Z perspektywy Kijowa i Warszawy EURO 2012 jest postrzegane nie jako środek dla promocji międzynarodowej własnych krajów, lecz przede wszystkim jako dobra okazja do poprawy całej infrastruktury sportowo-turystycznej. Owszem, wiąże się to z wysokimi nakładami finansowymi, co nie zniechęca żadnej ze stron, a wręcz przeciwnie. Biorąc pod uwagę korzyści jakie z tego tytułu otrzyma Polska i Ukraina obydwa kraje gotowe zainwestować wymagane środki korzystając w tym celu również z funduszy międzynarodowych.

Wniosek o wspólną organizację piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 został już oficjalnie zarejestrowany w siedzibie UEFA w Szwajcarii.  Swoje propozycje złożyły również, Włochy,  Chorwacja i Węgry. Turniej ten chcą zorganizować także Turcja z Azerbejdżanem, Grecja i Rosja. Decyzja o zakwalifikowaniu Polski i Ukrainy do pierwszego etapu konkursu o prawo organizacji Mistrzostw Europy 2012 zapadnie w listopadzie. Ostateczny zwycięzca będzie znany 8 grudnia 2006 roku.

Tym czasem, w ramach praktycznego przygotowywania się do Mistrzostw Europy jeszcze w sierpniu br. w Krakowie zorganizowano po raz pierwszy polsko-ukraiński Turniej Piłkarski miast kandydatów „Pokolenie EURO 2012”dla młodzieży urodzonej w 1990 i 1991 latach. Pomysłodawcą międzynarodowej imprezy sportowej jest polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Bezpośrednią organizacją Turnieju zajął się Małopolski Związek Piłki Nożnej przy wsparciu i pomocy władz miasta Krakowa. W Turnieju wzięło udział 13 reprezentacji polskich i ukraińskich miast. Mecze odbywały się na różnych stadionach Krakowa. Wskutek kilkudniowych rozgrywek zwycięzcą Turnieju została reprezentacja Kijowa, z młodzieżowego klubu „Dynamo”. Drugie miejsce zajęła drużyna z Gdańska, trzecie – z Krakowa.

Perfekcyjna organizacja Turnieju „Pokolenie EURO 2012” przez Małopolski Związek Piłki Nożnej w Krakowie utwierdza w przekonaniu, że ciężar organizacyjny Mistrzostw Europy EURO 2012 nie powinien być wezwaniem ponad siły. Niezależnie jednak od tego, czy zostanie polsko-ukraińska oferta zaakceptowana czy też nie, to co zostało już zapoczątkowane rozwija się. Współpracę tę należy pielęgnować, gdyż jest ona bardzo cenna zarówno dla Polski jak i dla Ukrainy.

Autor jest ekspertem Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi

 

  drukuj   prześlij na email

  powrót   w górę

Tego artykułu jeszcze nie skomentowano

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl