Ostatnie wydarzenia spod Pałacu Prezydenckiego kolejny raz ukazują słabość polskiego państwa. Przeniesienie krzyża do kaplicy w siedzibie prezydenckiej wywołało kolejną burzę medialną i ponownie wznieciło, niewygasły jeszcze konflikt. Konflikt, z którego bardzo trudno jest wyjść. Sposób, w jaki krzyż został przeniesiony pozostawia wiele do życzenia i nie chodzi tu bynajmniej o obrazę uczuć religijnych. W państwie prawa nie może być tak, że władza boi się postąpić w jedyny i racjonalny sposób, aby nie drażnić określonej grupy społecznej, w tym przypadku obrońców krzyża.
|
|
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce na polskiej scenie politycznej, mogą napawać pewnego rodzaju niepokojem. Prawo i Sprawiedliwość pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego coraz bardziej zaczyna przypominać armię zaciężną, gdzie tylko i wyłącznie dowódca ma prawo wyrażać własne zdanie i rozkazy, a reszta „żołnierzy” ma je karnie wykonywać. Odsunięcie od władz partii ludzi odpowiedzialnych za kampanię prezydencką, a następnie wystawienie w pierwszym szeregu zasłużonych i obytych w bojach polityków w postaci Macierewicza, Błaszczaka, czy Brudzińskiego, a następne zawieszenie posłanki Elżbiety Jakubiak, sprawia, wrażenie tworzenia wokół tej partii muru. PiS staje się oblężoną twierdzą
|
|
Za około dwa, trzy miesiące odbędą się wybory samorządowe. Wybory być może trochę mniej trzymające krew w żyłach; mniej, można by powiedzieć, spektakularne. Jednak równie ważne jak elekcje parlamentarna i prezydencka. Warto zatem prześledzić jak i kogo wybierzemy najbliższej zimy. Na wstępie należy zaznaczyć, że wybierać będziemy organy władzy samorządowej na każdym z trzech stopni podziału terytorialnego w Polsce, czyli odpowiednio na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Na poziomie gminy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz rada gminy lub rada miasta w zależności od statusu danej miejscowości. Na szczeblu powiatu oraz województwa będzie to natomiast odpowiednio rada powiatu oraz sejmik województwa, z których to organów zostaną wybrane zarządy powiatu i województwa.
|
|
Powoli zbliżają się wybory samorządowe. Wiele partii i ugrupowań zaczyna przygotowania do tego ważnego testu wyborczego. Na giełdach nazwisk pojawiają się nowe kandydatury na prezydentów, burmistrzów poszczególnych miast. Pojawiają się również liczne zapowiedzi powrotów z Parlamentu Europejskiego. Desant miałby dotyczyć między innymi Wojciecha Olejniczaka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
|
|
Jarosław Kaczyński wystosował list do członków Prawa i Sprawiedliwości. Można ów list uznać za odpowiedź na niedawny krytyczny wpis na blogu Marka Migalskiego, bo między innymi wspomina w nim, że w partii koniecznie trzeba uporać się ze zjawiskiem nielojalności. Na samym początku prezes Kaczyński stwierdza, że listem tym postanawia wrócić do starej (stosowanej za czasów Porozumienia Centrum) praktyki pisania listów od prezesa do członków partii. Praktyka ta ma na celu, według Jarosława Kaczyńskiego jednoznaczność interpretacyjną, jak pisze prezes, pewnych informacji i zdarzeń, które do członków PiS – u albo nie dochodzą, albo dochodzą w formie zniekształconej.
|
30. rocznica, czyli kłóćmy się dalej... Bój o Warszawę Za kulisami EURO 2012 Rozłam w partii Kaczyńskiego? Partia Palikota Kaczyński wraca do korzeni Awantury ciąg dalszy Co z tym samorządem? Pozorowana reforma Zaprzysiężenie Tanie, czyli jakie? Tarcia w obozie rządzącym Hazadowe zagrywki Dutkiewicz - gwiazda lokalna czy globalna? Wraca stare |