Historia magistra vitae est – tę oczywistą prawdę zauważyli już starożytni, a w zgrabny sposób, ku użytkowi przyszłych pokoleń, sformułował ją wybitny rzymski filozof i mąż stanu schyłku Republiki, Marcus Tullius Cicero. Dla wszelkiej zbiorowości: narodowej, wyznaniowej, etnicznej, jak i każdej jednostki z osobna, historia winna wskazywać błędy przeszłości. I choć, jak powiadają złośliwcy, „historia uczy jednego: że nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła”, ludzkość przynajmniej część empirii bierze sobie do serca.
|
|
Mamy pierwsze reakcje na wizytę Aleksandra Kwaśniewskiego w Moskwie. Szczerze mówiąc nie jest ich wiele, podróż prezydenta nie spowodowała rewolucji na pierwszych stronach prasy zagranicznej. Więcej – jej większość w artykułach na temat obchodów nie zauważyła ani obecności Kwaśniewskiego, ani też debaty, jaka przetoczyła się przy okazji w Polsce. Jedynie Czesi poczuli się zniesmaczeni nadaniem orderu Wojciechowi Jaruzelskiemu, który 37 lat temu najechał ich kraj wespół z radzieckim sojusznikiem…
|
Sprawa ojca Hejmy, choć świeża, już zdążyła wzbudzić wielkie zainteresowanie mediów światowych - i to z tak rzadko wspominających Polskę krajów jak Peru czy Urugwaj. Turecka prasa z wielkim oburzeniem przyjęła zaś uchwały Sejmu upamiętniającą ofiary pierwszego ludobójstwa XX wieku - rzezi Ormian z 1915 r.
|
Prasa rosyjska zajmowała się w ostatnim czasie dwoma kwestiami związanymi z zagranicznymi wojażami prezydenta Kwaśniewskiego. Chodzi oczywiście o wizytę w Moskwie w związku z rocznicą zakończenia II wojny światowej i w Kiszyniowie na konferencji państw GUUAM. Prasa zachodnia zauważyła zaś aferę z nieświeżymi wędlinami z Constaru. Niestety, chciałoby się dodać, bowiem może to obniżyć prestiż, jakim w zachodniej Europie cieszyły się do tej pory nasze wędliny.
|
Najwięcej komentarzy - głównie w prasie wschodnioeuropejskiej - dotyczyło wizyty Wiktora Juszczenki w Polsce. Jest ona interpretowana jako kolejny dowód na ostateczne zbliżenie Warszawy i Kijowa oraz wstęp do rozwiązania wszystkich wzajemnych nieporozumień. Francuska prasa jako pierwsza napisała zaś o planach budowy w Polsce elektrowni atomowej.
|
Polska w prasie światowej nr 15/2005 Polska w prasie światowej nr 14/2005 Polska w prasie światowej nr 13/2005 Polska w prasie światowej nr 12/2005 Polska w prasie światowej nr 11/2005 Polska w prasie światowej nr 10/2005 Polska w prasie światowej nr 9/2005 Polska w prasie światowej nr 8/2005 Polska w prasie światowej nr 7/2005 Polska w prasie światowej nr 6/2005 Polska w prasie światowej nr 5/2005 Polska w prasie światowej nr 4/2005 Polska w prasie światowej nr 3/2004 Polska w prasie światowej nr 2/2005 Polska w prasie światowej nr 1/2005 |