Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Proces lustracyjny abp. Wielgusa umorzony               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Wiara w eterze
[ 12-01-2007 ]

Zamieszanie wokół ingresu abp. Stanisława Wielgusa i jego kontaktów z komunistyczną bezpieką ujawniły podział i konflikt wewnątrz polskiego Kościoła katolickiego. I to zarówno wśród hierarchów, jak i świeckich. Obok tych problemów, o których rozpisują się obecnie komentatorzy, przypomniał o sobie jeszcze jeden. Pewna toruńska rozgłośnia radiowa mieniąca się katolicką i jej słuchacze prowadzeni przez swojego guru niczym naród wybrany przez Mojżesza. Medialny magnat w sutannie raz jeszcze pokazał, iż stanowi ważny element polskiego Kościoła.

czytaj więcej »
  
Marcin Jurzysta [ 09-01-2007 ]

Nie chcę „przyjmować pozy sędziego minionych pokoleń”. Okres, w którym obecny abp Wielgus podjął współpracę z SB na pewno nie był łatwy, niszczono wtedy kariery, zagłuszano sumienia, robiono ludziom pranie mózgów i łamano ich kręgosłupy moralne. Na pewno łatwo było ulec presji, wkroczyć na złą drogę. Przebaczając abp. Wielgusowi jego fatalny wybór sprzed lat, doprawdy zrozumieć nie mogę jego postawy dzisiaj. I pewno niejeden z nas pyta się dlaczego… Dlaczego ten człowiek nie zachował się honorowo, od razu nie uderzył się w piersi i nie przyznał do błędu? Dlaczego naraził na szwank autorytet Kościoła w Polsce i autorytet Watykanu? Ważniejsze jednak od pytania dlaczego tak się stało, zdaje się być pytanie – co dalej? Bo nikt chyba nie ma wątpliwości, że jakieś kroki i jakieś konsekwencje muszą być podjęte. Powiem więcej, chyba wszyscy dziś na nie czekamy.

czytaj więcej »
  
[ 07-01-2007 ]

Sprawa mianowania arcybiskupa Stanisława Wielgusa na metropolitę warszawskiego i materiały lustracyjne dotyczące jego osoby, które zostały ujawnione przez dziennikarzy stały się numerem jeden wśród wydarzeń z ostatnich dni. Po raz kolejny okazało się, iż Kościół nie ucieknie nie tylko od tematu przeszłości swoich hierarchów, ale i także od umiejętności odnalezienia się w nazwijmy to kłopotliwej sytuacji.

czytaj więcej »
  
[ 24-12-2007 ]
Arcybiskup Kazimierz Nycz w rozmowie z dziennikarzami "Dziennika" stwierdził, że zmierzenie się z prawdą "tamtych" czasów nie jest jedynie problemem Kościoła, ale i całej Polski. Jest to zadanie nieodrobione w 1989 roku, które mści się po latach.
czytaj więcej »
  
[ 27-06-2007 ]
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przyznaje, iż kilkunastu hierarchów było tajnymi współpracownikami, a jeden agentem wywiadu PRL.
czytaj więcej »
  Autolustracja arcybiskupa Wielgusa
Natalia Krawczuk [ 04-06-2007 ]
Duchowny sam wnioskował o przeprowadzenie postępowania lustracyjnego, które ma na celu uznanie, że nie był tajnym i świadomym współpracownikiem służb specjalnych PRL.
czytaj więcej »
  
[ 22-02-2007 ]
Sąd lustracyjny w Warszawie postanowił wszcząć proces autolustracyjny arcybiskupa Stanisława Wielgusa.
czytaj więcej »
  
[ 15-02-2007 ]
Proponowana zmiana ustawy ma umożliwić abp. Wielgusowi oczyszczenie się ze stawianych mu zarzutów przed sądem lustracyjnym. Według dokumentów IPN, Wielgus był tajnym współpracownikiem SB.
czytaj więcej »
  
[ 13-02-2007 ]
Arcybiskup Stanisław Wielgus złożył w Sądzie Lustracyjnym wniosek o autolustrację
czytaj więcej »
  
[ 10-08-2006 ]

W weekendowej Rzeczpospolitej opublikowano artykuł dwóch autorów o agencie SB „Delegat”, który był bardzo aktywny i pożyteczny z punktu widzenia komunistycznej bezpieki w Polsce. Miał on częstą styczność z wysoką hierarchią kościelną, jak i z szefostwem solidarności – z Lechem Wałęsą na czele. O tej specyficznej pożyteczności „Delegata” ma szczególnie świadczyć bogaty raport, jaki dostało ówczesne MSW z pielgrzymki delegacji Solidarności do papieża Jana Pawła II w 1981 roku. Bardzo szybko sprawa agenta stała się naczelnym newsem we wszystkich mediach.

czytaj więcej »
1 2 3 4 5 6  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl