Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Valdas Adamkus w Polsce               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Litewskie zamieszanie
[ 14-12-2004 ]

Troszkę w cieniu wydarzeń na Ukrainie pozostają inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej i ich sytuacja polityczna. Mało kto zauważył, że po kilku tygodniach negocjacji, kłótni, wzajemnych oskarżeń i zrywania koalicyjnych rokowań, litewscy politycy sformowali nowy gabinet. Gabinet dziwny, bo składający się aż z 4 partii (w tym populistów z Partii Pracy Rosjanina Wiktora Uspaskicha) a zarazem chcący kontynuować politykę socjaldemokratycznych poprzedników. Mylą się jednak ci, którzy sądzą że wraz z powstaniem rządu na litewskiej scenie politycznej się uspokoiło. Przepychanki trwają nadal...

czytaj więcej »
  Litwa a Ukraina
[ 03-12-2004 ]

Telewizyjne migawki z obrad "okrągłego stołu" w Kijowie. Po jednej stronie Leonida Kuczmy siedzi Aleksander Kwaśniewski, po drugiej Valdas Adamkus. Obaj zaproszeni przez ukraińskiego prezydenta do mediacji w rozwiązaniu powyborczego konfliktu. Jaka jest w tej sprawie rola Litwy? I dlaczego Adamkus, mimo oporów rządu pojechał na Ukrainę?

czytaj więcej »
  
[ 13-10-2004 ]

W niedzielę odbyły się na Litwie wybory parlamentarne. Wyniki głosowania dla nikogo nie były zaskoczeniem. Największe poparcie zdobyła głosząca populistyczne hasła Partia Pracy Wiktora Uspaskicha, rosyjskiego biznesmena z litewskim paszportem. Pierwsze komentarze są bardzo gorące. Ludzie zadają sobie pytanie: Jak to możliwe, że ugrupowanie, którego przywódca ma problemy z poprawnym formułowaniem zdań w języku litewskim, wygrywa na Litwie właśnie wyścig do parlamentu?

czytaj więcej »
  
Teresa Dalecka z Wilna [ 26-11-2003 ]

Tematyka dotycząca sytuacji polskiej mniejszości na Litwie powraca w mediach litewskich jak bumerang. Należy przypuszczać, że skandal, który ostatnio wybuchł wokół prezydenta państwa oraz jego otoczenia, na pewien czas odsunął na dalszy plan wszelkie inne kwestie polityczne. Do nich należy zaliczyć wywołującą do niedawna wiele emocji sprawę nadania jednej z ulic w podwileńskiej miejscowości imienia Józefa Piłsudskiego.

czytaj więcej »
  
Teresa Dalecka z Wilna [ 22-10-2003 ]

Uchwałą Rady Miasta Wilna z 15 października 2003 r. Zbigniew Brzeziński, wybitny politolog, wytrawny znawca problemów międzynarodowych, popierający Litwę w staraniach o członkostwo w NATO, uzyskał honorowe obywatelstwo Wilna. 
W uzasadnieniu przyznania tego wyróżnienia podkreślono, że Zbigniew Brzeziński od momentu odzyskania przez Litwę w 1990 roku niepodległości był jej adwokatem w warstwach politycznych i akademickich w USA i innych krajach, w tym w Polsce. Pozwoliło to stworzyć na świecie wizerunek Litwy jako państwa demokratycznego i nowoczesnego. Ze względu na związki łączące Brzezińskiego z Litwą oraz sympatię i pomoc dla kraju został mu przyznany również tytuł honorowego obywatela stolicy.

czytaj więcej »
  Rosyjski koncern naftowy a sprawy litewskie
Teresa Dalecka z Wilna [ 18-09-2003 ]

Rosyjski koncern naftowy „Lukoil” planuje w końcu 2003 na początku 2004 roku rozpocząć eksploatację złoża ropy naftowej, znajdującego się na Morzu Bałtyckim w odległości zaledwie 7 km od granicy morskiej litewsko-rosyjskiej, w pobliżu Nidy. Litwa jest bardzo zaniepokojona możliwymi tragicznymi skutkami eksploatacji tego złoża. Na początku bieżącego roku szczególne zaniepokojenie wzbudził fakt, że Rosja zwlekała z przedstawieniem wyników ekspertyzy ekologicznej wydobywania ropy naftowej w tym miejscu. 

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 103 104 105 106 107 108   

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl