Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Prawo / Kronika ONZ 10/2004               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Kronika ONZ 7/2005 (17)
[ 21-03-2005 ]

Jak pokazał trzeci tydzień lutego, ONZ dysponuje już niezbitymi dowodami na akty potwornego ludobójstwa, do jakich wciąż dochodzi w sudańskim regionie Darfur. Najwyżsi urzędnicy sugerują, by przekazać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, władnego sądzić nawet urzędujące głowy państwa. Ale czy w Radzie Bezpieczeństwa nie zabraknie woli politycznej? Czy dysponujące prawem weta Chiny i Rosja zdecydują się porzucić swoich coraz bardziej kłopotliwych sojuszników z Chartumu?

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 8/2005 (18)
[ 27-03-2005 ]

"Seksskandal". To niemile brzmiące słowo już po raz kolejny było motywem dominującym tydzień w świecie ONZ. Weteran holenderskiej polityki, były premier Ruud Lubbers, odszedł w niesławie ze stanowiska Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców z powodu oskarżeń o molestowanie podwładnej. Dalekie od zakończenia jest dochodzenie w sprawie wykorzystywania miejscowych kobiet i dziewczynek przez Błękitne Hełmy w Kongo, a tymczasem pierwsze oskarżenie o gwałt zostało skierowane przeciw członkom misji ONZ na Haiti.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 5/2005 (15)
[ 06-03-2005 ]

W pierwszym tygodniu lutego Kofi Annan oficjalnie przyznał, że płynące głównie z Waszyngtonu oskarżenia o nieprawidłowości w zarządzaniu programem "Ropa za żywność" nie są bezpodstawne. Trwają już postępowania dyscyplinarne w tej sprawie. Kadry ONZ postanowił zasilić były prezydent USA Bill Clinton, który zajmie się pomocą ofiarom tsunami. A w Hadze na 8 lat więzienia skazano serbskiego generała odpowiedzialnego za zniszczenie w 1991 chorwackiego Dubrownika.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 4/2005 (14)
[ 01-03-2005 ]

Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia stycznia, nie tylko w świecie ONZ, były obchody 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. W Nowym Jorku na specjalnej, pięciogodzinnej sesji zebrało się Zgromadzenie Ogólne. Jednak pomimo gorzkiej lekcji sprzed 60 lat, okrucieństwa trwają w różnych zakątkach świata. W opisywanym tygodniu w jednej tylko akcji sudańskiego lotnictwa w regionie Darfur zginęło ponad 100 cywili.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 1/2005 (11)
[ 14-02-2005 ]

Pierwszy tydzień roku 2005 upłynął w świecie ONZ pod znakiem Afryki. Na jaw wyszły kolejne kompromitujące fakty dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich mieszkanek Demokratycznej Republiki Kongo przez stacjonujące tam Błękitne Hełmy. Tymczasem Republika Środkowoafrykańska jako trzecie państwo w Afryce i zarazem na świecie poprosiła prokuraturę Międzynarodowego Trybunału Karnego o sprawdzenie, czy na jej terenie nie popełniono ściganych przez MTK zbrodni. 

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 7/2004
[ 12-12-2004 ]

Ostatni piątek był Światowym Dniem Praw Człowieka, w którym wciąż niestety mówi się raczej o wyzwaniach i potrzebach, niż sukcesach i osiągnięciach. W pierwszej części tygodnia, grupa amerykańskich kongresmenów zażądała głowy Kofiego Annana w związku z rzekomymi nieprawidłościami w nieistniejącym już programie "Ropa za żywność". Jednak administracja prezydenta Busha szybko odcięła się od płynącej z Kapitolu krytyki Annana.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 6/2004
[ 06-12-2004 ]

Wydarzeniem tego tygodnia była środowa prezentacja raportu panelu ekspertów, opracowującego projekt największej od początku istnienia ONZ reformy Organizacji. Wśród propozycji znalazło się m.in. poszerzenie Rady Bezpieczeństwa i Komisji Praw Człowieka, a także przeprowadzenie gruntownego przeglądu kadr ONZ.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 4/2004
[ 21-11-2004 ]

W tym tygodniu na pierwszym od czternastu lat wyjazdowym posiedzeniu zebrała się Rada Bezpieczeństwa. Spotkanie w Nairobi (Kenia) poświęcone było głównie konfliktom w Sudanie i zakończyło się podpisaniem wstępnego porozumienia między rządem a głównym uprupowaniem rebeliantów. Wcześniej, jeszcze w Nowym Jorku, Rada obłożyła sankcjami Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie wciąż utrzymuje się napięta sytuacja. Z kolei Zgromadzenie Ogólne uchwaliło rezolucję potępiającą Turkmenistan.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 3/2004
[ 14-11-2004 ]

Ostatni tydzień upłynął w świecie ONZ przede wszystkim pod znakiem eskalacji konfliktu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że Organizacja zadecydowała o ewakuacji części swojego personelu. Poruszenie wywołała także czwartkowa wiadomość o śmierci Jasera Arafata. Wszystkie organy ONZ demonstrowały swój smutek i żal.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 2/2004
[ 07-11-2004 ]

W tym tygodniu najwięcej pracy organom ONZ przysporzyły dwa kraje afrykańskie. W Sudanie zarówno rząd, jak i rebelianci, tracą kontrolę nad własnymi wojskami, co tylko pogłębia panujący tam chaos. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej siły rządowe pogwałciły w czwartek obowiązujące od półtora roku zawieszenie broni, a następnie zaatakowały francuskie siły pokojowe. Sytuacja w tym kraju wygląda z dnia na dzień groźniej - coraz bardziej realne staje się wznowienie wojny domowej. Chyba że swoje zapowiedzi spełni Francja i siłą zaprowadzi tam na jakiś czas porządek.

czytaj więcej »
1 2 3 4 5 6  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl