 |
|
..:: Polityka
|
 |
|
 |
|
..:: Inne
|
 |
|
| |
|
P - A - R - T - N - E - R - Z - Y
|
|
|
|
|
|
|
Choć pod rządami Talibów cierpieli niemal wszyscy mieszkańcy Afganistanu, w zdecydowanie najtrudniejszej sytuacji były kobiety. Skrajna interpretacja islamu, którą wyznawali Talibowie, nie pozwalała im pracować ani uczyć się. Zostały zepchnięte na margines społeczeństwa. Nasz dzisiejszy gość opowie nam o sytuacji afgańskich kobiet na różnych etapach najnowszej historii tego kraju - od rządów komunistów, poprzez mudżahedinów i Talibów, aż do czasów obecnego prezydenta, Hamida Karzaja. |
| czytaj więcej » |
|
|
|
Większość z nas, gdy słyszy "Talibowie", ma przed oczami obrazy wysadzanych w powietrze posągów Buddy i wyryte w pamięci imię ich przywódcy, mułły Omara, sojusznika Osamy bin Ladena. Na czas ich ponad pięcioletnich rządów państwo dwukrotnie większe od Polski - Afganistan - stało się de facto Talibanem. Jak się w nim żyło? Jak dziś wygląda Afganistan? Postanowiliśmy dowiedzieć się z pierwszej ręki. |
| czytaj więcej » |
|
|
|
Kiedy kilka dni temu słuchaliśmy kolejnego wystąpienia Georga W. Busha na temat sytuacji w Iraku mogliśmy spodziewać się poruszenia kluczowych dla tego problemu kwestii. Moment dziejowy jak najbardziej temu sprzyja. Za miesiąc Irakijczycy będą mieli teoretycznie niezależne i suwerenne państwo. 1 czerwca rozwiązała się Rada Zarządzająca, organ, który dotychczas władał krajem byłego dyktatora Saddama Husseina i powołano nowy iracki rząd. |
| czytaj więcej » |
Plan B w Iraku |
|
|
„Czas rozpocząć w Iraku realizacją planu B. Szkoda tylko, że nigdy nie mieliśmy planu A.” Kilka tygodni temu tak właśnie na łamach „The New York Times'a” pisał Thomas L. Friedman. Wtedy w Iraku było dużo spokojniej niż jest teraz. Sytuacja wyraźnie wymyka się Amerykanom z rąk. W czasie trwania konfliktu śmierć poniosło ponad siedmiuset amerykańskich żołnierzy, z czego ponad stu w kwietniu tego roku. Przy tej okazji obywatele USA ponownie zadają sobie pytanie: Czy Bush decydując się na tę wojnę zrobił wszystko by zagwarantować naszym żołnierzom bezpieczeństwo? |
| czytaj więcej » |
|
| Katarzyna Dobrowolska z Wenecji |
[ 15-04-2004 ] |
|
W piątek, 9 kwietnia, irakijski reporter agencji Reutera informuje o tym, że widział kilku europejskich zakładników, eskortowanych przez Irakijczyków do meczetu Abu Ghraib, na peryferiach Bagdadu. Wśród nich było czterech Włochów, jeden z nich ubrany w niebieską koszulkę, ranny w lewe ramię. Wiadomość tę kategorycznie neguje włoski ambasador w Iraku, Gianludovico De Martino. Twierdzi, że wszyscy obywatele włoscy obecni w Iraku przebywają aktualnie w bezpiecznych miejscach. |
| czytaj więcej » |
|
|
|
Urodził się w Tajlandii. Jest pół-Francuzem, pół-Wietnamczykiem. Dorastał na Reunionie. Przyjaźnił się z Pol Potem. W pracy zawodowej (a jest adwokatem) chwyta się tego, od czego inni trzymają się z daleka. Broni największych zbrodniarzy; na jego koncie są gestapowiec Klaus Barbie i Carlos Szakal. Teraz zamierza wziąć się za obronę Saddama Husseina i Tariqa Aziza - dzięki czemu będzie jeszcze o nim głośno. Nazywa się Jacques Verges. |
| czytaj więcej » |
I co dalej? |
|
|
Od kilku dni nie ustają walki sił koalicji z, jak podają media - bojówkami szyickiego radykalnego duchownego Muktady al - Sadra. W krwawych potyczkach oprócz Amerykanów biorą także udział żołnierze polscy, bułgarscy i ukraińscy. Niespokojnie jest w okolicach bazy japońskiej. Zagrożone są również miejsca dyslokacji pozostałych kontyngentów wchodzących w skład Sił Stabilizacyjnych. |
| czytaj więcej » |
|
|
|
Uchwalona 4 stycznia przez zgromadzenie afgańskiej starszyzny konstytucja jest piątą w historii tego środkowoazjatyckiego kraju ustawą zasadniczą. Czy oparty na systemie amerykańskim akt normatywny może się sprawdzić w kraju, w którym namiastki demokracji funkcjonowały w sumie niespełna dziesięć lat, ostatnio na przełomie lat 60. i 70…? |
| czytaj więcej » |
Redakcja dyskutuje: Nowy Irak |
|
|
Kilka dni temu tymczasowa administracja Iraku, zarówno jej iraccy jak i zagraniczni członkowie, poprosiła ONZ o rozważenie powrotu nad Eufrat i Tygrys, by nadzorować kształtowanie się nowego systemu politycznego kraju. Ale jaki właściwie ma być ten system? Czy Irak powinien pozostać państwem unitarnym, czy też lepiej uczynić go federacją? O tym właśnie debatowali podczas kolejnej dyskusji współpracownicy Działu Zagraniczego e-Polityki. |
| czytaj więcej » |
Redakcja dyskutuje: Irak po Saddamie |
|
|
Publicyści i korespondenci e-Polityki, których teksty mogą Państwo czytać, nie tylko piszą artykuły, ale też często toczą między sobą ożywione spory. Na specjalnie stworzonej liście dyskusyjnej wymieniają się swoją wiedzą i poglądami. W naszym nowym cyklu "Redakcja dyskutuje" będą Państwo mogli zapoznać się z zapisem tych debat oraz dodać coś od siebie. Pierwszy temat: Irak po pojmaniu Saddama Husajna. |
| czytaj więcej » |
|