Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / John McCain wybrał kandydata na wiceprezydenta               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Reformator
Agata Motyl [ 01-02-2006 ]

Theodore Roosevelt został prezydentem amerykańskim trochę z przypadku. Po zabójstwie Prezydenta Williama McKinley’a w 1901 roku jako jego wiceprezydent został zaprzysiężony na 42 Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Miał 42 lata i był wówczas najmłodszym człowiekiem, który doszedł do tego stanowiska.

czytaj więcej »
  
[ 05-01-2006 ]

Prezydent Bush przyjechał na niedawny szczyt przywódców 34 państw obu Ameryk, aby podpisać porozumienie dotyczące strefy wolnego handlu, zyskać poparcie dla wojny z terroryzmem i doprowadzić do całkowitej izolacji Kuby. Zamiast tego dowiedział się, że jest wyzyskiwaczem, imperialistą, a większość rządów Ameryki Południowej ma już dość amerykańskiej protekcji.

czytaj więcej »
  
Agata Motyl [ 30-12-2005 ]

Rok 2005 rozbudził w Ameryce dyskusję na temat praw człowieka. Rozpoczęło go zaprzysiężenie prezydenta Georga W. Busha na piąty rok urzędowania (pierwszy rok drugiej kadencji), kończy zmaganie z żywiołami.

czytaj więcej »
  
[ 25-11-2005 ]

Od 18 do 20 listopada odbył się na Uniwersytecie Warszawskim cykl wykładów organizowanych przez Collegium Invisible. Wykłady wygłaszane były przez nauczycieli akademickich z wielu krajów i mogły przybliżyć polskim studentom interesujące ich zagadnienia współczesnego świata. W tym roku tematem cyklu był: „Tocqevilla: O demokracji w Europie” , parafraza tytułu jednego z dzieł XIX-wiecznego pisarza. e-Polityka.pl wysłuchała wykładu prowadzonego był przez profesora Michaela Ledeena, a jego tytuł brzmiał „Religion of freedom: Tocqueville’s lessons of Europe" (Religia wolności: Tocqeville'a lekcja Europy).

czytaj więcej »
  
Zbigniew Ekiert z Kijowa [ 30-08-2005 ]

W poniedziałek do Kijowa przybyli amerykańscy senatorowie, republikanin Richard Lugar i demokrata Barack Obama, którzy spotkali się z najwyższymi przedstawicielami tutejszych władz. Ostatni raz pan Lugar przebywał z wizytą na Ukrainie podczas pamiętnych, wręcz historycznych zimowych wyborów prezydenckich. Był wtedy osobistym przedstawicielem prezydenta George’a Busha.

czytaj więcej »
  
Grzegorz Smereka [ 28-04-2005 ]

Artykuł niniejszy jest zapisem dezyderatu wygłoszonego przez profesora Delaine'a Swensona w bloku tematycznym "Demokracja w działaniu" w ramach Studenckiego Forum Dyskusyjnego "Społeczeństwo Obywatelskie - szansa czy fikcja?". Profesor Swenson rozpoczął wystąpienie od, jak sam stwierdził, dość banalnego stwierdzenia, że demokracja w Stanach Zjednoczonych jest problemem bardzo złożonym. Na wstępie dokonał krótkiej charakterystyki najważniejszych kwestii z nią związanych.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 5/2005 (15)
[ 06-03-2005 ]

W pierwszym tygodniu lutego Kofi Annan oficjalnie przyznał, że płynące głównie z Waszyngtonu oskarżenia o nieprawidłowości w zarządzaniu programem "Ropa za żywność" nie są bezpodstawne. Trwają już postępowania dyscyplinarne w tej sprawie. Kadry ONZ postanowił zasilić były prezydent USA Bill Clinton, który zajmie się pomocą ofiarom tsunami. A w Hadze na 8 lat więzienia skazano serbskiego generała odpowiedzialnego za zniszczenie w 1991 chorwackiego Dubrownika.

czytaj więcej »
  
[ 27-02-2005 ]

Drugie kadencje amerykańskich prezydentów są przez nich zazwyczaj traktowane jako ostatnia szansa na zapisanie się złotymi zgłoskami w podręcznikach historii. Głównym celem prezydenta George'a Walkera Busha było i jest rozbicie tzw. osi zła. Atak na Irak, jako najsłabsze ogniwo osi, miał być testem sprawdzającym, na ile skuteczne jest zastosowanie siły zbrojnej. Można dyskutować, czy test się powiódł, czy też nie; w każdym razie Irak jako "państwo zbójnicze" przeszedł do annałów historii. Na celowniku pozostały dwa kraje - Iran i Korea Północna. O ile KRLD Bush się boi, bowiem nie wiadomo, jaki jest faktyczny potencjał militarny tyranii Kima, o tyle amerykańscy neokonserwatyści powoli zaczynają przebąkiwać o ataku na Iran, co może być początkiem ofensywy ideologicznej, poprzedzającej atak militarny. Czy faktycznie byłoby to rozwiązanie optymalne?

czytaj więcej »
  Mniej aroganckie USA?
Marcin Giec [ 31-01-2005 ]

W przemówieniu inaugurującym swoją drugą kadencję w Białym Domu, George W. Bush dokonał poważnej modyfikacji swojej doktryny. Mimo że zabrakło w nim szczegółów, można domniemywać, że na skutek m.in. doświadczeń irackich Ameryka postanowiła złagodzić swój kurs w globalnej polityce.

czytaj więcej »
  
[ 30-12-2004 ]

Czechy i Polska natychmiast potępiły ataki terrorystyczne na World Trade Center. Prezydenci obu krajów, Václav Havel i Aleksander Kwaśniewski, zaoferowali Stanom Zjednoczonym wsparcie, zgodnie z Artykułem 5 Traktatu Waszyngtońskiego. George W. Bush podziękował sojusznikom USA za pomoc, jednak jego współpracownicy z Donaldem Rumsfeldem i Paulem Wolfowitzem na czele zadecydowali o poprowadzeniu amerykańskiej wojny z terroryzmem ze zredukowanym zaufaniem do europejskich aliantów. Czechy i Polska chciały rozwiązać problem al-Qa’idy wielostronnie, jednak zaakceptowały wybór Amerykanów.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl