Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Na 63. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o Iranie i Gruzji               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Kronika ONZ 8/2004
[ 23-12-2004 ]

Najważniejszym w świecie NZ wydarzeniem minionego tygodnia było oddalenie przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości pozwów Serbii i Czarnogóry przeciw 10 państwom NATO, które bombardowały w 1999 terytorium ówczesnej Jugosławii. Trybunał, mimo pięcioletniego rozpatrywania sprawy, nie odniósł się jednak do kwestii merytorycznych sporu, a swoją decyzję umotywował wyłącznie względami formalnymi. 

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 7/2004
[ 12-12-2004 ]

Ostatni piątek był Światowym Dniem Praw Człowieka, w którym wciąż niestety mówi się raczej o wyzwaniach i potrzebach, niż sukcesach i osiągnięciach. W pierwszej części tygodnia, grupa amerykańskich kongresmenów zażądała głowy Kofiego Annana w związku z rzekomymi nieprawidłościami w nieistniejącym już programie "Ropa za żywność". Jednak administracja prezydenta Busha szybko odcięła się od płynącej z Kapitolu krytyki Annana.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 4/2004
[ 21-11-2004 ]

W tym tygodniu na pierwszym od czternastu lat wyjazdowym posiedzeniu zebrała się Rada Bezpieczeństwa. Spotkanie w Nairobi (Kenia) poświęcone było głównie konfliktom w Sudanie i zakończyło się podpisaniem wstępnego porozumienia między rządem a głównym uprupowaniem rebeliantów. Wcześniej, jeszcze w Nowym Jorku, Rada obłożyła sankcjami Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie wciąż utrzymuje się napięta sytuacja. Z kolei Zgromadzenie Ogólne uchwaliło rezolucję potępiającą Turkmenistan.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 3/2004
[ 14-11-2004 ]

Ostatni tydzień upłynął w świecie ONZ przede wszystkim pod znakiem eskalacji konfliktu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że Organizacja zadecydowała o ewakuacji części swojego personelu. Poruszenie wywołała także czwartkowa wiadomość o śmierci Jasera Arafata. Wszystkie organy ONZ demonstrowały swój smutek i żal.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 2/2004
[ 07-11-2004 ]

W tym tygodniu najwięcej pracy organom ONZ przysporzyły dwa kraje afrykańskie. W Sudanie zarówno rząd, jak i rebelianci, tracą kontrolę nad własnymi wojskami, co tylko pogłębia panujący tam chaos. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej siły rządowe pogwałciły w czwartek obowiązujące od półtora roku zawieszenie broni, a następnie zaatakowały francuskie siły pokojowe. Sytuacja w tym kraju wygląda z dnia na dzień groźniej - coraz bardziej realne staje się wznowienie wojny domowej. Chyba że swoje zapowiedzi spełni Francja i siłą zaprowadzi tam na jakiś czas porządek.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 1/2004
[ 31-10-2004 ]

24 października minęło dokładnie 59 lat, odkąd weszła w życie Karta Narodów Zjednoczonych, co rozpoczęło działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dziś ONZ wraz ze swoimi agendami i organizacjami wyspecjalizowanymi tworzy największy i mający najbardziej uniwersalny zasięg zespół instytucji międzynarodowych na świecie. Wiedzieć co dzieje się w ONZ, to wiedzieć o wszystkich ważnych problemach współczesnego świata. Dlatego e-Polityka.pl uruchamia nowy, cotygodniowy cykl: Kronikę ONZ.

czytaj więcej »
  
Krzysztof Siwek [ 02-04-2004 ]

Organizacja określana jako Ludowi Mudżahedini Iranu (MEK) jest największą zbrojną grupą walczącą z rządem w Teheranie i dążącą do przekształcenia Republiki Islamskiej w państwo świeckie. Ugrupowaniu przewodzi małżeństwo: pani Marjam Radżawi i jej mąż Masud. 17 czerwca 2003r. francuska policja aresztowała Marjam wraz z 13 innymi wysokimi przedstawicielami MEK w ich kwaterze w Auvers Sur Oise koło Paryża.

czytaj więcej »
  
Agnieszka Rosa [ 27-11-2003 ]

W środkach masowego przekazu ostatnie dni zdominowały wiadomości z Gruzji. To niewielkie państwo nad Morzem Czarnym skupiło na sobie uwagę prawie całego świata. Po raz kolejny w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Gruzji mogła polać się krew. Państwo, które w grudniu 1922 weszło w skład Federacji Zakaukaskiej, a 30 grudnia tego samego roku stało się jedną z sowieckich republik związkowych, rozpoczęło kolejną walkę o wolność.

czytaj więcej »
  Studenci zamiast opozycji
[ 24-11-2003 ]

Na polskich uczelniach zbliża się połowa semestru. Studenci zaczynają powoli myśleć o nadchodzących egzaminach. Podobne problemy mają ich koledzy w większości szkół wyższych świata. Ale nie w Iranie. W kraju, gdzie niemożliwa jest normalna działalność opozycji, jej rolę musieli przejąć właśnie studenci. Teraz płacą za to wysoką cenę.

czytaj więcej »
  Memento mori Eduarda Amwrosiewicza
[ 17-11-2003 ]

Prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze w dramatycznym orędziu do narodu stwierdza, iż kraj znalazł się na krawędzi wojny domowej. Lider opozycji Micheil Saakaszwili wzywa obywateli do odmowy płacenia podatków, bezterminowego strajku generalnego i wypowiedzenia posłuszeństwa przez wojsko. Dlaczego sytuacja w Gruzji rozwija się znacznie groźniej niż w podobnej sytuacji w sąsiednim Azerbejdżanie?

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 148 149 150 151 152 153   

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl