Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Image Sarah Palin na wagę złota               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  
[ 07-05-2006 ]

Z ekranów polskich kin schodzi powoli „Syriana” w reżyserii Stephena Gaghana. Film ten jest jednym z najbardziej wyrazistych przykładów tendencji, jaka zapanowała w Hollywood w ostatnich sezonach – filmowcy coraz mocniej, coraz bardziej jednoznacznie i kategorycznie wypowiadają się na temat zagadnień stricte politycznych, w tym polityki międzynarodowej. Ale czy ich diagnozy są słuszne lub chociaż rzetelne?

czytaj więcej »
  
[ 01-05-2006 ]

Ważnym elementem stosunków panamsko-amerykańskich stała się także kwestia lokalizacji na terytorium Panamy (poza Strefą) amerykańskich baz wojskowych.  Na podstawie traktatu z 1903 roku Stanom Zjednoczonym przysługiwało takie prawo, jednak zmiany z 1936 uniemożliwiały realizacje tych zamierzeń. Rząd USA dopiero w obliczu II Wojny Światowej, a dokładnie od 11 października 1940 roku zaczął zabiegać o taką możliwość. Rozpoczęły się rokowania, a wraz z nimi wzajemne ustępstwa, jednak Panama zaczęła wysuwać kolejne żądania ze strony USA – tzw. 12 punktów (m.in. uiszczanie wielomilionowych opłat za dzierżawę, przekazanie Panamie akweduktów w stolicy i w Colón, czy zbudowanie mostu lub tunelu przez Kanał).

czytaj więcej »
  
[ 26-04-2006 ]
Waszyngton popiera desygnowanego na premiera Iraku Dżawada Malikiego, który właśnie tworzy nowy stały rząd. Z takim zapewnieniem przylecieli do Bagdadu szefowa amerykańskiej dyplomacji i sekretarz obrony.
czytaj więcej »
  
Agata Motyl [ 25-04-2006 ]

16 marca 2006 administracja prezydenta G. Busha Jr. wydała drugą za czasów jego urzędowania Narodową Strategię Bezpieczeństwa (National Security Strategy – NSS 2006), określającą najważniejsze cele i interesy USA na arenie międzynarodowej. Wspomniany dokument mimo, że nie ma mocy prawnie wiążącej, jest ramowym planem dla kierunku tworzenia nowych ustaw, swoistymi wytycznymi którymi kierują się Stany Zjednoczone w swojej polityce zagranicznej.

czytaj więcej »
  
[ 22-04-2006 ]

Analizując politykę zagraniczną USA dotycząca idei budowy kanału międzyoceanicznego  można wyodrębnić kilka kolejnych etapów: 1 etap – tj. przez pierwsze pięćdziesięciolecie od uzyskania niepodległości Stany Zjednoczone nie miały jeszcze sprecyzowanych planów na temat trasy przyszłego kanału międzyoceanicznego, a swoje ograniczone zainteresowanie tym problemem wykazywały przede wszystkim z obawy przed ewentualną dominacją jakiegoś mocarstwa europejskiego nad tym szlakiem komunikacyjnym. Z tego okresu pochodzą pierwsze dokumenty dyplomatyczne USA  w sprawie budowy kanału m.in.: nota sekretarza stanu Henrego Claya skierowana do radcy handlowego USA w Nikaragui z 1925 roku, w której Clay wyraża wielkie zainteresowanie USA projektem budowy kanału i poleca swojemu adresatowi uzyskanie bardziej szczegółowych informacji; a także instrukcja Claya dla przedstawicieli USA mających udać się na kongres w Panamie w 1826 roku, gdzie Clay stwierdza, iż korzyści jakie będzie niósł ze sobą kanał nie powinny przynależeć tylko jednemu państwu, ale wszystkim krajom kuli ziemskiej, co wynika pośrednio z ogłoszonej w 1823 roku doktryny Monroe. Inną przyczyną małego zainteresowania tym problem jest rozwój terytorialny USA, gdyż w tym okresie nie dotarły jeszcze one do Pacyfiku i nie widziały znaczenia kanału w komunikacji wewnętrznej miedzy wschodem a zachodem

czytaj więcej »
  Bush: na razie dyplomacja, ale nie wykluczamy ataku
[ 18-04-2006 ]
Prezydent George Bush coraz śmielej mówi, że nie pozwoli Iranowi na dokończenie programu atomowego i wybudowanie broni jądrowej. Na razie stawia na dyplomacje, ale atak prewencyjny również jest brany po uwagę.
czytaj więcej »
  
[ 18-04-2006 ]
Chiński prezydent Hu Jintao jedzie z czterodniową wizytą do Stanów Zjednoczonych. W czwartek spotka się w Waszyngtonie z prezydentem Georgem Bushem.
czytaj więcej »
  Mniej Ameryki w Japonii
AZ [ 14-04-2006 ]
W Japonii trwają rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat przemieszczenia i redukcji wojsk amerykański stacjonujących na wyspach. Obecnie w Japonii stale przebywa 50 tysięcy amerykańskich żołnierzy.
czytaj więcej »
  
ed [ 10-04-2006 ]

Amnesty International wydała nowy raport ujawniający tajne operacje, których celem były "aresztowania lub porwania ludzi, a także przekazywanie ich i potajemne przetrzymywanie, przewożenie do krajów, w których narażani byli na tortury i inne formy maltretowania". Raport ten opisuje, w jaki sposób CIA "wykorzystywała prywatnych operatorów linii lotniczych i wiodące firmy w celu utrzymywania w tajemnicy lotów, których celem było wywożenie więźniów".

czytaj więcej »
  
j. uchto [ 10-04-2006 ]
Setki tysięcy osób wzięły w niedzielę udział w marszach poparcia dla praw ok. 11 mln nielegalnych imigrantów w USA.
czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl