Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Koniec gazowej wojny?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Cienie i blaski rosyjskiej polityki zagranicznej
[ 04-09-2005 ]

Po przemianach w Europie Środkowej na początku lat 90-tych była przestrzeń Związku Radzieckiego, a w tym przede wszystkim Rosja, pogrążyła się w politycznym i gospodarczym chaosie. Rosyjska polityka zagraniczna, niekonsekwentna i niespójna za rządów Borysa Jelcyna, stał się utrapieniem dla jego następcy Władimira Putina. Nowy rosyjski prezydent musiał utrwalić na Zachodzie wizerunek pragmatycznego, konsekwentnego przywódcy, gwarantującego stabilność kraju i reprezentującego swoją ojczyznę na arenie międzynarodowej w ramach ogólnie przyjętych norm światowego współistnienia.

czytaj więcej »
  
Zbigniew Ekiert z Kijowa [ 30-08-2005 ]

W poniedziałek do Kijowa przybyli amerykańscy senatorowie, republikanin Richard Lugar i demokrata Barack Obama, którzy spotkali się z najwyższymi przedstawicielami tutejszych władz. Ostatni raz pan Lugar przebywał z wizytą na Ukrainie podczas pamiętnych, wręcz historycznych zimowych wyborów prezydenckich. Był wtedy osobistym przedstawicielem prezydenta George’a Busha.

czytaj więcej »
  
[ 22-05-2005 ]

Niski poziom życia, nieprzestrzeganie praw człowieka, korupcja na każdym szczeblu, a zwłaszcza w służbie zdrowia i w sektorze edukacyjnych – to cechy charakteryzujące aktualny stan rzeczy na Ukrainie. Pomarańczowa rewolucja, która odbiła się głośnym echem w Europie, okazała się skuteczna tylko w zakresie rozwiązań politycznych i mentalności, nie wnosząc jak na razie istotnych zmian w najbardziej skorumpowane sektory. Zmiany w tej podstawowej, widzialnej sferze potrzebują więcej czasu, aniżeli trzy miesiące nowej władzy. Pomimo braku spektakularnych i odczuwalnych zmian na lepsze obecny stan świadomości społecznej cechuje otwartość na działania ze strony władzy, również w zakresie polityki międzynarodowej.

czytaj więcej »
  
[ 28-04-2005 ]

12 kwietnia br. bramy Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły się dla człowieka, który stał się żywym symbolem. Symbolem demokracji i pozytywnych zmian, jakie w ostatnim półroczu zdarzyły się na Ukrainie. Głównym bohaterem spotkania ze studentami był prezydent Ukrainy, Wiktor Andrijowycz Juszczenko.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 7/2005 (17)
[ 21-03-2005 ]

Jak pokazał trzeci tydzień lutego, ONZ dysponuje już niezbitymi dowodami na akty potwornego ludobójstwa, do jakich wciąż dochodzi w sudańskim regionie Darfur. Najwyżsi urzędnicy sugerują, by przekazać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego, władnego sądzić nawet urzędujące głowy państwa. Ale czy w Radzie Bezpieczeństwa nie zabraknie woli politycznej? Czy dysponujące prawem weta Chiny i Rosja zdecydują się porzucić swoich coraz bardziej kłopotliwych sojuszników z Chartumu?

czytaj więcej »
  Ukraina wycofuje wojska z Iraku
[ 18-03-2005 ]

Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich tak i na Ukrainie zbrojna interwencja Stanów Zjednoczonych w Iraku nie cieszyła się poparciem ze strony społeczeństwa. Również na forum parlamentarnym udział ukraińskich wojsk w powojennej operacji pokojowej był kwestią drażliwą, uzależnianą przez środowiska opozycyjne od posunięć ONZ. Pomimo potępienia przez parlament i władze w Kijowie zbrojnej agresji na Irak, po zakończeniu działań wojennych Ukraina wysłała swoje wojska wyłącznie jako oddziały stabilizacyjne.

czytaj więcej »
  
Maciej Tomaszewski [ 10-03-2005 ]

Zabicie Asłana Maschadowa, ostatniego prezydenta wolnej Czeczenii lub, jak wolą prokremlowskie media, międzynarodowego terrorysty i bandyty rzuci się zapewne cieniem na sytuację na Kaukazie, a i zapewne w całej Rosji. Bo też nie może być inaczej. Dla tych Czeczeńów, jak pozostający na emigracji Ahmed Zakajew, którzy będąc niepoprawnymi optymistami, wierzyli jeszcze w jakąś możliwość porozumienia z rządem Putina, jest to cios, po jakim jakiejkolwiek wątpliwości co do polityki rosyjskiej mieć nie można.

czytaj więcej »
  
Andrzej Zabielski [ 04-03-2005 ]

Wszystko wydaje się jasne. Od pewnego czasu Wiktor Juszczenko jest już prezydentem Ukrainy, jego najbliższa z czasów grudniowej Pomarańczowej Rewolucji współpracowniczka Julia Tymoszenko, premierem. Jaka więc przyszłość czeka naszego wschodniego sąsiada? Każda rewolucja ma to do siebie, ze budzi masowe oczekiwania społeczeństwa, które ją poparło. Oczekiwania te, nie zawsze muszą zostać zrealizowane.

czytaj więcej »
  Rosyjski nacjonalizm epoki Jelcyna
Janusz Dziugiewicz [ 21-02-2005 ]

Obecna struktura narodowa i nacjonalizm rozkwitają w Rosji głównie z powodu polityki poprzedniego reżimu. Była ona w gruncie rzeczy antynacjonalistyczna, ale na pewno nie była antynarodową. Postępując w ten sposób zostało mimowolnie stworzone pole polityczne sprzyjające nacjonalizmowi.

czytaj więcej »
  
Anna Furtak [ 22-01-2005 ]

Prawie 16 lat temu wraz rozpadem Związku Radzieckiego skończyła się era supermocarstwowości Moskwy. Jednakże nie można było się spodziewać tego, że Rosja tak z dnia na dzień pogodzi się z utratą kontroli nad tak znacznym terytorium i nie będzie chciała odbudować swojej dawnej pozycji. Dziś rosyjskie władze nawet nie próbują ukryć swoich aspiracji, by kontrolować byłe republiki radzieckie, co zyskuje nawet poparcie opinii publicznej, która zgodziła się na to, by w marcu zeszłego roku prezydentem byłego mocarstwa po raz drugi został Władimir Putin.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl