Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Prawo / Artykuły / Irlandczycy powiedzą \"tak\" dla Traktatu?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
Kacper Szulecki [ 25-06-2006 ]

Czy w głównym nurcie północnoirlandzkiej polityki jest miejsce dla lojalizmu? Jeśli tak, która partia może być uznana za lojalistyczną i dlaczego? Aby odpowiedzieć na te pytania należy przeanalizować programy i manifesty dwóch głównych partii ulsterskich.

czytaj więcej »
  
[ 24-06-2006 ]
Korzeni obu ruchów ulsterskich (potocznie protestanckich) – unionizmu i lojalizmu -  należy szukać prawie pięć wieków temu, kiedy to pierwsi protestanccy „Plantatorzy”, farmerzy osiedlani na ziemi odebranej autochtonom, postawili stopę na Szmaragdowej Wyspie. Anglikanie, a także prezbiterianie z Niziny Środkowoszkockiej czy północnej Anglii przybyli jako obcy i po pięciuset latach ich potomkowie wciąż są przez republikańskich radykałów postrzegani jako obcy.
czytaj więcej »
  Lojalizm
Kacper Szulecki [ 24-06-2006 ]

Lojalistą jest w kontekście Północnej Irlandii ten, kto jest lojalnym poddanym brytyjskiej królowej – jest lojalny wobec Korony. Lojalizm może się zatem wydawać po prostu synonimem unionizmu. W rzeczywistości nie są to pojęcia tożsame.

czytaj więcej »
  
Kacper Szulecki [ 02-06-2006 ]

Termin unionizm określa ruch społeczno-polityczny funkcjonujący od co najmniej stu lat na terenie Irlandii i w mniejszym stopniu Wielkiej Brytanii. Unionistą jest ten, kto opowiada się za utrzymaniem związku (union) wszystkich części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ściślej mówiąc – związków politycznych i administracyjnych poszczególnych home nations z Królestwem, w domyśle – z Anglią, jako centrum Królestwa.

czytaj więcej »
  
Kacper Szulecki [ 01-06-2006 ]

W ostatnich dniach znów zrobiło się w Polsce głośniej o Irlandii Północnej. W warunkach polskich mediów, mówienie ‘głośniej’ na ten temat oznacza krótki materiał filmowy w jednym wydaniu telewizyjnego dziennika komercyjnej stacji oraz kilka niezbyt eksponowanych notek prasowych w gazetach. W rodzimej świadomości konflikt w Północnej Irlandii albo wygasł albo jest wiązany tylko i wyłącznie z działalnością Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Obie opinie są błędne. Konflikt trwa, bucha coraz gwałtowniejszym płomieniem, być może najgorętszym od lat poprzedzających.

czytaj więcej »
  
Gracjan Szczombrowski [ 21-05-2006 ]
Dziś obywatele Czarnogóry zdecydują czy chcą żyć w nowym państwie, czy nadal w lużnej federacji z Serbią. Głosowanie - referendum niepodległościowe rozpoczęło sie o godzinie 8.00, a skończy się o godzinie 21.00.
czytaj więcej »
  
[ 03-05-2006 ]
W Irlandii może niedługo spaść zapotrzebowanie na pracowników z Polski i nowych krajów Unii Europejskiej. Wynika to z analizy irlandzkiego rynku pracy, którą zamieścił brytyjski dziennik "Financial Times".
czytaj więcej »
  
j. uchto [ 06-04-2006 ]
Blisko 200 tys. imigrantów zarobkowych z krajów nowo przyjętych do UE w okresie od 1 maja 2004 roku do 31 marca 2006 roku otrzymało od władz irlandzkich tzw. numery PPS (ubezpieczenia socjalnego) uprawniające do legalnego zatrudnienia - podał w czwartek Centralny Urząd Statystyczny (CSO) w Dublinie.
czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 8 9 10 11 12 13   

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl