Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Powtórka z rewolucji?               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
[ 29-03-2006 ]
Rosja odrzuciła możliwość ewentualnej akcji zbrojnej przeciwko Iranowi. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że próba siłowego rozwiązania sporu, dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, byłaby "bezproduktywna".
czytaj więcej »
  
JB [ 12-03-2006 ]
Amerykański magazyn "Parade" opublikował swój doroczny ranking 10 najgorszych dyktatorów świata. Zmiany na liście w stosunku do zeszłego roku są niewielke. Numerem 1 pozostaje prezydent Sudanu, Omar al-Baszir. Nową postacią w zestawieniu są prezydent Uzbekistanu, Islam Karimow oraz duchowy przywódca Iranu, ajatollah Chamenei. 
czytaj więcej »
  Demokracja = tolerancja, nietolerancja = fanatyzm religijny
[ 28-11-2005 ]

Ostatnio w polskich mediach zrobiło się głośno wokół „nielegalnego” Marszu Równości, który odbył się w Poznaniu. Telewizja pokazywała z jednej strony pokojowo nastawionych ludzi wzywających do tolerancji, a z drugiej pałających nienawiścią, na krótko ostrzyżonych młodzieńców, którzy (rzekomo broniąc wartości rodzinnych) wykrzykiwali faszystowskie hasła, włączając groźby śmierci wobec uczestników Marszu. Nie będę w tym artykule wdawał się w kolejne dywagacje odnośnie tej sprawy. Niemniej ciarki mi przechodzą, gdy pomyślę sobie, do czego byliby zdolni ci młodzi ludzie o faszystowskich przekonaniach, gdyby nie było tam policji – do pobicia, zabicia? Możemy się jedyniu pocieszać, że w wielu państwach sytuacjach homoseksualistów jest znacznie gorsza niż w Polsce. Najbardziej drastycznym przykładem jest Iran.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 9/2005 (19)
[ 03-05-2005 ]

W pierwszym tygodniu marca obchodzono 35. rocznicę traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, jednak myśl o działaniach takich państw jak Iran czy Korea Północna nie pozwalała na spokojne świętowanie. Do dymisji podał się prokurator Sądu Specjalnego dla Sierra Leone, pierwszego na świecie trybunału, gdzie krajowi sędziowie z objętego jurysdykcją kraju pracują ręka w rękę z zagranicznymi kolegami. A w Nowym Jorku na doroczne posiedzenie zebrała się Komisja ds. Statusu Kobiet.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 8/2005 (18)
[ 27-03-2005 ]

"Seksskandal". To niemile brzmiące słowo już po raz kolejny było motywem dominującym tydzień w świecie ONZ. Weteran holenderskiej polityki, były premier Ruud Lubbers, odszedł w niesławie ze stanowiska Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców z powodu oskarżeń o molestowanie podwładnej. Dalekie od zakończenia jest dochodzenie w sprawie wykorzystywania miejscowych kobiet i dziewczynek przez Błękitne Hełmy w Kongo, a tymczasem pierwsze oskarżenie o gwałt zostało skierowane przeciw członkom misji ONZ na Haiti.

czytaj więcej »
  
[ 27-02-2005 ]

Drugie kadencje amerykańskich prezydentów są przez nich zazwyczaj traktowane jako ostatnia szansa na zapisanie się złotymi zgłoskami w podręcznikach historii. Głównym celem prezydenta George'a Walkera Busha było i jest rozbicie tzw. osi zła. Atak na Irak, jako najsłabsze ogniwo osi, miał być testem sprawdzającym, na ile skuteczne jest zastosowanie siły zbrojnej. Można dyskutować, czy test się powiódł, czy też nie; w każdym razie Irak jako "państwo zbójnicze" przeszedł do annałów historii. Na celowniku pozostały dwa kraje - Iran i Korea Północna. O ile KRLD Bush się boi, bowiem nie wiadomo, jaki jest faktyczny potencjał militarny tyranii Kima, o tyle amerykańscy neokonserwatyści powoli zaczynają przebąkiwać o ataku na Iran, co może być początkiem ofensywy ideologicznej, poprzedzającej atak militarny. Czy faktycznie byłoby to rozwiązanie optymalne?

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 1/2005 (11)
[ 14-02-2005 ]

Pierwszy tydzień roku 2005 upłynął w świecie ONZ pod znakiem Afryki. Na jaw wyszły kolejne kompromitujące fakty dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich mieszkanek Demokratycznej Republiki Kongo przez stacjonujące tam Błękitne Hełmy. Tymczasem Republika Środkowoafrykańska jako trzecie państwo w Afryce i zarazem na świecie poprosiła prokuraturę Międzynarodowego Trybunału Karnego o sprawdzenie, czy na jej terenie nie popełniono ściganych przez MTK zbrodni. 

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 6/2004
[ 06-12-2004 ]

Wydarzeniem tego tygodnia była środowa prezentacja raportu panelu ekspertów, opracowującego projekt największej od początku istnienia ONZ reformy Organizacji. Wśród propozycji znalazło się m.in. poszerzenie Rady Bezpieczeństwa i Komisji Praw Człowieka, a także przeprowadzenie gruntownego przeglądu kadr ONZ.

czytaj więcej »
  
Krzysztof Siwek [ 02-04-2004 ]

Organizacja określana jako Ludowi Mudżahedini Iranu (MEK) jest największą zbrojną grupą walczącą z rządem w Teheranie i dążącą do przekształcenia Republiki Islamskiej w państwo świeckie. Ugrupowaniu przewodzi małżeństwo: pani Marjam Radżawi i jej mąż Masud. 17 czerwca 2003r. francuska policja aresztowała Marjam wraz z 13 innymi wysokimi przedstawicielami MEK w ich kwaterze w Auvers Sur Oise koło Paryża.

czytaj więcej »
  Studenci zamiast opozycji
[ 24-11-2003 ]

Na polskich uczelniach zbliża się połowa semestru. Studenci zaczynają powoli myśleć o nadchodzących egzaminach. Podobne problemy mają ich koledzy w większości szkół wyższych świata. Ale nie w Iranie. W kraju, gdzie niemożliwa jest normalna działalność opozycji, jej rolę musieli przejąć właśnie studenci. Teraz płacą za to wysoką cenę.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 11 12 13 14 15 16   

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl