Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Wywiady / Premier Chin: trzeba uspokoić sytuację na półwyspie koreańskim               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Wirtualna demokracja
Agnieszka Rosa [ 21-01-2004 ]

Chiny. Właśnie tam, w kraju, w którym wolność wypowiedzi jest praktycznie niedostępnym luksusem, a cenzura szaleje we wszystkich mediach Internet stał się sposobem na wyrażanie opinii, często niezgodnych z oficjalnymi założeniami władzy.

czytaj więcej »
  
[ 22-10-2003 ]

Według starej chińskiej legendy pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej był Wan Hu, który za pomocą bambusowych rur wypełnionych prochem strzelniczym i latawców odbył podróż do gwiazd. Źródła tradycyjne podają, że prawie pięćdziesięciu służących Hu podpaliło w tym samym momencie wszystkie pręty ze środkiem wybuchowym, a po chwili gdy dym powstały na skutek wybuchu opadł, nie było już śladu po pierwszym astronaucie...
Skutki tej podróży ani jej przebieg nie są jednak znane historiografii, a odpowiedź na pytanie o sukces misji jest niemożliwa z powodu braku materiałów faktograficznych. Niestety całą sytuacje pogarsza jeszcze to, że ów wyczyn nigdy nie został potwierdzony przez naukowców. Niepocieszeni Chińczycy postanowili więc pokazać całemu światu, że potrafią powtórzyć ekspedycję Wan Hu w epoce komputerów i elektroniki.

czytaj więcej »
  
Andrzej Kniewski [ 21-10-2003 ]

Zawsze uważałem Czechy za kraj podobny Polsce, zwłaszcza w ujęciu globalnym. Położenie geograficzne, transformacja postkomunistyczna, akcesja do UE, słabość do piwa.. te rzeczy nas łączą. Jednak , gdy chodzi o uczciwość i reakcję na otaczający świat, bez kompleksów i fałszywych masek, od tygodnia Czesi górują na dnami kolosalnie.

czytaj więcej »
  
[ 18-09-2003 ]

Korea Północna jako państwo ukonstytuowała się w wyniku II wojny światowej na terenach okupowanych do 1945 roku przez Japonię. Komunistyczne, koreańskie elementy przeszkolone w kraju rad, a wspierane w ojczyźnie przez Chińską Republikę Ludową i okupacyjną armię czerwoną, w ciągu paru lat objęły totalną kontrolę nad północną częścią kraju. W dalszej kolejności próbowały one również zjednoczyć cały półwysep, co jednak uniemożliwiła interwencja wojsk ONZ i związana z nią 3-letnia wojna (1950 – 1953). Ponieważ władze Korei Północnej nie miały już możliwości ekspansji i „eksportu rewolucji” (graniczyły tylko z CHRL i ZSRR) to zajęły się wewnętrzną konsolidacją ideologiczną społeczeństwa. Rozpoczęto wiele programów szkoleniowych, informacyjnych i propagandowych, a także usprawniono cenzurę. Efektem tych działań jest to, że ojczyzna Kim Ir Sena stała się najbardziej wyizolowanym krajem na świecie, zarówno pod względem gospodarczym jak i politycznym. Powstał także system kultu jednostki na skalę nieporównywalnie większą od tego z lat 1948 –1953 w krajach demokracji ludowej. Porządku i prawomyślności wśród obywateli pilnuje policja polityczna przy której polscy zomowcy czy ludzie związani z SB wydają się prawdziwymi dżentelmenami. Jednak komuniści pod wodzą Kim Dzong Ila mają spore problemy ekonomiczne. Uważny obserwator z łatwością zauważy powtarzające się co jakiś czas apele władz KDRL do świata o pomoc gospodarczą (chodzi tu głownie o zboże i opał na zimę) co jest znakiem, że reżim obawia się o sytuację wewnętrzną.

czytaj więcej »
  
[ 23-03-2003 ]
Skansen polityczny....

Azję, a szczególnie jej południowo-wschodnią część można uznać za skansen polityczny. Jest to region, który dopiero rozpoczął swoją przygodę z podstawowymi elementami demokracji, ba jej elementy są wprowadzane wręcz na siłę, gdyż większość społeczeństw azjatyckich nie jest jeszcze przygotowana do samostanowienia po wielu latach kolonializmu i dyktatur. Ta sytuacja polityczna w połączeniu z ogólnie bardzo złymi warunkami życiowymi oraz rewolucyjnymi pierwiastkami religijnymi powoduje, iż region przez wszystkich uznawany jest za miejsce ewentualnego konfliktu mogącego rozpocząć ostatnią wojnę w dziejach ludzkości.

Potwierdzeniem tych słów są na pewno spory między Pakistanem i Indiami o Kaszmir, Chinami i Taiwanem o pozycje w świecie tego drugiego, a także badania nad bronią “A” Korei Północnej, która w ten sposób chce wymusić większą pomoc dla siebie. Te problemy zna cały świat. Możemy o nich przeczytać w różnego rodzaju opracowaniach i analizach, są one szeroko omawiane w programach publicystycznych. Zapomina się jednak o równie kluczowym czwartym problemie, jakim jest z pewnością archipelag Spralty, co do którego rości sobie prawo spora liczba państw regionu na czele z potęgą nuklearną - Chinami.

czytaj więcej »
  Korea w cieniu Iraku
[ 12-02-2003 ]

Podczas niedawnej konferencji prasowej Ari Fleischer, rzecznik Białego Domu, powiedział: “Prezydent zawsze zachęcał Koreę Południową do zaangażowania w rozmowy z Koreą Północną. Stany Zjednoczone oświadczyły, że będą negocjować z Koreą Północną i to odzwierciedla fakt, że problemy, które Korea Północna sama sobie stworzyła, są problemami, z którymi musi się skonfrontować społeczność międzynarodowa i cały świat.” Ta wypowiedź wskazuje jak odmiennie administracja amerykańska traktuje sprawę Iraku od sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 16 17 18 19 20 21   

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl