Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Wywiady / Kronika wyborcza: kwiecień 2006               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
Anna Furtak [ 21-02-2005 ]

Lustracja, lista, agenci - chyba nie ma w Polsce nikogo, kto nie słyszałby tych słów. Dotyczy to zwłaszcza kilku ostatnich dni, kiedy to tematem numer jeden dla dziennikarzy i całego społeczeństwa stało się opublikowanie w internecie tzw. Listy Wildsteina, zawierającej nazwiska osób faktycznie lub rzekomo współpracujących ze służbami bezpieczeństwa. Kwestia słuszności tego kroku podjętego przez dziennikarza "Rzeczpospolitej", należy do oceny każdego z nas, i nie zamierzam rozpatrywać tej kwestii w tym tekście. Chciałabym raczej zwrócić uwagę na coś, co pomija się w medialnym szumie na temat "Listy Wildsteina", a mianowicie na to, jak rozwiązywano problem lustracji w innych krajach, do niedawna będących, podobnie jak Polska, w sferze wpływów radzieckich.

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 9/2004
[ 26-12-2004 ]

Przedświąteczny tydzień przyniósł więcej niż zwykle pozytywnych wiadomości ze świata ONZ. Timor Wschodni wchodzi na wyboistą, ale bardzo potrzebną ścieżkę pojednania ze swoim byłym zaborcą, Indonezją. W Kosowie administracja międzynarodowa rozpoczęła przekazywanie powołanemu niedawno rządowi kontroli nad gospodarką. A Zgromadzenie Ogólne na dzień przed Wigilią zwiększyło budżety blisko 30 agendom ONZ z całego świata, bezpośrednio zajmującym się ochroną pokoju i praw człowieka.

czytaj więcej »
  
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 20-01-2004 ]

Godzi w konstytucję. Oto werdykt Sądu Konstytucyjnego odnośnie „lodo Schifani”, prawa o immunitecie dla pięciu najwyższych funkcjonariuszy państwa włoskiego: prezydentów Republiki, Senatu, Izby Deputowanych, Sądu Konstytucyjnego oraz dla premiera. Tak zakończył się żywot ustawy, która miała ukręcić łeb zarzutom stawianym w sądach premierowi Silvio Berlusconiemu.

czytaj więcej »
  Pusta szklanka
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 25-12-2003 ]

Włochy, kraj aktualnie stojący na czele Unii Europejskiej, wiązał z Konferencją Międzyrządową w Brukseli wielkie nadzieje. Ogromnym politycznym sukcesem dla Italii miało być podpisanie konstytucji europejskiej właśnie za jej prezydencji. Nie doszło do tego i rozczarowanie jest duże.

czytaj więcej »
  
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 25-11-2003 ]

Nasza codzienność to sprawy proste, nawyki, jak język, ubiór, gesty. Wydają się nam one tak normalne, że często wcale ich nie dostrzegamy. I tak jest dopóki nie skonfrontujemy się z innym – człowiekiem pochodzącym skądinąd, operującym innym językiem, noszącym inny ubiór, wyznającym inną religię. Wtedy wszystko przestaje być tak oczywiste, każde słowo czy gest to potencjalny powód konfliktu. To niesamowite, ale odkryłam, że mogą zrodzić się kontrowersje dotyczące... sposobu jedzenia jabłka.

czytaj więcej »
  Pionierzy
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 16-11-2003 ]
Włosi, to jak Polacy, naród emigrantów. Nierzadko jeszcze można usłyszeć opowiadania staruszków, którzy w młodzieńczych latach podróżowali „za chlebem” do Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Argentyny. Dziś jednak role się odwracają; to Włochy stają się celem takich podróży. Jeżeli do niedawna jeszcze były one krajem o stosunkowo niskim napływie emigrantów (w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej), to w ciągu ostatnich trzech lat sytuacja diametralnie się zmienia
czytaj więcej »
  Morza otwarte
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 10-11-2003 ]

W tym roku liczba ludności zamieszkującej Włochy przekroczyła 57 milionów. Czyżby do Italii częściej przylatywał przysłowiowy bocian? Bynajmniej, wskaźnik przyrostu naturalnego Włochów jest nadal jednym z najniższych w Europie. Przyczyna jest zupełnie inna: otwarte morze.

czytaj więcej »
  Afera czy mistyfikacja?
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 08-09-2003 ]

Pokój w Dayton. Po pięciu latach rozlewu krwi na Bałkanach, Stany Zjednoczone i Unia Europejska chcą wspomóc proces pokojowy między Serbami i Chorwatami. Zostają wówczas zniesione sankcje i embargo, zachęca się zachodnie przedsiębiorstwa do inwestowania w byłej Jugosławii W roku 1997 włoska spółka telefoniczna Telecom Italia kupuje, za sumę 878 mld lirów, 29% podobnej spółki serbskiej.

czytaj więcej »
  Lekcja nad Dunajem
[ 07-05-2003 ]

Za, ale bez nadmiernego entuzjazmu. Tak najkrócej można określić postawę Węgrów w referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, które odbyło się tam przed miesiącem. Zgodnie z przewidywaniami, poziom poparcia dla udziału kraju w integracji europejskiej okazał się bardzo wysoki. Rozczarowała natomiast frekwencja, która nie przekroczyła nawet progu 50%. Ponieważ węgierskie referendum było pierwszym w krajach Grupy Wyszehradzkiej, niewielki udział obywateli w głosowaniu wywołał popłoch w pozostałych państwach regionu: w Czechach, na Słowacji, ale przede wszystkim w Polsce, gdzie do zapewnienia wiążącej mocy referendum niezbędny będzie udział co najmniej co drugiego obywatela uprawnionego do głosowania.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 84 85 86 87 88 89   

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl