Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Aktualności / Kronika wyborcza: czerwiec 2006               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Kronika ONZ 1/2004
[ 31-10-2004 ]

24 października minęło dokładnie 59 lat, odkąd weszła w życie Karta Narodów Zjednoczonych, co rozpoczęło działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dziś ONZ wraz ze swoimi agendami i organizacjami wyspecjalizowanymi tworzy największy i mający najbardziej uniwersalny zasięg zespół instytucji międzynarodowych na świecie. Wiedzieć co dzieje się w ONZ, to wiedzieć o wszystkich ważnych problemach współczesnego świata. Dlatego e-Polityka.pl uruchamia nowy, cotygodniowy cykl: Kronikę ONZ.

czytaj więcej »
  1 kvetna v Evropske Unie
[ 09-05-2004 ]

Czeskie media dość dużo miejsca poświęcały rozszerzeniu Unii o 10 nowych państw. W sobotnio - niedzielnych wydaniach dzienników Dnes i Pravo pierwsze strony zdominowały informacje dotyczące planowanych na 1 maja imprez z okazji wejścia Republiki Czeskiej do UE. Dużo miejsca poświęcono także spotkaniu premierów Polski Leszka Millera, Czech Vladimira Szpidli oraz kanclerza Niemiec Gerharda Schredera  na pograniczu polsko - czesko - niemieckim, w Zittau.

czytaj więcej »
  
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 20-01-2004 ]

Godzi w konstytucję. Oto werdykt Sądu Konstytucyjnego odnośnie „lodo Schifani”, prawa o immunitecie dla pięciu najwyższych funkcjonariuszy państwa włoskiego: prezydentów Republiki, Senatu, Izby Deputowanych, Sądu Konstytucyjnego oraz dla premiera. Tak zakończył się żywot ustawy, która miała ukręcić łeb zarzutom stawianym w sądach premierowi Silvio Berlusconiemu.

czytaj więcej »
  Pusta szklanka
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 25-12-2003 ]

Włochy, kraj aktualnie stojący na czele Unii Europejskiej, wiązał z Konferencją Międzyrządową w Brukseli wielkie nadzieje. Ogromnym politycznym sukcesem dla Italii miało być podpisanie konstytucji europejskiej właśnie za jej prezydencji. Nie doszło do tego i rozczarowanie jest duże.

czytaj więcej »
  
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 25-11-2003 ]

Nasza codzienność to sprawy proste, nawyki, jak język, ubiór, gesty. Wydają się nam one tak normalne, że często wcale ich nie dostrzegamy. I tak jest dopóki nie skonfrontujemy się z innym – człowiekiem pochodzącym skądinąd, operującym innym językiem, noszącym inny ubiór, wyznającym inną religię. Wtedy wszystko przestaje być tak oczywiste, każde słowo czy gest to potencjalny powód konfliktu. To niesamowite, ale odkryłam, że mogą zrodzić się kontrowersje dotyczące... sposobu jedzenia jabłka.

czytaj więcej »
  Pionierzy
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 16-11-2003 ]
Włosi, to jak Polacy, naród emigrantów. Nierzadko jeszcze można usłyszeć opowiadania staruszków, którzy w młodzieńczych latach podróżowali „za chlebem” do Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Argentyny. Dziś jednak role się odwracają; to Włochy stają się celem takich podróży. Jeżeli do niedawna jeszcze były one krajem o stosunkowo niskim napływie emigrantów (w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej), to w ciągu ostatnich trzech lat sytuacja diametralnie się zmienia
czytaj więcej »
  Morza otwarte
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 10-11-2003 ]

W tym roku liczba ludności zamieszkującej Włochy przekroczyła 57 milionów. Czyżby do Italii częściej przylatywał przysłowiowy bocian? Bynajmniej, wskaźnik przyrostu naturalnego Włochów jest nadal jednym z najniższych w Europie. Przyczyna jest zupełnie inna: otwarte morze.

czytaj więcej »
  
Andrzej Kniewski [ 21-10-2003 ]

Zawsze uważałem Czechy za kraj podobny Polsce, zwłaszcza w ujęciu globalnym. Położenie geograficzne, transformacja postkomunistyczna, akcesja do UE, słabość do piwa.. te rzeczy nas łączą. Jednak , gdy chodzi o uczciwość i reakcję na otaczający świat, bez kompleksów i fałszywych masek, od tygodnia Czesi górują na dnami kolosalnie.

czytaj więcej »
  Afera czy mistyfikacja?
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 08-09-2003 ]

Pokój w Dayton. Po pięciu latach rozlewu krwi na Bałkanach, Stany Zjednoczone i Unia Europejska chcą wspomóc proces pokojowy między Serbami i Chorwatami. Zostają wówczas zniesione sankcje i embargo, zachęca się zachodnie przedsiębiorstwa do inwestowania w byłej Jugosławii W roku 1997 włoska spółka telefoniczna Telecom Italia kupuje, za sumę 878 mld lirów, 29% podobnej spółki serbskiej.

czytaj więcej »
  Czechy znowu ''prezydenckie''
Krzysztof Garczewski [ 09-03-2003 ]

Jeśli nie Havel to kto? To pytanie dręczyło czeskich polityków tygodniami. Problem prezydentury okazał się dla rządzącej koalicji na tyle niezręczny, że „pozwoliła” ona wybrać w końcu głowę państwa ... opozycji. Gdy 2 lutego bieżącego roku wygasła kadencja urzędującego przez 10 lat prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Havla, zaszła oczywista potrzeba wyboru nowej głowy państwa. Jednak brak co do tej sprawy parlamentarnego konsensusu spowodował wśród jego członków spore zamieszanie. W kraju naszych południowych sąsiadów zapachniało politycznym kryzysem. I nie chodzi tu wcale o sam problem wyboru głowy państwa (która formalnie nie posiada dużych uprawnień), lecz okoliczności, w jakich została ona wybrana.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 89 90 91 92 93 94 95  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl